Sivrihisar Haberleri

Türkiye’nin Umudu Sivrihisar’da

TÜRKİYE’NİN UMUDU SİVRİHİSAR’DA

TORYUMUN MERKEZİ SİVRİHİSAR

Yeşil Nükleer Enerji olarak da bilinen ve diğer nükleer enerji elde edilen maddelere göre çevreye daha az zarar veren toryumun Türkiye’de şimdi kadar tespit edilen en büyük rezervi Eskişehir’in Sivrihisar ilçesinde bulunuyor. Tüm dünya, toryumu nükleer enerjide kullanabilmek ve enerji üretebilmek için yarışıyor. M.T.A.’nın Eylül 2017’deki son raporuna göre Sivrihisar’da tespit edilen 374 bin tonluk rezerv, dünyanın bilinen en büyük altıncı rezervi.

Sivrihisar’daki toryum rezervi, gerekli yüksek teknoloji geliştirilirse hem Türkiye’nin enerji sorununu bitirecek, hem de Sivrihisar’ı dünyanın en değerli yerlerinden yapacak.

DÜNYANIN 6. BÜYÜK REZERVİ

CERN Bilim Komitca Üyesi Prof. Dr. Salch Sultansoy’un. toryumdan nükleer enerji sağlanması konusundaki açıklamaları Sivrihisar’ı yine gündeme taşıdı. Sultansoy, “Eskişehir’deki toryum rezervleri bin yıl boyunca Türkiye’nin elektrik enerjisini karşılayabilir” dedi.

TRİLYONLARCA DOLARLIK SERVET

Toryumdan yüksek enerji edilecek teknoloji geliştirilirse, Sivrihisar’ın dünyanın en değerli yerlerinden biri haline geleceği ifade ediliyor. Sivrihisar’daki toryumun şimdiki değerinin bile trilyonlarca dolarla ifade ediliyor.

Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN) Bilim Komitesi Üyesi Prof. Dr. Saleh Sultansoy’un, toryumdan nükleer enerji sağlanması konusunda Hürriyet’e yaptığı son açıklamalar ve “Eskişehir’deki toryum rezervleri bin yıl boyunca Türkiye’nin elektrik enerjisini karşılayabilir” açıklaması Sivrihisar’daki toryum rezervini yeniden gündeme taşıdı.

toryum rezervi - Türkiye'nin Umudu Sivrihisar'da

ARAŞTIRMALAR DEVAM EDİYOR

Maden Teknik Arama Enstitüsü tarafından Eylül 2017’de Türkiye’nin uranyum ve toryum rezervleri ile ilgili yayınladığı son rapora göre, Sivrihisar’daki 15 kilometrekarelik bir alanda bulunan rezerv, şu anda dünyanın altıncı büyük rezervi durumunda. Raporda şu ifadeler yer aldı: “Ülkemizin toryum rezervi için MTA tarafından yapılan araştırmalar sonucunda, Eskişehir’e bağlı Sivrihisar ilçesinin kuzey batısında, Kızılcaören, Karkın ve Okçu Köyleri arasında yer alan 15 kilometrekarelik bir sahada, toryumun yanı sıra nadir toprak elementleri, barit ve fluorit içeren karmaşık yapılı yataklara rastlanmıştır. Bulunan ve araştırılmakta olan toryum yatakları ile Türkiye’nin, dünyanın en büyük toryum rezervine sahip ülkelerden biri konumunda olduğu söylenebilir. Toryumdan enerji üretiminin sağlanması durumunda, Sivrihisar’ın da dünya üzerindeki en önemli üretim merkezlerinden biri olacağı ifade ediliyor.

Murat Atikel – 2 Eylül Gazetesi
6.1.2018

Yorum Yaz

Yorum göndermek için buraya tıklayın

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Türkiye'nin Umudu Sivrihisar'da