Blogspot Dualar

Yağış Duası

DUA & YAKARIŞ

اَعُوذُ بِاللهِ مِنَ الشَّيْطَانِ الرَّجِيمِ * بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّحْمَنِ ارَّحِيم

Eûzü billahi mineş-şeytanirracim, Bismillahirrahmanirrahim

Sübhâne Rabbiyel aliyyil a’lel Vehhâb

Allah’ım! Âlemlere rahmet olarak gönderdiğin Peygamberimiz Hz. Muhammed Efendimize, onun âl ve Ashabına, sonsuz bir salât ve selam eyle. Hamd ve övgü, şükür ve minnet Alemlerin Rabbi sana mahsustur.

Ey Merhamet ve Kerem sahibi olan Allah’ım! Göllerimiz kurudu, barajların suyu azaldı. Acizliğimizi ve ihtiyacımızı sana arz ediyoruz. Kuraklığın yaşandığı bu günlerde, kar ve yağmur olarak tecelli edecek rahmetine muhtacız. Sen içimizdeki masumlar hürmetine ve suya ihtiyacı olan mahlukatın hatırına, üzerimize bereketli yağışlar indir. Sana tövbe ediyoruz, günah ve isyanlarımızdan dolayı bizleri rahmetinden mahrum etme ya Rabbi! Âmin.

LÂ İLÂHE İLLÂ ENTE SÜBHÂNEKE İNNÎ KÜNTÜ MİNEZ-ZÂLİMÎN münacatı ile Peygamber Yunus Aleyhisselam’ı balığın karnından sahili selamete çıkardığın gibi, bu münacat hürmetine bizleri de içinde bulunduğumuz sıkıntılardan kurtarıp selamete ulaştır Allah’ım! Âmin.

Ey RAHMAN ve RAHİM olan Allah’ım! AFÜVV ismin ile bizleri affeyle, ĞAFUR ismin ile bizleri bağışla. TEVVAB ismin ile tövbelerimizi kabul eyle. Amin

YA FERD, YA HAYY, YA KAYYÛM, YA HAKEM, YA ADL, YA KUDDÛS, YA MUCÎB! İsmi Azam, Esmâ’ül Hüsna ve üç aylar hürmetine dualarımızı kabul eyle. Amin

Ve Selamün Alel-Mürselin, vel-Hamdü-lillahi Rabbil-Alemin. Allah rızası için el-Fatiha!

***

YAĞMUR DUASI NEDEN YAPILIR?

Yağmur namazı ve duası bir ibadettir. Yağmursuzluk, o ibadetin vaktidir. Yoksa o ibadet ve o dua, yağmuru getirmek için değildir. Nasıl ki Güneş’in batması, akşam namazının vaktidir veya Güneş’in ve Ay’ın tutulmaları, küsuf ve husuf namazları denilen iki özel ibadetin vakitleridir. Aynı onun gibi; yağmursuzluk dahi, yağmur namazının vaktidir.

Ve belaların istilâsı ve muzır şeylerin tasallutu, bazı duaların mahsus vakitleridir ki, insan o vakitlerde aczini anlar; dua ile, niyaz ile Kadir-i Mutlak’ın dergâhına iltica eder. Yani, Cenabı Allah kullarını o vakitte duaya ve namaza davet eder. Yağmursuzluk o ibadetlerin zamanı olmuş olur. Yoksa o dua ve ibadetler yağmurun yağması için değildir.

***

Bulunduğumuz süreç normal bir süreç değil. Gök kapılarının açıldığı, şeytani ve rahmani orduların yeryüzüne indiği bela ve musibetlerin yağmur gibi yağdığı enteresan bir süreç.

Bu musibetleri en az yara ile atlatmak için toplumların el ele vermesi gerektiği, toplu halde iyiliklerin, sadakaların, tövbelerin artırılması gerektiği, herkesin birbiriyle helalleşmesi gerektiği, aşırı şükrün ve aşırı zikrin gerektiği bir süreç.

İnsanların yangınlarla sellerle, depremlerle, salgın hastalıklarla, kuraklıkla, kıtlıkla, siyasi çalkantılarla, varlıkla ve de yoklukla sınandığı zor bir süreç. Devamlı olarak sadakanızı verin, zekat borçlarınızı hesap edip, malınızın içindeki hakkınız olmayan parayı temizleyin. Hakkı olana hakkını teslim edin helalleşin. Dedikodu ve gıybetten sakının.

Sakın ha maddi şeyler için YOK demeyin! Elinizdekine şükredin. Baba ve annemizin duasını almaya bakın. Her ne yaşanırsa yaşansın imtihan olduğunu bilin ve küfretmeyin sabredin. Malınızı fakirlere bölüşün. Aile olmanın kıymetini bilin ve henüz vakit varken boş vaktinizi onlarla geçirin. İsraf etmeyin.

ÇOKÇA TÖVBE EDİN!

En çokta Yunus a.s’ın balığın karnında iken yaptığı duası ile felak, nas ve Ayet-el Kürsi’yi anlamlarıyla birlikte bol bol okuyun ve Allah’a sığının. Bu dönemin sonunda yok diyenin malı yok olacak. Gerçekten yoklukla sınanacak, sadaka ve zekattan kısanlar, Allah’a asi gelenler hastalıkla sınanacak. Allah’a şirk koşanlar, imanlarıyla ve akıl sağlıklarıyla sınanacak.

Bakara suresi 214. ayet:

Yoksa sizden öncekilerin çektiklerini çekmeden cennete girebileceğinizi mi sandınız? Onlar öylesine yoksulluk ve sıkıntı çekmişler, öyle sarsılmışlardı ki peygamber ve yanındakiler, “Allah’ın yardımı ne zaman gelecek?” demeye başladılar. Bilesiniz ki Allah’ın yardımı yakındır.

Biz bizden öncekilerin yaşadıklarını yaşamadan, onların geçtiği imtihanlar dan geçmeden ölmeyeceğiz. Ş. TEK

dert etme dua et - Yağış Duası

Yağmursuzluk bir musibettir ve cezayı amel bir azaptır. Buna karşı, ağlamakla ve hüzün ve kederle, niyaz ve hazinane yalvarmakla ve pek ciddi nedamet, tevbe ve istiğfar ile karşılamak ve sünnet-i seniye dairesinde, bid’alar karışmadan, şeriatın tayin ettiği tarzda dergâh-ı İlahiye ye iltica etmek ve dua ve o hale mahsus ubudiyetle mukabele etmektir.

Hadiste var ki: “Hatta deniz dibindeki balıklar dahi günahkâr ve zalimlerden şekva ediyorlar ki, onların yüzünden yağmur kesilir, hatta bizim de nafakamız azalır” derler. Evet, bu zamanlarda öyle günahlar, zulümler oluyor ki, rahmet istemeye yüzümüz kalmıyor, masum hayvanlar da azap çekerler.

R.N.K – Emirdağ Lahikası

Yorum Yaz

Yorum göndermek için buraya tıklayın