Sivrihisar Haberleri

Ulucami Dünya Mirası Kalıcı Listesine Aday

sivrihisar ulucami unesco aday - Ulucami Dünya Mirası Kalıcı Listesine Aday

67 Direği ile İlçemizin En Büyük Değerlerinden Biri Olan 800 Yıllık Sivrihisar Ulucami, UNESCO Dünya Mirası Kalıcı Listesi’ne Aday Oldu!

Sivrihisar Belediyesi ve Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünün Anadolu’daki ahşap tavanlı ve ahşap destekli camilerin UNESCO Dünya Mirası adaylık çalışmalarında evrensel değerlere sahip yapıları tüm dünyaya tanıtmak ve korunmalarını sağlayarak gelecek nesillere aktarılması adına başlattığı çalışmada, 2016 yılında UNESCO geçici listesine giren, maneviyatı ve eşsiz özelliği ile Türkiye’nin de en büyük ahşap direkli camisi olan “Sivrihisar Ulucami” UNESCO Dünya Mirası kalıcı listesine aday gösterildi.

Süreci yakından takip eden Sivrihisar Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü, tarihi değerlerini tüm dünyaya tanıtmak istediklerini belirterek, “UNESCO Dünya Mirası Kalıcı Listesi çalışmaları sürecini yakından takip ediyoruz. Turizm potansiyelinin arttırılması ve gelecek nesillere değerlerimizi aktarmak adına çalışmalarımızı sürdürürken değerlerimizi tüm dünyaya tanıtmak istiyoruz” dedi.

***

Yorum Yaz

Yorum göndermek için buraya tıklayın

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Ulucami Dünya Mirası Kalıcı Listesine Aday