Blogspot

Ticarette Adaletsizlik

Tarihte, ölçüde tartıda ve ticarette adaletsizlik yaptığı ve haksız rekabet ortamı oluşturduğu için, fiyatlama hususunda insanları zor durumda bırakan, adaletsiz bir yaşamı tercih ettiği için deprem ve gökten yağan ateşle helak olan bir kavim var desem kaç kişinin aklına Medyen ve Eyke halkı gelir.

Ticarette Adaletsizlik - Ticarette Adaletsizlik

Evet, Hz. Şuayb Aleyhisselam, Medyen ve Eyke halkına Peygamber olarak gönderilmişti. Bu iki kavim, ticari anlamda ve adaletsizlik konusunda ölçüyü tartıyı o kadar kaçırmıştı ki, halka Allah’a inanmalarını, ticarette adil davranmalarını öğütledi fakat, halkı onu yalanladı.

Ama Hz. Şuayb, (A.S) hiç vazgeçmedi, tebliğe devam etti. Fakat, kavmi inkara ve alışverişte adaletsizliğe ısrarlıydı. Bunun üzerine Medyen kavmi şiddetli bir deprem ve sesle, Eyke halkı ise gökten kendilerine indirilen ateşle helak edildi. Oysaki Hz. Şuayb (a.s) onları helak olacakları konusunda defalarca uyarmıştı.

Bu durum (Hud suresi, 11/84-88. ayetlerinde söyle. bildirilmişti;

“Ey kavmim! Allah’a kulluk edin. Sizin O’ndan başka ilâhınız yoktur. Ölçeği de, teraziyi de eksik tutmayın. Ben sizi hayır içinde görüyorum. Bununla beraber yine de sizi kuşatacak bir günün azabından korkuyorum.

Ey kavmim! Ölçü ve tartıda adaleti yerine getirin. Yeryüzünde fesat çıkarıp fenalık etmeyin. Eğer mümin iseniz, Allah’ın helâlinden size ihsan ettiği sizin için daha hayırlıdır.

Tüm bu uyarılara rağmen zulümden vazgeçmeyen Medyen halkı depremle, Eyke halkı ise gökten yağan ateş ile helak edilmişlerdir. Dikkat ederseniz Kur’an-ı Kerimde her kavmin işlediği büyük günahlar ve niçin helak edildikleri apaçık bir dille anlatılmış ve ibret almamız tembihlenmiştir.

Buna rağmen insanoğlu tüm bu yazılanları hikaye gibi okumuş ve asla ibret almayı başaramamış. Bundan dolayı bir sürü musibetle karşılaşmış ama asla karşılaştıkları musibetlerin sebeplerinin kaynağının Kur’an’ı Kerimde anlatılan bu peygamber hisselerinin içindeki sırlarda saklı olduğunu bilmemiştir. Bu yüzdende zulüm her daim ola gelmiştir.

Okullarımızda ki Din derslerinde, uzun uzun Semud, Ad, Lut ve Medyen kavminin neden helak edildiği çocuklarımıza öğretilmeli. Çünkü bu bilgiler, en az fen ve matematik kadar değerli. Bir o kadar da lazımdır.

Dinini bilmeyen dününü bilmez. Dünü bilmeyen bugünü anlayamaz.

Geçmişte Medyen ve Eyke halkının yaptıkları ile, bugün Dünyayı yöneten 13 ailenin ve ticarette ahlaksızlık ve adaletsizlik yapanların arasında bir fark var mı? Yok. Lut kavminin düştüğü hata ile bugün LGBT ‘lilerin düştüğü hata arasında bir fark var mı? Yok.

Arasat Müftüsü

***

Kıtlık zamanında aç bıraktığı işçisinin çaldığı ekmekten dolayı elinin kesilmesini isteyen patrona: “Eğer bir el kesilecekse, aç bırakarak hırsızlığa mecbur eden eller kesilmelidir” hükmünü veren Hz. Ömer’in uyguladığı  düzendir İslam düzeni. Selam olsun Allah’ın Şeriatı Garrasına…

***

Hiç şeytana; “Sen neden şeytanlık yapıyorsun” diye kızılır mı? İsrailli bir sporcu, meşrebinin gereğini yapmış. Ona kızmayın, onları futbol kulüplerinde barındıran ve besleyen yöneticilere kızın. Adam bu ülkeye kendisi gelmedi ki. Birileri milyarlarca lira transfer parası verdi, adamda geldi.

***

Yorum Yaz

Yorum göndermek için buraya tıklayın

Web Site Hakkında

Sivrihisar Web Medya

Sivrihisar Şehrengizi

sivrihisar sehrengizi 1 - Ticarette Adaletsizlik

Gönül Dağı Dizi Film

dizi