Nasreddin Hoca Sivrihisar Haberleri

Uluslararası Nasreddin Hoca Şenlikleri

Uluslararası Nasreddin Hoca Şenlikleri

2017 yılı Nasreddin Hoca Şenlikleri, Uluslararası Nasreddin Hoca Kültür ve Sanat Festivali adıyla ilçemiz Sivrihisar’da yapıldı.

Tarihi ermeni kilisesi etrafındaki heykeltıraş Metin Yurdanur’un da heykellerinin bulunduğu açık hava heykel müzesi yanında yapılan Festival için 30 Haziran Cuma günü Eskişehir’den Sivrihisar’a ücretsiz otobüs kaldırıldı.

2018 yılı “Sivrihisar Uluslararası Nasreddin Hoca Kültür ve Sanat Festivali” haberleri için tıklayın >

FESTİVAL YÜRÜYÜŞÜ YAPILDI

30 Haziran-1-2 Temmuz tarihlerinde gerçekleşen Sivrihisar Uluslararası Nasreddin Hoca Kültür ve Sanat Festivali için 29 Haziran 2017 Perşembe günü Eskişehir kent merkezinde kortej düzenlendi.

Kortej yürüyüşü için saat 14.00 de Sivrihisar Belediye binası önünden Eskişehir’e araçlar kaldırıldı. Nasreddin Hoca Şenlikleri kapsamında yapılan Kortej yürüyüşüne katılan öğrenciler, yabancı uyruklu çocuklarla kaynaşma fırsatı buldu.

Sivrihisar Belediyesinden yapılan açıklamada, “Nasreddin Hocamızı 30 Haziran-1-2 Temmuz tarihlerinde gerçekleştireceğimiz Sivrihisar Uluslararası Nasreddin Hoca Kültür ve Sanat Festivali ile anıyoruz. Bu yıl Nasreddin Hocamızın yaşatıldığı ülkelerden davet ettiğimiz Ukrayna, Kırgızistan, KKTC, Abhazya’dan gelen misafirlerimizin de katılımıyla, yapacağımız Nasreddin Hoca Festivaline Eskişehir halkını davet korteji ile başlatıyoruz” denildi. Kortej yürüyüşü saat 16.00’da Adalar Migros önünden başlayıp Vilayet Meydanı’na kadar devam etti.

RENKLİ BAŞLADI

Sivrihisar Uluslararası Nasreddin Hoca Kültür ve Sanat Festivali için Eskişehir kent merkezinde oluşturulan korteje Türkiye’nin yanı sıra Ukrayna, Kırgızistan, KKTC, Abhazya’dan gelen misafirler İstiklal Mahallesi Porsuk Bulvarında buluştu. Ülkelerine özgü kıyafetler giyen davetliler, oluşturdukları kortejle Hamamyolu Caddesinden Vilayet Meydanı’na kadar yürüdü. Yürüyüş sırasında temsili Nasreddin Hoca, vatandaşları selamladı ve ilçedeki festivale davet etti. Renkli görüntülere sahne olan yürüyüşte, vatandaşlar temsili Nasreddin Hoca ve yabancı konuklarla öz çekim yaptı. Program, Sivrihisar Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü’nün Atatürk Anıtına çelenk sunmasıyla sona erdi. Yüzügüllü, “Sivrihisar’ın ve Eskişehir’in adını tüm dünyaya duyuracağız” dedi.

festival renkli basladi - Uluslararası Nasreddin Hoca Şenlikleri

Vali Herkesi Davet Etti!

Eskişehir Valizi Azmi Çelik, bu yıl 30 Haziran ile 2 Temmuz tarihleri arasında Sivrihisar ilçesinde düzenlenecek olan “Nasreddin Hoca Kültür ve Sanat Festivali”ne her yerden herkesi davet etti.

Sivrihisar Uluslararası Nasreddin Hoca Kültür ve Sanat Festivali, görkemli, renkli ve büyük bir coşkuyla kutlandı.

Açılışa; Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Vali Yardımcısı Cafer Yıldız, Başbakanlık Danışmanlarından Fatih Dut, Kaymakam Erdinç Yılmaz, Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü, Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürü Süleyman Ekşi, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ekrem Birsen, AK Parti İl Başkanı Dündar Ünlü, Odunpazarı İlçe Başkanı Volkan Doğan, Tepebaşı İlçe Başkanı İbrahim Yılmaz Kaynarca, Şimşekler Mermer A.Ş. ve Çınar Yayıncılık A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Hanifi Şimşek, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, yetkililer, yerli ve yabancı çok sayıda misafir katıldı.

Bakan Avcı, Kaymakam Yılmaz ve Başkan Yüzügüllü, diğer katılımcılarla birlikte Nasreddin Hocamızın ve kızı Hatun Annemizin mezarlarını ziyaret edip dua ettikten sonra Sivrihisar Belediyesi tarafından hazırlanan tören alanına geçtiler.

Türkiye Kuzeyin çocukları ve KKTC, Ukrayna, Kırgızistan, Abhazya halk dansları topluluklarının gösterileri festivale ayrı bir hava ve renk kattı. Festival alanında kurulan stantlarda sergilenen yöresel ürünler, hediyelik eşyalar ve geleneksel çocuk oyunlarının oynandığı etkinlik alanları katılımcıların beğenisine sunuldu. Osmanlı arşivlerinde Sivrihisar ve Nasreddin Hoca temalı sergiler büyük ilgi gördü.

Festival açılışında konuşan Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü “Nasreddin Hoca Sivrihisar’da doğmuş ve vefat etmiştir. Bilim insanları bunu kanıtlamıştır. Diğer yerlerdeki temsili mezarları büyüklüğünü gösterir. Kültür ve Turizm Bakanımız Prof.Dr. Nabi Avcı Hocamızın değerli destekleriyle Sivrihisar Uluslararası Nasreddin Hoca Kültür ve Sanat Festivalini gerçekleştiriyoruz. İyi ki varsınız” dedi.

nasreddin hoca festivali kibris turk - Uluslararası Nasreddin Hoca Şenlikleri

Başbakan Binali Yıldırım, Sivrihisar Belediyesi tarafından düzenlenen “Uluslararası Nasreddin Hoca Kültür ve Sanat Festivali” dolayısıyla Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü’ye telgraf gönderdi.

Nasreddin Hoca Kültür ve Sanat Festivali ve benzer etkinliklerin, kültürel zenginliklerin yaşatılmasının yanı sıra Türkiye’nin tanıtımına da değerli katkılarda bulunduklarını söyleyen Başbakan Yıldırım, telgrafında “Sivrihisarlılar, kıymetli katılımcılar, hepinizi en içten duygularımla selamlıyorum. Sivrihisar Uluslararası Nasreddin Hoca Kültür ve Sanat Festivaline nazik davetiniz için içtenlikle teşekkür ediyorum. Festivalin hayırlara vesile olmasını diliyor, bütün katılımcılara selam ve sevgilerimi iletiyorum” ifadelerini kaydetti.

Dünyanın Merkezi Sivrihisar’da, Medeniyetler Buluşması Noktalandı

Bu yıl 30 Haziran ve 2 Temmuz tarihleri arasında ‘Dünyanın Merkezi’ olan Sivrihisar’da düzenlenen Uluslararası Nasreddin Hoca Kültür ve Sanat Festivalinin son gününe gelindi. Festivalde sergiler, açılışlar, dünyanın dört bir yanından gelen halk dansları topluluklarının sahne gösterileri, ikramlar, graffiti çalışmaları, yöresel ürünlerin tanıtıldığı stantlar, Mustafa Ceceli ve Atiye konserleri başta olmak üzere birçok etkinliğe imza atıldı. Dolu dolu geçen 2 günün ardından festivalin son gününde Sivrihisar Belediye Başkanı Hamid Yüzgüllü açıklamalarda bulundu ve festivali değerlendirdi.

Şubat ayında Sivrihisar’da gerçekleştirilen Meşhur Sivrihisar Dövme Sucuk festivali ile ilçenin yaşadığı hareketliliğe dikkat çeken Başkan Yüzügüllü, organizasyonları geleneksel hale getirmek istediklerini söyledi. Festivallerle birlikte binlerce kişiyi Sivrihisar’da misafir etmekten mutluluk duyduklarını kaydeden Başkan Yüzügüllü, “Bu yıl 2. festivalimizi gerçekleştiriyoruz. Birinci festivalimiz 4 Şubat’ta gerçekleştirdiğimiz sucuk festivalinde, yaklaşık 15 bin kişiye yakın misafirimizi ağırladık ve Sivrihisar sucuğumuzu tüm Türkiye’ye tanıtma fırsatı bulduk” dedi.

Burada hep beraber güzel ve hoş bir vakit geçiriyoruz

Bu yıl 2. kez büyük bir festivalle yeniden binlerce misafiri ağırladıklarından söz eden Başkan Yüzügüllü, Uluslararası Nasreddin Hoca Kültür ve Sanat Festivalini değerlendirerek, “Sayın Bakanımız Nabi Avcı’nın teşrifleriyle açılışını yapmış olduk. Festivalimizi gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Açılışını yaptığımız festivalin akşamında Mustafa Ceceli konseriyle bütünleştirdik ve halkımızı ve yaklaşık 25 bini aşkın misafirimizi konserle buluşturduk. Şu anda da yurt dışından gelen misafirlerimizle birlikte halk dansları gösterilerini halkımıza sunuyoruz. Burada hep beraber güzel ve hoş bir vakit geçiriyoruz. Böyle etkinliklerle ilçemize gelen misafirlerimizi ağırlamak da bizleri tabii ki hoşnut ediyor” diye konuştu.

Hocamızın kabrinin Sivrihisar’da olduğunu tüm dünyaya ve Türkiye’ye duyurmuş oluyoruz
Nasreddin Hoca’ya ait mezarın Sivrihisar’da olduğunun artık kanıtlandığından bahseden Başkan Yüzügüllü, “Hocamızın büyük bilgeliği ve büyük filozof olması nedeniyle bütün her yerde kabri vardır. Bu da hocamızın büyüklüğünü göstermektedir. Fakat Nasreddin Hocamızın Sivrihisar’da Hortu Köyümüzde doğduğu kesindir ve bilim adamlarımız bunu yıllarca dile getirdiler, bilinen bir şeydi. Bizim bazı kazılar sonucunda hocalarımız tarafından çıkarılmış mezar taşı ve sandukamız var. Bilim adamlarımızın, hocalarımızın bunları okuması sonucunda Nasreddin Hocamızın doğup büyüdüğü yerin Sivrihisar olduğunu, dünya genelinde diyelim dolaşıp görev yaptıktan sonra memleketine gelmiş, son zamanlarını geçirmiş ve ebediyete intikal etmiştir. Mezarı da buradadır diyoruz. Yani biz bunları hep bu şekilde diyorduk ama bilimsel açıdan kanıtlanamıyordu. Fakat, akademisyenlerimizin mezar taşını okumalarıyla beraber hocamızın kabrinin ve aile kabristanlığının de Sivrihisar’da olduğunu tüm dünyaya ve Türkiye’ye duyurmuş oluyoruz ve ispatlıyoruz” şeklinde konuştu.

festival aksami - Uluslararası Nasreddin Hoca Şenlikleri

Sivrihisar yaşanılmakla görülmeye değer bir ilçe
Başkan Yüzügüllü son olarak Sivrihisar’dan tüm vatandaşlara seslenerek, şu ifadeleri kullandı; “Sivrihisar dünyanın merkezi. Tabii ki bunu biz demiyoruz. Yıllar önce bu topraklarda yaşamış, bu topraklarda büyümüş, bu topraklarda vefat etmiş sayın hocamız söylemiş. Bizde, hocamızın doğduğu, büyüdüğü ve vefat ettiği toprakları insanların gelerek görmelerini istiyoruz. Sivrihisar’ın tarihini, kültür değerlerini görsünler. Her zaman bekliyoruz ve, ‘Sivrihisar okunup yazılmaz, Sivrihisar yaşanılmakla görülmeye değer bir ilçe diyorum.” 2 Temmuz 2017

Nasreddin Hoca Festivali ile aynı zamanda Sivrihisar’da gerçekleştirilen havacılık yarışında da 35 pilot yarıştı. Yarışlar için de ilçeye çok sayıda ziyaretçi geldi.

Sivrihisar ilçesi Uluslararası Sportif Havacılık Merkezi tarafından 1-2 Temmuz’da “Sivrihisar Hava Yarışları 2017” gerçekleştirildi. Sivrihisar’daki Necati Artan Tesislerinde bu yıl ikincisi düzenlenen yarışlara, üç ayrı kategoride yetenekli 35 yarışmacı pilot katıldı. “Rotax motor ile güçlendirilmiş LSA/ULM sabit kanat”, “200 HP altında motor gücüne sahip diğer uçaklar” ve “özel” kategorilerinde pilotlar, zamana karşı yarıştı. Pilotların mücadelesine sahne olan yarışmalar, izleyenlere heyecan ve eğlenceyi bir arada sundu. Sivrihisar Uluslararası Sportif Havacılık Merkezinin medya sponsoru Power FM’in uçuş simülatörü de etkinlik boyunca seyircilerle oldu.

***

İLK GÜN ETKİNLİK PROGRAMI – 30 Haziran 2017

10:30- Festival Başlangıcı
10:45- Karikatürcüler Derneği Uluslararası Nasreddin Hoca Karikatür Yarışması Seçkiler Sergisi (A.Ü. Karikatür Sanatını Araştırma ve Uygulama Merkezi katkılarıyla)
– Şafak TAVKUL Nasreddin Hoca Çeşitlemeleri Resim Sergisi
– Osmanlı Arşivlerinde Sivrihisar (Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü) (Açık Hava Heykel Müzesi Alanı)
– 2003 yılı Nasreddin Hocanın Kızının Mezarının Kurtarma Kazısının Prof. Dr. M. Erol Altınsapan Arşivinden fotoğraf Sergisi (Nasreddin Hoca Anıt Parkı)
11:00- Metin Yurdanur Açık Hava Heykel Müzesi Açılışı
11:30- Uluslararası Sivrihisar Nasreddin Hoca Kültür ve Sanat Festivali Açılış Konuşmaları
12:30- Uluslararası Halk dansları Toplulukları Gösterisi
12:45- Sivrihisar yöresel ürün standları ve geleneksel çocuk oyunları (Açık Hava Heykel Müzesi Alanı)
14:00- Geleneksel Nasreddin Hoca bulgur pilavı ve helva ikramı (Açık Hava Heykel Müzesi Alanı)
14:30- DJ Performans İrfan ASLANHAN (PAL FM)
15:00- Graffiti Show
15:30- Geleneksel çocuk oyunlarının oynandığı çocuk etkinlik alanı
16:00- Uluslararası Halk dansları Toplulukları Gösterisi (Açık Hava Heykel Müzesi Alanı)
18:00- DJ Performans
19:00- Uluslararası Halkdansları Toplulukları Gösterisi (Açık Hava Heykel Müzesi Alanı)
21:00- Mustafa Ceceli Konseri ve Havai Fişek Gösterileri

1-2 Temmuz Nasreddin Hoca Kültür ve Sanat Festivali Programı

festival 1 2 temmuz - Uluslararası Nasreddin Hoca Şenlikleri

Sivrihisar.com.tr olarak, Sivrihisar’ın değerlerinden olan ve yıllarca ihmal edildiğinden dolayı yeterince sahip çıkılmayan hocamızı daha iyi tanımak, tanıtmak ve etkinliğe katkımız olması açısından, çeşitli yönlerinin anlatıldığı Nasrettin Hoca özel sayfasını yayınladık.

2017 nasreddin hoca festival - Uluslararası Nasreddin Hoca Şenlikleri

BU FESTİVAL TUTAR

Sivrihisar Belediyesi, Eskişehir’in son yıllardaki en büyük festivalini gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Programı açıklanan Uluslararası Nasreddin Hoca Festivalinde yok yok…

Sivrihisar Uluslararası Nasreddin Hoca Festivalinin programı belli oldu. Kültür ve Turizm Bakanlığının desteği ile Sivrihisar Belediyesinin düzenlediği festivale birçok sanatçı, yurt dışından halk dansları toplulukları katılacak, 3 gün boyunca bir dolu etkinlik binlerce kişiye buluşacak.

ATİYE VE CECELİ’DEN KONSERLER

Festivalin büyük sürprizleri Mustafa Ceceli konseri 30 Haziran’da, Atiye konseri 1 Temmuz’da gerçekleşecek.

SERGİLER AÇILACAK

30 Haziran, 1-2 Temmuz tarihlerinde gerçekleşecek festivalde birçok sergi açılacak, Metin Yurdanur Açık Hava Heykel Müzesinin de açılışı gerçekleşecek.

YÖRESEL ÜRÜNLER

3 gün boyunca katılımcılar Sivrihisar’ın lezzetlerini tadacak, yöresel ürünler tanıtılacak.

YURT DIŞINDAN DANS TOPLULUKLARI

Yurt dışından gelecek çok sayıda halk dansları topluluğu gösteriler sergileyecek.

ÇOCUKLAR UNUTULMADI

Çocuklar için de geleneksel çocuk oyunlarının yer alacağı özel bir etkinlik alanı olacak ve doyasıya eğlenebilecekler. Etkinlikler kapsamında DJ showlar, grafiti ve havai fişek gösterileri de yer alıyor. Sivrihisar, yurtdışından da çok sayıda konuk ağırlayacak.

DÜNYANIN MERKEZİNDE BULUŞALIM

Sivrihisar Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü, ilçelerinde düzenleyecekleri festival için Nasreddin Hoca’ya ve Sivrihisar’a yakışır hazırlıklar yaptıklarını belirterek, festivalin hem Sivrihisar hem de Eskişehir’i dünyaya tanıtmakta büyük rol oynayacağını söyledi. Hamid Yüzügüllü, tüm vatandaşları festivale ve dünyanın merkezi Sivrihisar’a beklediklerini belirtti. – Murat Atikel

***

Mustafa Kantarcı’nın 2 Haziran 2014 tarihli İstikbal Gazetesinde yayınlanan yazısı

Nasreddin Hoca şenlikleri, geçmiş yıllarda bir hafta sürer, Eskişehir, Sivrihisar ve Nasreddin Hoca Beldesinde, çeşitlik etkinliklerle kutlanırdı. Bu gelenek, zamanla, erozyona uğradı. Bu yıl Nasreddin Hoca Şenlikleri bir gün olarak belirlendi. 8 Haziran 2014 Pazar günü Nasreddin Hoca Beldesinde kutlanacak.

Oysa Nasreddin Hoca etkinliklerinin, ildeki halk, sivil toplum örgütleri ve kurum/kuruluşların katılımı ile il, ulusal ve uluslararası perspektifte hazırlanması ve icraata alınması, Nasreddin Hocanın tanıtılması Eskişehir açısından daha yararlı olurdu.

Aslında geçmiş yıllarda, Eskişehir’de, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, her yıl sivil toplum örgütleri ve ilgili kurum/kuruluşlar ile kapsamlı toplantılar yaparak, “Ortak akıl”, “ortak payda ” ve “toplum katılımı” kavramları ışığında, programları belirlerdi. Zamanla bu gelenekten de vazgeçilerek resmi programa dönüldü. Oysa halka rağmen, Nasrettin Hoca Şenliklerinde başarılı olmak mümkün değildir.

Öte yandan, Nasreddin Hocanın Sivrihisar’da doğduğu ve öldüğü kesinlik kazanmasına rağmen, Eskişehir ve Sivrihisar, Nasreddin Hocaya yeteri kadar sahip çıkmıyor. Oysa Akşehir, Nasreddin Hocaya, ulusal ve uluslararası bazda sahip çıkıyor. Akşehir’de, kurum ve kuruluşlar, özellikle de sivil otorite, şenliklere ciddi katkıda bulunuyor. Her yıl Nasreddin Hoca ile ilgili sürekli ve kalıcı projelerle Nasrettin Hocayı tanıtıyorlar.

Her yıl da Nasreddin Hoca Şenlikleri, Akşehir ilçesinde 5-10 Temmuz tarihleri arasında çeşitli etkinliklerle gerçekleşiyor. Gönül isterdi ki Akşehir ve Sivrihisar, şenliklerde birbirlerine destek olsun, işbirliği yapsınlar. Neden bilinmez, Nasreddin Hoca, evrensel bir kimliğe sahip olmasına rağmen, Nasreddin Hoca Şenliklerinde, bir türlü, bu birliktelik sağlanamadı. Ayrıca Nasreddin Hoca, ülkemizde gerçek kimliği ile tanıtılamadı. Genellikle de kamuoyuna güldürü, mizah, fıkra ve nükte üstadı olarak tanıtıldı.

Oysa Nasreddin Hoca, “HALK FİLOZOFU”, “SOSYOLOG” , “MÜDERRİS”, “ALİM”, “PSİKOLOG” “HUKUKÇU” ve” TASAVVUFÇU” dur. Yani bir düşünürdür. Bütün bu meziyetlerinin gereğini, halkın anlayacağı dille, yani nükte şeklinde, fikir ve düşüncelerini aktarmaya çalışmıştır. Nasreddin Hocanın bu yönleri dikkate alınmadığı gibi yeteri kadar da hakkında araştırma yapılmadı.

Ayrıca Nasreddin Hoca’ya ait, piyasada çok sayıda eser mevcuttur. Ancak tamamına yakını, kulaktan dolma bilgiler ve fıkralarla doludur. Pek çok fıkranın, Nasreddin Hoca’ya ait olmadığı da ortadadır. Maalesef bazen de, Nasreddin Hoca şenliklerinde, fıkra yarışmaları düzenlenerek, tarihsel süreç içindeki hatalar devam ettiriliyor.

Nasrettin Hoca’nın tanıtılmasında, ilgililer ve halkımız kadar, örgün eğitim kurum ve kuruluşlarımızın, özellikle de üniversitelerimizin büyük sorumluluğu var. Çünkü üniversitelerimizin ilgili bölümleri, Nasreddin Hoca’yı araştırma konusu yaparak, elde ettiği bilgileri kamuoyu ile paylaşması gerekir.

Ayrıca ülkemiz genelinde, hiç değilse Eskişehir’deki eğitim kurumlarımızda, Nasreddin Hocanın tanıtılması için örgün eğitimin her kademesinde, öğrencilerin seviyelerine uygun üniteler hazırlanarak, çocuklara aktarılsa, Nasreddin Hoca gerçek kimliği ile tanınacak ve tanıtılacaktır.

Türk tarihinde kimi cesareti, kimi fedakârlığı, kimi sadakati, kimi düşünceleri ile şöhret bulmuş mümtaz insanlarımız vardır. Öyleleri vardır ki, isimleri anıldığında, karakterleri akla gelir. Yunusemre ve Nasreddin Hoca, bu insanlarımızdan ikisidir. Bu iki düşünürümüzü, bugünkü ve gelecek nesillere tanıtma görevi, öncelikle eğitim kurum ve kuruluşlarına il, ilçe ve beldelerimize, Üniversitelerin ilgili bölümlerine ve Halk Bilimcilerimize düşmektedir. Ancak yabancı halk bilimcileri ilgi gösterirken aynı ilgi, Türk halk bilimcilerinde yoktur.

Nitekim Nasreddin Hoca ile ilgili araştırma yapan Japon Halk Bilimcisi, MİKSİKO KOJİMA ile Nasreddin Hoca ile ilgili sempozyumda tanışmıştım. Üç yıl Türkçe öğrendi. Daha sonra da Nasreddin Hocayı her yönü ile ele alıp, doğru bilgilere ulaştı. Hatta hangi fıkraların Nasreddin Hoca’ya ait olup olmadığını bilecek kadar da onu tanıdı. Elde ettiği bilgilerle Japonya’da, Nasreddin Hoca günleri düzenledi. Gelen davetleri karşılamakta da büyük güçlük çekti. Nasreddin Hoca’yı Japon halkına sevdirdi.

Tokyo Metropolitan Müzesi’nde, 2003 Türkiye Yılı nedeniyle açılan, Türkiye’de Üç Büyük Medeniye” sergisi çerçevesinde, düzenlenen Nasreddin Hoca konulu konferans büyük ilgi görmüştü. Bayan MİTSİKO KOJİMA’nın Türk kültürü hakkında verdiği konferans, müze ziyaretçilerinin ilgi gösterdiği etkinliklerin başında geldi.

Nasreddin Hoca, yalnız ülkemizin değil, Türk dünyasının dünyadaki hemen tüm ülkelerin tanıdığı ve tanımak istediği bir düşünürdür. O nedenle de Eskişehir’de yapılacak olan Nasreddin Hoca etkinliklerine ulusal ve uluslararası perspektiften bakılmalı ve şenlik programları da buna göre şekillendirilmelidir.

7 Yorum

Yorum göndermek için buraya tıklayın

 • Bu tür festivaller Sivrihisar için gerekli. Sivrihisar’ın tanınırlığınıda artırmakta. Ancak en önemli sorun, Sivrihisar’ın yerli halkının , şehir dışından gelenlere gerekli yardımseverliği yapmaması. Mesela en son sucuk festivalinde tanıtım amaçlı birşeyler dağıtıldı. Bedava sucuk ekmek dağıtıldı. Yiyenlerde hep Sivrihisarlı, bir adam 3 tane sucuk ekmeği niye alır?. Bu tür organizasyonlarda, dışarıdan gelenlere öncelik tanınmalı, Sivrihisar’ı onlar tanırsa, başkalarına da tanıtır. Sivrihisar halkı, bu konuda bilgilendirilmeli… Bu tür festivallerde amaç Sivrihisarlıların bedava birşeyler yemesi değil, tanıtılması, dışarıdan gelenlerin yerel ürünleri tanıması…

  Ahmet ÇELİKKOLLU
  05419730151

 • KINAMA VE AYIPLAMA
  30 Haziran da yapmış olduğunuz Beldemizin medar-ı iftiharı ceddimiz devrinin büyük islam alimi, Cennet mekan Hoca Nasrettin’i (güya) anma merasiminde sahneye çıkardığınız gayri ahlaki görüntüler için sizi kınıyor, ayıplıyor ve Nasereddin Hocamızın manevi ferasetine havale ediyorum. Kendisinden manevi bir tokat yemenizi ümit ediyorum. En azından bu süfliyatın bir daha tekrarlanmaması için.

 • Aksehirde yasayan , turbesininde burada bulundugu nasreddin Hocamin festivali sivrihisarda neden yapiliyo anlamadim😐

  • Hocamızın doğup büyüdüğü ve yaşadığı yerdir Sivrihisar. Bütün tarihçilerin kabul ettiği ortak görüş, Nasrettin hocanın doğduğu yer Sivrihisar ilçesinin hortu köyüdür. Nasreddin hoca üzerine araştırma yapan Konyalı Prof. Dr. Saim Sakaoğlu “Bana göre Nasreddin Hoca, Sivrihisar doğumlu” demiştir.
   Sizin doğduğunuz yerin hiç bir kıymeti yok mudur? anlamayan kardeşim.
   Son zamanlarda yapılan akademik araştırmalar neticesinde Nasrettin hoca ömrünün son zamanlarında Sivrihisar’a gelip burada vefat ettiği tespit edilmiştir. Sadece Sivrihisar değil, Türkiye’nin değişik yerlerinde de sahip çıkılmaktadır Nasrettin hocaya. Hatta yurt dışında bile sahip çıkılmaktadır.
   Sonra, isteyen istediği yerde şenlik, festival yapabilir. Neden anlamakta zorlanıyorsunuz?
   Biz Sivrihisarlılar Akşehir’de yapılan etkinliklerden rahatsızlık duymuyoruz. Bir çok yerin Nasrettin hocayı sahiplenmesi onun büyüklüğünü gösterir. Biz bundan mutluluk duyuyoruz. Bu web sitemizde Nasrettin hoca ile ilgili yayınladığımız yazıları dikkatlice okursanız sorunuzun cevabını alırsınız (nasreddin Hocamin festivali sivrihisarda neden yapiliyo). Bazı Allah dostu zatların, Bast-ı zaman, Tayy-ı mekan sırrı ile aynı anda bir çok değişik yerlerde bulunması rivayet edilmiştir. Buna göre hocamızın da hem yaşarken hemde vefatından sonra (türbesinin de) birden fazla yerlerde bulunması makuldur. Kültür ve Turizm bakanı: “sadece bir yere hasredilmeyecek kadar büyük bir kişiliktir” demiş Nasrettin hoca için. 😐

   • Bir zamanların Osmanlı coğrafyası sınırları üzerinde, özellikle Yunus Emre gibi Köroğlu gibi bazı isimlere her yörenin kendince sahip çıkması benzeri bir sevgi ve sahiplenmenin onuruna da sahip olan ve bütün insanların gönlünde taht kuran Nasreddin Hocanın gerçekten yaşayıp yaşamadığı Sivrihisarlı mı, Akşehirli mi, Özbek mi yoksa Arapların Cuha’sı mı olduğu hiç önemli değil…
    Anadolu’nun, asırlardır gülegelen yüzüne, Nasrettin Hocamıza da günümüzde en az Mevlânâ kadar, Yunus kadar, hacı Bektaş-ı Velî, Hacı Bayram-ı Velî kadar ihtiyacımız var…
    En sert konuları bile “Nasreddin Hoca bir gün…” tadıyla konuşabildiğimiz gün ülke olarak da millet olarak da yüzümüzün daha fazla güldüğünü göreceğiz…

Web Site Hakkında

Sivrihisar Web Medya

Sivrihisar Şehrengizi

sivrihisar sehrengizi 1 - Uluslararası Nasreddin Hoca Şenlikleri

Gönül Dağı Dizi Film

dizi