Blogspot

Yanan Orman Sahaları Ne Olacak

Yanan Orman Sahaları Ne Olacak?

Yanan Orman Sahalari Ne Olacak - Yanan Orman Sahaları Ne Olacak

YANAN ORMAN SAHALARINI NE YAPALIM ?

Buralarda ne yapılacağını Cumhurbaşkanımız ve Tarım ve Orman Bakanımız, defaatle açıkladılar: Yeniden ağaçlandırılacaklar. Bunun dışında, her hâdiseyi “milleti kandırma / tahrik etme” vesilesi olarak görenlerin iddia ettikleri gibi, buralar imara açılmayacak, otel filan da yapılmayacaktır. Daha önceki yangınlardan sonra da, ağaçlandırma çalışması yapılmıştı; bugünlerde o çalışmaların güzel neticelerini hep beraber görüyoruz.

Esasen AK Parti Hükümetlerinin en büyük ve en “göze görünmeyen / kadri-kıymeti bilinmeyen” hizmetlerinden birisi de, son 20 senede yapılan ağaçlandırma faaliyetleridir. Bu faaliyetler, sadece yangın geçirmiş sahalar ile mahdut ta değildir; yanan sahalardan çok daha fazlası ağaçlandırılmış, 2,5 milyar fidan ekimi yapılmış ve Türkiye’nin orman sahası, 2 Milyon hektar daha büyütülmüştür.

Bu güzel hizmetlerinden dolayı, başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere, emeği geçen herkese en kalbî takdir, tebrik, teşekkür, hürmet ve muhabbetlerimizi sunuyoruz. Tabii bu arada, sâdece 17 Ağacın “yer değiştirmesi” sebebiyle ortalığın ateşe verildiği GEZİ hâdislerinin “ateşin destekçisi” sözde çevreci TEMA vakfını da nazara vermek isterim, kıymetli dostlarım.

Bilhassa 28 Temmuz – 12 Ağustos 2021 tarihleri arasında cereyan eden 280’den fazla orman yangınının müsebbiplerine hiçbir tepki vermemiş ve hatta, Hükûmetimizi, yangınları söndürmemekle itham eden yayınlar yapmışlardı.

Aynı TEMA Vakfı, 1990’larda Koç’lar Sarıyer ormanlarını “katlederlerken” de, en küçük bir itirazda bulunmamış, ‘görmedim – duymadım – bilmiyorum’ u oynamıştı! Nitekim, o katledilen sahaya Koç Üniversitesi inşa edilmiş ve bu “gayr-i meşru” iş, zamanın Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in tavassutu ile “meşru” hale getirilmişti.

Esasen, TEMA ve TÜRMEPA gibi vakıfların, çevre ve çevrecilik ile hiçbir alâkaları da yoktur. Bu etiketler, onlar için sâdece birer maskedir, kilitli yerleri açmaya yarayan bir maymuncuktur; bu maskeyi kullanarak, eğitim kurumlarına hulul ederler, çocuklarımızın zihinlerini ve gönüllerini, “seküler öğretiler” ile zehirlerler. Bunların asıl vazifeleri de, budur.!

Milli Eğitim (bilhassa okullarımız) ve Kültür Bakanlıklarımız başta olmak üzere, Devletimizin bütün müesseselerinin, bu sinsi “sözde çevreci” TEMA ve TÜRMEPA ‘ya çok dikkat etmelerini ve bilhassa İçişleri Bakanlığımızın, bunları “yakından” takip etmesini naçizane tavsiye ederim. Bu sözde çevrecilerin, nerelerden fonlandıklarını ve bunların da, kimleri fonladıklarını, iyice araştırsınlar.!

Kıymetli dostlarım, lâf lâfı açtı, yazıyı maksadından ve mecrasından uzaklaştırdım, kusuruma bakmayınız lütfen. Evet, yanan orman sahalarını ağaçlandırıyoruz elbette amma, acaba hangi ağaçlar ile?

Burada Orman teşkilatımızı töhmet altında bırakmak istemem. Onlar elbette, işin erbabıdırlar ; toprağın kimyevî tahlilini yaparlar, bölgenin iklimini de nazara alırlar ve elbette en münasip ağaçları dikerler.

Tereci ‘ye tere satmak gibi olmasın da, bu sahalarda hangi ağaçların dikilmelerine öncelik ve ehemmiyet verilmesi gerektiğine dair, bazı fikirlerim ve tekliflerim var; isabetli bulunur ve kabul edilir ise, elbette ki Millet olarak hepimiz kazançlı çıkarız: Delice, zeytin, ceviz, badem, incir, meşe, dut, ıhlamur, iğde, katran, ladin, abanoz, kayın, gürgen gibi iktisadi kıymetleri yüksek olanlar başta olmak üzere, münasip görülecek diğer ağaçlar dikilsin.

Buralara konulacak arıların imal edecekleri Bal’ın, besleyicilik özelliğinin ne kadar yüksek olacağını da ayrıca izaha gerek yoktur. En küçük bir kıvılcımı “alesta bekleyen” çam ağaçları, en azından meskûn mahallerin uzaklarında ve tecrit edilmiş sahalarda bulunsun, bunların bulundukları yerlere herkes giremesin ve hele hele, kat’iyken piknik yapılmasın. Esasen, orman sahalarında piknik yapılması, tamamen yasaklansın.

Burada kavak ağacına ayrıca temas etmek istiyorum: Bu ağacın, bataklık bölgelerin kurutulmalarında faydaları olabilir. Çünkü bu ağaçlar, aşırı su tüketirler; yetişmiş bir kavak ağacı, sene ‘de 90 ton su tüketir. Mobilya ve ahşap malzeme imalatında kullanılır amma, kat’iyken tavsiye etmem.

***

Selâm ve dua ile kıymetli dostlarım.
Rasim Duman
29 Ağustos 2021 – Kayseri

Yorum Yaz

Yorum göndermek için buraya tıklayın

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Yanan Orman Sahaları Ne Olacak