Sivrihisar Haberleri

Sivrihisar Yeniden Doğmaya Hazırlanıyor

Medeniyetlerin Kavşağındaki Sivrihisar Yeniden Doğmaya Hazırlanıyor.

Sivrihisar’ın Dirilişi.

dunya gazete - Sivrihisar Yeniden Doğmaya Hazırlanıyor

Sivrihisar yerelden evrensele yolculuğunda yeni açılımlar yapıyor. Zengin bir geçmişe sahip ve birçok uygarlığa ev sahipliği yapan Sivrihisar, tarihinden aldığı güçle; Yerel Yönetimi, Sivil Toplum Kuruluşları ile yeni bir atılıma hazırlanıyor. Yeni dönemde kültür ve alternatif turizm faaliyetlerinin yanı sıra sanayi odaklı üretim modeliyle de cazibe merkezi olmak isteyen ilçede son birkaç yılda bu potansiyeli ortaya çıkarmak adına hummalı çalışmalar devam ediyor.

Sivrihisar’ın talihini değiştiren olaylar zincirinin başında ise yerel yönetim bulunuyor: 2014 yılında işbaşına gelen ilçenin Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü ilçeyi yeniden kurgulamak için gerekli adımları atarak, kısa zamanda önemli ilerleme kaydetti. Bir yandan tarihi ve kültürel mevcut değerleri elden geçirerek, bölgeyi bir cazibe merkezi haline getirmeyi planlayan Yüzügüllü, bir yandan da yıllar içinde büyük miktarda nüfusu göç eden ilçenin gelişmesi ve istihdamın artırılması için sanayi yatırımlarına yönelerek Sivrihisar Organize Sanayi Bölgesini kurma yönünde çalışmalara başladı.

Turizm yatırımları artıyor

Sivrihisar’ın tarih bakımından zengin bir kültüre sahip olduğunu anlatan Sivrihisar Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü, yeni yatırımların ardından ilçenin turizm merkezi haline geleceğinin altını çizdi. İlçedeki vatandaşların huzurlu bir yaşam sürmesi için mesai harcadıklarına atıfta bulunan Yüzügüllü, “Yıllardır ilçeye hiçbir yatırım yapılmadı. Yaptığımız restorasyon çalışmaları, müzelerle birlikte ilçeye turizm konusunda yeni bir ivme kazandıracak. Sivrihisar’ı yeniden yapılandırarak, insanların buraya gelmesini, konaklamasını ve bu zengin kültürü tanımasını sağlayacağız” diye konuştu. Sivrihisar’a otel yatırımlarının yapılacağını ve yatak sayısını hızla artırmayı hedeflediklerini de anlatan Yüzügüllü, ilçeyi turistik bir varış noktası haline getireceklerini vurguladı.

Hamid Yüzügüllü, ilçe olarak OSB’ye yapılacak yatırımların teşvik kapsamına alınması ile ilgili çalışmalarının da devam ettiğini belirterek, turizm ve sanayi odaklı bir kalkınma hamlesi başlattıklarını hatırlattı. Yüzügüllü, “İlçemizde işsizliğin azalmasını sağlayacak olan bu çalışma ile ilçe ekonomimiz canlanacak, köyden kente göçün önüne geçilecek. Hatta şehrin zor şartlarına adapte olamayan hemşehrilerim iş olanakları sayesinde geri dönecek” yorumunu yaptı.

“Tarihi değerleri koruma misyonu ile yola çıktık”

Hamid Yüzügüllü, yapım kararı 1998 yılında alman OSB’nin 218 hektarlık alanda kurulacağını belirterek, tüm sektörlerin kullanımına açık olacak OSB’ye yatırımların gelmesi için ilçe bazında teşvik çalışmalarının devam ettiğini ifade etti. Tarım ve hayvancılıkta önemli bir üretim merkezi olan ilçenin sanayide de söz sahibi olmak istediğine dikkat çeken Yüzügüllü, şöyle devam etti: “OSB’de bulunacak tesis inşaatlarının ise önümüzdeki yıl tamamlanması planlanıyor. 20 yıllık hayalimizin gerçekleşmesine, ilçemizin modern bir ilçe haline gelmesine çok az kaldı. İlçemiz OSB ile daha da gelişecek, iş hacmi artacak ve bir cazibe merkezi olacak. İşsizliğin azalmasını sağlayacak olan bu çalışma ile ilçe ekonomimiz canlanacak, köyden kente göçün önüne geçilecek.”

Göreve geldiklerinde birinci önceliği var olan tarihi ve kültürel mirası en iyi şekilde koruyup, gelecek kuşaklara nasıl aktaracakları konusuna verdiklerini ve bir yol haritası belirlediklerini söyleyen Hamid Yüzügüllü, söz konusu değerleri bilimsel yollarla tespit edebilmek adına uluslararası katılımlı ‘Sivrihisar Sempozyumunu düzenlediklerini hatırlattı. Yüzügüllü, Antik Çağ’dan başlayarak, Bizans, Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerindeki Sivrihisar’ın tarihi, kültürel, edebi, mimari ve siyasi özelliklerini bilimsel belgelerle ortaya koydukları sempozyuma katılımın da yüksek olmasının gelecek planları açısından önem teşkil ettiğini bildirdi. Sempozyuma ilçeden öğrenci, öğretmen, mülki idareciler ve vatandaşların katılımını olumlu bulan Yüzügüllü, “Sempozyumda sunulan bildiriler yakın zamanda kitap haline getirilecek. Ayrıca Sivrihisar’dan yetişen değerlerimiz ile ilgili çalışmalarımız da devam ediyor. Bunlardan ilki Doç. Dr. Muharrem Dayanç’ın kaleme aldığı, yine Doç. Dr. Zafer Koylu’nun editörlüğünü yaptığı ‘Sivrihisar’dan Dünya’ya Açılan Bilim Kapısı: Prof. Dr. Mehmet Kaplan’ adlı kitap oldu. Gerçekleştirdiğimiz ve gerçekleştireceğimiz projelerle Sivrihisar’ı sadece kendi insanımıza değil, kentimize, ülkemize, hatta dünyaya duyurmayı hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

Restorasyon devam ediyor

İlçede restorasyon çalışmalarının devam ettiğini açıklayan Hamid Yüzügüllü, Nasreddin Hoca’nın anıt mezarının da söz konusu çalışmalar arasında yer aldığını anlattı. 800 yıllık, Anadolu Selçuklu döneminde yapılmış olan ahşap Ulu Camii’nin de restore edildiğini duyuran Yüzügüllü, devam eden ve biten projeleri hakkında şu bilgileri verdi: “Onun da çevre düzenlemesini yaparak, ilçe turizmimize kazandırdık. Ayrıca, Ortadoğu’nun en büyük, en ihtişamlı Surp Yerortutyun Ermeni Kilisesi ilçemizde bulunuyor. Bu eserin çevre düzenlemesi ve restorasyonu gerçekleştirildi. Ankara dışında Mustafa Kemal Atatürk ilk bakanlar kurulunu 1922 yılında ilçemizde Zaimağa Konağında topladı. Buranın Kurtuluş Savaşı müzesi olması ile ilgili çalışmalar yapıyoruz. Yaptığımız çalışmalar bize ödül de getirdi. Tarihi Kentler Birliği belediyemize tarih ve kültür mirasının korunması konusundaki katkılarımızdan dolayı bir başarı ödülü verdi.”

Hizmet binasını yeniledi

Sivrihisar denildiğinde akla ilk olarak Nasreddin Hoca’nın geldiğini dile getiren Hamid Yüzügüllü, “Hoca’mızın dediği gibi dünyanın merkezi Sivrihisar’dır. Medeniyetlerin buluşma noktasıdır. Sivrihisar Nasreddin Hoca’nın doğduğu yerdir. Hızır Bey’in doğduğu, Aziz Mahmut Hüdai’nin doğup büyüdüğü bir ilçeden söz ediyoruz. Burası, Selçuklu ve Osmanlı dönemine ait önemli tarihi eserleri bünyesinde barındırıyor. Bu değerlerimizin restorasyon işlerini hızla sürdürüyoruz. Doğal yapısı, tarihi ve kültürüyle bambaşka bir yer olan ilçemizde bulunan Balıkdamı Kuş Cenneti ise her yıl kuş gözlemcilerini bölgeye çekiyor” dedi.

Bu yıl faaliyete geçen Belediye Binası yatırımını tamamladıklarını ve ilçeye yakışır bir hizmet binası yaptıklarını da anlatan Hamid Yüzügüllü, binanın birinci katında seramik, cam, kilim atölyeleri oluşturduklarına dikkat çekti. Sivrihisar halkının bu atölyelerde verimli zaman geçirmesini hedeflediklerinin altım çizen Yüzügüllü, “Binada Balıkdamı’nda yaşayan canlı türlerinin fotoğraflarının bulunduğu bir sergi açıldı. Farklı konulardaki sergiler yine burada yapılmaya devam edecek. Sivrihisar her anlamda çok umut veren bir kentleşme atağı içinde. Elimizdeki bütçeyi en uygun şekilde hizmete çevirmek istiyoruz. Parklarda kullanılan çardaklar, bank ve diğer malzemeleri üretmek için bir atölye bile kurduk. Önümüze düşündüğümüz yatırımları gerçekleştirmeyi vizyon olarak koyduk. Diğer sosyal tesislerle bunları desteklediğimizde Sivrihisar’ın eski-yeni kent yapısıyla özellikle turizm konusunda önemli bir gelişim göstereceğini düşünüyoruz” değerlendirmesini yaptı.

Son olarak yıllar içinde önemli derecede göç veren ilçedeki gençleri unutmadıklarım da kaydeden Yüzügüllü, “Gençler için yeni spor alanları ve vakit geçirebilecekleri alanlar oluşturduk. Futbol sahası, voleybol, basketbol sahasının yanı sıra tenis kortu ve kapalı yüzme havuzuyla sağlıklı, nesillerin yetişmesini amaçlıyoruz” şeklinde görüş bildirdi.

Yerelden Evrensele Sivrihisar

hamid yuzugullu - Sivrihisar Yeniden Doğmaya Hazırlanıyor

Belediye başkanlığını devraldığımızdan beri gece gündüz çalışıyoruz. Seçim sürecinde eksikliklerini belirttiğimiz tüm konulan çözmek amaçlı uğraş veriyoruz. Bu gün Sivrihisar, adeta bir şantiye görünümündedir. Yola çıktığımızda vurguladığımız gibi temel amacımız ilçemizi, “Yerelden evrensele taşımaktır.” Bu amaçla hemen her konuda ülkemizdeki bütün üniversitelerden akademik danışmanlıklar alarak, yerelde Sivrihisar, genelde ülkemiz için çaba sarf ediyoruz. Yaptığımız araştırmalar ve sağduyumuzun da getirdiği reflekslere bağlı olarak korumamız ve geliştirmemiz gereken değerlerimizin bulunduğunun farkındayız.

Öncelikle tarih, doğa ve kültür bizim vazgeçilmezlerimizdir. Nitekim tarihimizden aldığımız güçle, buradan kaynaklı değerlerimizi yitirmeden geleceği kurguluyoruz. Dünü asla unutmadan, günü, günceli yaşayıp yakalayarak, geleceğe projeksiyonlar yapıyoruz. Sivrihisar’ın tarihi ve kültürü üzerine uluslararası katılımlı sempozyumlar düzenliyoruz. Eski çağlardan 21. Yüzyıla Sivrihisar’ın tarihini, kültürünü, unutulan değerlerini sanatını, sanatçılarını, bilim adamlarını öncelikle ülkemize, sonra dünyaya tanıtıyoruz.

Tarihi mekanların restorasyonlarını bitirdik

Deseninden, kullanılan kök boyasına kadar gerçekten sıra dışı olan kilimlerimizin unutulmaması ve geleneğin yaşatılması için Dokuma Atölyeleri oluşturuyoruz. Yemek kültürümüzü tüm konuklarımıza gösterebilmek için, ‘Her Ev Bir Atölye’ projemiz çerçevesinde evlerde pişirilen (kıymalı su böreği, bamya çorbası, Arabaşı, Kelem Dolması, Sivrihisar Baklavası vs) yemeklerimizi belediyemizce satın alarak, konuklarımıza ikram ediyoruz. Böylece kültürel değerlerimizi geniş kitlelere yayarken, diğer yandan kadınlarımızı iş yaşamına dahil ediyoruz.

Yakın bir zamanda saat kulemize çıkan yolu değişik amaçlarla yapılmış heykellerle donatarak, burayı Sanat Yolu yapacağız. Bugün ülkemizde hiçbir ilçede böylesi zengin ve anlamlı, tarih kokan bir Sanat Yolu yoktur. Başta ilçemizdeki tarihi mekanlar olmak üzere (Ulu Camii, Zaimağa Konağı, Alemşah Kümbeti [Namazgah] gibi) tüm tarihi yapıların restorasyonunu gerçekleştirdik. Diğer hemşehrilerime ait evlerin de restorasyonlarını gerçekleştirdiğimizde her yönüyle tarih ve kültür kokan bir Sivrihisar’ı önce Türkiye, sonra Dünyaya tanıtacağız.

İlçemizde ve bağlı köylerde eğitime büyük önem verdik. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın da desteğiyle tüm eksiklikleri giderdik. Bakanın verdiği destekle, ilçemizdeki yüksek okulda yeni bölümlerin açılması için Osmangazi Üniversitesi Rektörlüğü ile görüşerek belediye olarak yer tahsisinden, altyapısına kadar her konuda yardımcı olacağımızı bildirdik. Okullarda ve onların çevrelerinde spor ve sosyal tesislerin yapımı ile ilgili ön görüşmeler/ protokoller tamamlanmış olup yakında uygulamaya geçiriyoruz. Açılışını yaptığımız yeni belediye binamızda Halk Eğitimi’ne yönelik değişik amaç ve işlevde kurslar, bilgilendirme toplantıları düzenliyoruz.

OSB’yi bu yıl açacağız

Yeşil alana büyük önem vererek halkımızın nefes alacağı piknik alanları oluşturduk. Yenilerini de yapmaya devam ediyoruz. İlçemiz ‘Doğalgaz 2016 Planı’na girmiş olup, altyapı çalışmaları başlamıştır. Yakın zamanda Sivrihisar’ı doğalgaza kavuşturuyoruz. Belediye başkanlığını devraldığımız anda başlattığımız Organize Sanayi Bölgesi’ni 2016 yılı içinde bitirerek, hizmete açacağız. Sanayide başlatacağımız ivme ile yeni istihdam alanları oluşturarak, köyden kente göçü tersine çevirecek ve nüfus kaybımızı sona erdireceğiz. Köy yollarımızın tamir, bakım ve onarımını gerçekleştirdik. Yenileme çalışmalarını devam ettiriyoruz.

Sivrihisar’da oluşturacağımız Üretici Pazarında ilçe ve köylülerimizin ürettikleri ya da yetiştirdiklerinin doğrudan satışını sağlayacağız. Bu pazara Eskişehir’den servisler sağlayarak, hızla kalkınan, hakça bölüşen bir yapı oluşturuyoruz. Zenginliği de, eğitimi de, kültürü de tabana kadar yaymış, bilgi ve donanımı yüksek, ticari zekasıyla ün salmış Sivrihisar’ımıza yakışır bir yapı için gayret sarf ediyoruz. İlçemizdeki tüm okul ve camilerin temizlik, yeşillendirme ve asfaltlama işlerine özel bir önem veriyor, bunları öncelikle gerçekleştiriyoruz. Yaşlılarımıza daha fazla ilgi göstererek, bakıma muhtaç olanlara hizmeti evlerine götürüyoruz. Yoksullarımızın iaşelerini belediyemizin olanakları çerçevesinde karşılamaya çalışıyoruz.

Belediye olarak her türlü başarının ödüllendirilmesinden yanayız. Özellikle öğrencilerimizin eğitim, sanat ve spor alanındaki başarılarında yanlarında oluyor, çalışma alanlarıyla ilgili her türlü eksikliklerini gidermeye gayret ediyoruz.

Sonuç olarak bu topraklarda doğmuş, buralarda büyümüş, iş sahibi olmuş, istihdam sağlamış ve Sivrihisarlıların büyük bir teveccühü ile belediye başkanlığına seçilmiş bir Sivrihisarlı olarak, benim bu yöreye borcum var. Hemen her mevsim yerli ve yabancı turistin geldiği, ticaretin ciddi anlamda canlandığı, her evin gerçekten küçük bir işletme haline geldiği, güler yüzlü ve mutlu insanların olduğu, gelen konuklarımızın huzur bulduğu ve yeniden gelebilmek için gün saydığı Sivrihisar çok yakında.

‘Sivrihisar eki’ 27 Mayıs Cuma günü Dünya Gazetesi ile birlikte tüm Türkiye’de

Yorum Yaz

Yorum göndermek için buraya tıklayın

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Sivrihisar Yeniden Doğmaya Hazırlanıyor