Sivrihisar Haberleri

Tiberrius Tapınağı

Sivrihisar – Ballıhisar Pessinus Antik Kenti Tiberius Tapınağı, M.S. 30 yılında Kibele anısına yapılan 5 Komutan ve 5 rahip tarafından yönetilen dini yapıdır.

Pessinus ‘ta ki tapınak Augustus zamanı Tiberius tarafından yaptırılmıştır. Tiberius gelmiş geçmiş en önemli Roma krallarından biridir. İmparator Sezar’ın soyundan gelmektedir. Dolayısıyla çok önemli bir yapı ve çok önemli bir kral. Pessinus ’ta ki tapınak Kibele anısına yapılmıştır.

Dünyada Kibele anısına yapılmış beş tane tapınak vardır. Dördü Türkiye’de, biri İspanya’da bulunmaktadır. İşte bunlardan biri de Pessinus ‘ta bulunan Tiberius tapınağıdır. Friglerin gerçekten kendilerinin yaptığı orijinal aranılan Frig Kibele tapınağı bütün bilim adamları tarafından hem fikir olarak kabul edilen Pessinus ‘ta olduğu düşünülmektedir.

Dolayısıyla Pessinus bu anlamda çok önemlidir. Frig vadisi üzerinde en önemli merkez Pessinus ‘tur. Çünkü Friglerin dağlık düzenden yerleşik düzene geçip şehir tipine geçtiği dönemi Pessinus ‘tur. Frig uygarlığı ve roma uygarlığı en parlak dönemini Pessinus ‘ta yaşamıştır.

Dolayısıyla bu tapınak ve tapınağın bulunduğu yer çok önemlidir. Beş Romalı komutan ve beş rahip tarafından yönetilen dini bir merkezdir. Friglerin en önemli merkezidir.*

Pessinus Arkeolojik kazıları Ghent Üniversitesi’nden (Belçika) bir ekip tarafından 1967 – 1973 seneleri arasında Prof. P. Lambrechts yönetiminde, 1987’den 2008’e kadar Prof. J. Devreker yönetiminde yapılmış ve Helenistik (MÖ 4. yüzyıl sonu ile 1. yüzyıl sonu arası), Roma (MÖ 1. yüzyıl sonu – MS 5. yüzyıl sonu arası) ve erken Bizans ( MS 6.-10. yüzyıl / 11. yüzyıl arası) dönemlerine odaklanılmıştır. Kentin var sayılan kuruluşundan MÖ 4. yüzyıla kadar olan dönem hakkında bir bilgi yoktur.

Helenistik, Roma ve Erken Bizans dönemleri hakkında neredeyse net bir resmimiz vardır: Ghent ekibinin çalışmalarının sonuçları Pessinus’ta bulunan yazıtlar ve antik yazarların yazıları ile desteklenmektedir.

Belçikalı ekip tarafından saptanan ve kazılan asıl mekanlar, Augustus’un ölümünden kısa bir süre sonra inşasına başlanan ve Tiberius döneminde tamamlanan (MS 14-37) iyi korunmuş bir Yunan tarzı İmparatorluk tapınağı olan “Tapınak Alanı’, ‘Merdivenli Tiyatro’, Sütunlu Cadde ve Severuslar Tiyatrosu olarak adlandırılan yapılar ile birkaç benzeri yapıdan meydana gelmektedir.

Tiberrius (Tiberius) Tapınağı Kalıntıları

Sivrihisar tiberius tapinagi 1 - Tiberrius Tapınağı

Sivrihisar tiberius tapinagi 2 - Tiberrius Tapınağı

Sivrihisar tiberius tapinagi 3 - Tiberrius Tapınağı

Sivrihisar tiberius tapinagi 4 - Tiberrius Tapınağı

Sivrihisar tiberius tapinagi 5 - Tiberrius Tapınağı

Yazı ve Fotolar: Koray Faydacı

Yorum Yaz

Yorum göndermek için buraya tıklayın

Web Site Hakkında

Sivrihisar Web Medya

Sivrihisar Şehrengizi

sivrihisar sehrengizi 1 - Tiberrius Tapınağı

Gönül Dağı Dizi Film

dizi