Nasreddin Hoca

Nasrüddin Hoca Nusrat

Nasreddin Hoca ile ilgili bildiklerimiz değişiyor !

osmanlı belgelerinde sivrihisar nasrettin hoca - Nasrüddin Hoca Nusrat

Sivrihisar’da çalışmaların sonuna gelen akademisyenler, araştırmaların tüm detaylarını açıklamaya hazırlanıyor. Bu detaylı açıklama öncesi Nasreddin Hoca ve ailesine dair yeni bulguların gün ışığına çıkarıldığı ‘Sivrihisarlı Sinan Paşa ve Nesir Edebiyatı’ kitabının tanıtımı yapıldı. Bu tanıtımda konuşan Anadolu Üniversitesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Mahur Tulum, yapılan çalışmaları kısaca anlattı.

“1888 Ankara Salnamesi Sivrihisar’da Peygamber Efendimize ait bir asadan bahsediyor. Burada 1888 yıllarında bulunuyormuş. Son cümleye bakalım, ‘Kasabaya şark ceddinden giren yolun sol tarafında Hoca Nasreddin’in kerimelerinin kabri vardır’ kaydı düşülmüş” dedi.

Nasreddin Hoca bir çok yerli ve batılı kaynağa göre, 1208 yılında Eskişehir iline bağlı Sivrihisar ilçesinin Hortu (bu köyün ismi Nasreddin Hoca olarak değiştirilmiştir) Köyünde dünyaya gelmiştir. Doğum yeri konusundaki yaygın ihtilafa karşın özellikle son yıllarda yapılan ilmi ve arkeolojik çalışmalarla, özellikle eski sicillerinden elde edilen bilgiler ve Hocanın kızına ait mezarın bulunması ile Hocanın Sivrihisarlı olduğu kesinleşmiştir.

38 akademisyenin çalışmaları sırasında Nasreddin Hocanın asıl isminin Nasruddin Hoca Nusrat olduğu ve oğlu Şeyh Ömer’in sanılan mezar taşının kendisine ait olduğu ortaya çıktı. Araştırmalarda Nasrettin Hocanın Sivrihisar’a dönerek burada hayatını kaybettiği belirtiliyor. Ayrıca, Sivrihisar’dan Akşehir’e giden mezar taşlarının belgelerine de ulaşıldı.

Yorum Yaz

Yorum göndermek için buraya tıklayın

Web Site Hakkında

Sivrihisar Web Medya

Sivrihisar Şehrengizi

sivrihisar sehrengizi 1 - Nasrüddin Hoca Nusrat

Gönül Dağı Dizi Film

dizi