Makale ve Yazılar

Unutulan Sivrihisar ve Hayata Dönüş

UMUT HER ZAMAN VARDIR

tarih kultur medeniyet - Unutulan Sivrihisar ve Hayata Dönüş

Unutulan SİVRİHİSAR ve Yeni Hayata Dönüş.

300 yıllık şehir (ilçe) yeniden canlanıyor. Turizmde tam bir Avrupa şehri olma yolunda son sürat hızlanıyor. Belki geç kaldık ama bu yetişemeyeceğimiz anlamına gelmez. Turizm alanlarının yerleşkeden kurtularak seyir ve gezi alanlarına kazandırılması yapılanların zamana tam 100 yıl kazandırılması demek.

Sivrihisarlı olmak artık Misafirlerimize resim çekebilecek ve Albümlerine güzel şeyler gördük diyebilecekleri anılar bırakacaklar.

Artık iki Sivrihisar yerleşkesi var. Birincisi gezilecek ve güzel Yemeklerini tadabileceğimiz, ikincisi ise yaşayacağımız ikamet alanları (evleri).

Düşünebilirsiniz bize ne faydası var Turizmin. Hemen anlatalım. Gayri Menkul değeri artar. Yaşam Standartlarınız yükseldiği gibi Televizyonlarda özenti gösterdiğiniz değişik kültürlere sahip olursunuz. Nüfus kaybının önüne geçmiş geri dönüşüme sahip olursunuz.

Yeni ve sıcak gelir elde edici istihdam edici Meslek edinirsiniz. Artık unutulmuşluğun olmadığı yere sahip olursunuz. Gece demeden sokakta gezmeye cesaret eder burada bir tarihi Kilise ve saat kulesi, Heykel Müzesi varmış diyerek gece bile gezebilirsiniz.

8 Asırlık Ulu camide Namaz kılar, yanında tarihin derinlerinde Alem Şah Türbesi bahçesinde çay içebilir, Şadırvanda yüzünü yıkayabilir, yoğurt pazarında gezebilirsiniz.

Yakın tarihimize bize özellikle özgürlük anlamında Kurtuluş Savaşı, Cumhuriyetin ilanı ile Mustafa Kemal ATATÜRK’ÜN Bakanlar Kurulunun toplandığı Zaimoğlu Konağını ziyaret edersiniz.

Unutamayız Dünya Mizahı Nasreddin Hocayı ve İstanbul’u Fetheden Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’un Kadısı Hızır beyin mizansen eserleri önünde resim fonlarını. Saat kulesi başka güzel Cumhuriyet eserleri arasında.

Unutmayacağız bir şey varsa Sivri Hisar adını buradan alır ve Şahinler hüküm sürüyor. Kale üzerinde uçan Şahinleri görebilirsiniz. Serpilen SİVRİHİSAR kayaları arasında Gavur Hamamı ve Ermeni Surp Kilisesi 1800 civarı yıllarında yapılmış bununla hayat bulan Sivrihisar’ın yetiştirdiği Heykeltıraş Metin Yurdanur açık hava Müzesi heyecanı verici.

Kurşunlu Camii, Sivrihisar Eski Ceza EVİ, Uça Parkı ve Halen aktif Göbek taşlı Şeydi Hamamı, Kurtuluş Savaşın sonrası hasar gören Askerlik Şubesi ve Askeri Hastanesi görülmeye değer.

Vel-hasıl değişiyor Sivrihisar. Demirciler arası, Nemane sokağı, Şehitliği, Kaya mahallesi.

Dahası mı: Gelin görün ve yöresel yemekleri ile sadece Köy Pazarının olduğu Çarşamba harici her gün SİVRİHİSAR Natürel Sucuğunu almayı Unutmayın.

Sivrihisar Yeni Gündem

Yorum Yaz

Yorum göndermek için buraya tıklayın

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Unutulan Sivrihisar ve Hayata Dönüş