Dualar inanç Şenay Tek

Yunus Duası

Yunus Duası
yunus duasi - Yunus Duası

İçinizden hemen hemen herkes Yunus (As.)’ı balığın karnından kurtaran tevbe duası “ Lâ ilâhe illâ ente sübhâneke innî küntü minezzalimîn” duasını bilir.

لاَ إِلهَ إِِلاَّ أَنْتَ سُبْحَانَكَ إِِنِّي كُنْتُ مِنَ الظَّالِمِينَ

Ama hiç kimse bu duanın canı gönülden, anlamını bilerek ve isteyerek okunduğu taktirde nasıl mucizevi bir dua olduğunu bilmez. Unutmamalıdır ki, Kur’an’ı Kerim hikaye kitabı değildir. Ve orada anlatılan peygamber hayatlarının içerisinde gizli sırlar saklıdır.

Nitekim Yunus a.s’ın kıssası da böyle bir hikayedir… Onda saklı olan sırlardan biri ve en önemlisi de “Lailahe illa ente Sübhaneke innî küntü minezzalimîn” duasıdır. Bu duanın anlamı “Sen her türlü noksanlıktan, eşi-ortağı olmaktan uzaksın. Şüphesiz ben kendine yazık edenlerden oldum” şeklindedir.

Her kim ki bir sıkıntı içerisinde ya da bir keder içerindeyse. Hastaya, borçluysa, ihtiyaçlıysa, maddi veya manevi sıkıntıları varsa, o kişi bu duayı Yunus as. gibi suçluluk ve pişmanlık duyguları, korku ve ümit içerisinde okursa, Allah’ın izniyle bu dua ona mucizeyi yaşatacaktır.

Fakat duayı okumanın şartları vardır. Bu duanın anlamı bilinmeli, dil duayı okurken anlamı da içinden geçirilmeli, idrak edilmeli ve takva ile inanarak edilmeli.. Ayrıca 7,21,41 gibi tek sayı üzerine okunmalıdır…

Kendi şahsım adına söylüyorum. Ben bu duayı okuyup, defalarca sağlık sorunumdan kurtulduğuma şahidim. Ağrıyan yerin üzerine sağ elimi koyup, 7 kere geçeceğine inanarak okuduğumda az sonra ağrıdan kurtulduğuma şahidim.

Mesela bir defasında cebimde harçlığım bitmişti. Allah’tan başkasından bir şey istemeye de utanan biri olduğum için, bu duayı okumuş. Rabbimden, beni hiç kimseye el açtırmaması için dua etmiştim, sadece iki dakika sonra üzerimdeki eteğimin cebinde, kim bilir ne zaman unuttuğumu bilmediğim 200 lira bulmuştum.

Parayı cebime koymuşum ama unutmuşum. Para belki iki üç defa yıkanmış ama hiç deforme olmamış. Rabbim sanki onu o gün bulmam için unutturmuş ve saklamış. Bu yazdıklarım sadece bir iki örnek.

Bu duayı gönülden ettiğinizde ve Rabbimize halinizi arz ettiğinizde size Hızır a.s.’ı getiren duadır.

Hızır kendi bedeniyle zuhur etmez. Çoğu zaman çevrenizdeki İnsanların bedenleri veya elleriyle zuhur ederde, biz her şeyi kullardan biliriz. Oysa ki, Allah’ın yardımı iki dudağımızın arasındadır…

Hepinizden ricam, bu duayı ve duanın mucizevi taraflarını çocuklarınıza öğretmeniz, sabah uyanır uyanmaz güne başlamadan, işe başlamadan, okula gitmeden bu duayı okuma alışkanlığı edinmenizdir ki, gün içinde Allah’ın yardım eli üzerinizde olsun…

***

Yazar, Şenay Tek

Yorum Yaz

Yorum göndermek için buraya tıklayın