Etkinliklerimiz Nasreddin Hoca Sivrihisar Haberleri

Uluslararası Nasreddin Hoca Kültür ve Sanat Festivali

– 2018 Yılı Sivrihisar Uluslararası Nasreddin Hoca Kültür, Sanat ve Spor Festivali Yapıldı –

nasrettin hoca uluslar arasi kultur sanat festivali  - Uluslararası Nasreddin Hoca Kültür ve Sanat Festivali

Kültürlerin Buluşma Noktası Sivrihisar

29 – 30 Haziran ve 1 Temmuz 2018 tarihlerinde, üç gün boyunca süren festivalin açılışı, 28 Haziran Perşembe günü saat 12:00 de Eskişehir’de yapılan “Davet Korteji” yürüyüşü ile başladı. Çeşitli Ülkelerden gelen yabancı misafirlerimizin de yer aldığı kortej yürüyüşü Espark’tan başlayıp Valilik önünde son buldu. Sivrihisar Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü, gazetecilere yaptığı açıklamada, festival boyunca dünyanın pek çok ülkesinden misafirleri ilçelerinde ağırlayacaklarını söyledi.

Ayrıca, festival kapsamında aynı gün saat: 16:30 da Eskişehir Anadolu Üniversitesi Türk Dünyası Bilim Kültür ve Sanat Merkezi Sazova’da Nasreddin Hoca ve Sivrihisar Sergisi etkinliği yapıldı.

Nasreddin Hoca şenlikleri için Eskişehir’den Sivrihisar’a 29 Haziran Cuma günü sabah 08:30 da EMEK 71 EVLER – 75. YIL mahallelerinden ve ATATÜRK LİSESİ, Hasan Polatkan Bulvarı MİGROS, Tepebaşı ÖZDİLEK yanından ücretsiz otobüsler kaldırıldı.

2018 uluslararasi nasreddin hoca festivali - Uluslararası Nasreddin Hoca Kültür ve Sanat Festivali

Nasreddin Hoca Festivali Büyük Bir Coşkuyla Başladı

Festivalin ilk günü 29 Haziran Cuma Namazından önce Nasreddin Hocamız için Sivrihisar Ulu Cami’de Mevlid-i Şerif okutuldu. Nasreddin Hoca festivali; ilçeye gelen Eskişehir Valisi Özdemir Çakacak, Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Nabi Avcı, Anadolu Üniversitesi Rektörü, Prof. Dr. Naci Gündoğan, diğer protokol üyeleri ve çok sayıda katılımcı ile devam etti. Nasrettin Hocamızın ve Kızı Hatun’un mezarı başında dualarla başlayan program, festival alanında protokol konuşmaları, uluslararası halk dansları gösterileri, yarışma ödülleri takdimi ve halka verilen Nasreddin Hoca Pilavı ikramı ile gerçekleşti. Yaklaşık 100 kişinin açtığı stantlar tüm gün ziyaret edildi.

Nasrettin hocamızı anmak, anarken Sivrihisar kültürüne ve Nasrettin hoca’ya dair her şeyi öğrenmek için 29-30 Haziran ve 1 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirdiğimiz Nasreddin Hoca Sivrihisar Uluslararası Kültür ve Sanat Festivalinde; Konserler, halk dansları ve müthiş gösteriler, geleneksel çocuk oyunları, yarışmalar, dj performanslar, hediyelik eşya stantları, her yaşa uygun eğlence ve etkinlikler yapıldı. Yer: Sivrihisar Açık Hava Heykel Müzesi Alanı

sivrihisar yoresel lezzetleri - Uluslararası Nasreddin Hoca Kültür ve Sanat Festivali

Ayrıca, Sivrihisar’a özgü yöresel yemekler, Sivrihisarlı kadınların ellerinden çıkan birçok lezzet ile organik köy ürünleri, yöresel ev lezzetleri, meşhur Sivrihisar dövme sucukları, ev yapımı Sivrihisar bazlamaları, gözlemeleri ve çok daha fazlasını tanıma fırsatı sunuldu.

KÜLTÜR, SANAT ve SPOR ETKİNLİKLERİ

Sivrihisar ilçesinde gerçekleştirilen 2018 yılı “Uluslararası Nasreddin Hoca Kültür ve Sanat Festivali” kapsamında, Sivrihisar Belediyesi tarafından 1 Haziran 2018 tarihinde  “Nasreddin Hoca Eşeğe Neden Ters Biner?” konulu DENEME YARIŞMASI yapıldı.

NASREDDİN HOCA ve SİVRİHİSAR SERGİSİ

Festival etkinliği kapsamında, 28 Haziran Perşembe Günü Saat: 16:30 da Eskişehir Anadolu Üniversitesi Türk Dünyası Bilim-Kültür ve Sanat Merkezi Sazova da;

– Osmanlı Arşivlerinde Sivrihisar Sergisi

– 2003 Yılı Nasreddin Hocanın Kızı Hatun’un Mezar Kurtarma Kazısı Fotoğraf Sergisi

– Uluslararası Karikatür Yarışması Seçkiler Sergisi

– Seyed Hadi Mousavi Sivrihisar Fotoğrafları Sergilerinin

açılışı gerçekleştirildi.

KONSERLER

29 Haziran 2018 Cuma saat: 20:30 GRUP HABABAM FEST; Tuncay AKÇA, Ahmet ARIMAN ve Teoman AYIK’tan HABABAM SINIFI ŞARKILARI. Saat 21:00 MİTHAT KÖRLER konseri,

30 Haziran 2018 Cumartesi saat: 20:30 TUĞBA YURT konseri,

01 Temmuz 2018 Pazar saat: 20:30 KORAY AVCI konseri.

2018 sivrihisar nasrettin hoca festivali - Uluslararası Nasreddin Hoca Kültür ve Sanat Festivali

HALK DANSLARI ve GÖSTERİLER

Halk dansları ekipleri festival öncesinde Dünyanın Merkezine geldiler, ilçemizin tarihi ve kültürel değerlerini gezdiler.

Ülkemizi Yurt içinde ve Yurt dışında başarıyla temsil eden Kıbrıs’tan Kuzeyin Çocukları Halk Oyunları Topluluğu, Rusya Federasyonu, Karaçay Çerkez Cumhuriyeti, Makedonya, Hindistan, Karaçay Çerkez Cumhuriyeti, Güney Kore, Taş Köprü, Karaçayevsk U.D. Aliyev Üniversitesi, Şohluk – Drujba Halk dansları toplulukları muhteşem gösteriler sundular.

SPOR ETKİNLİĞİ

Sivrihisar Sokakları Dağ Bisikleti Yarışı

Uluslararası Nasreddin Hoca Kültür ve Sanat Festivali kapsamında Sivrihisar Belediyesi ve Gençlik ve Spor Bakanlığı Eskişehir Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen ödüllü dağ bisikleti yarışları 1 Temmuz Pazar günü yapıldı.

dag bisiklet yarislari - Uluslararası Nasreddin Hoca Kültür ve Sanat Festivali

Felsefi mizahımızın en büyük temsilcisi, düşünür ve gönül dostu Nasrettin hocamızı bir kez daha anmak, hatırlamak ve hatırlatmak adına gerçekleştirilecek olan Nasreddin Hoca Uluslararası Kültür ve Sanat Festivaline yediden yetmişe herkesi bekliyoruz.  – Sivrihisar Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü –

2017 Yılı “Sivrihisar Uluslararası Nasreddin Hoca Şenlikleri” Etkinlik Haberleri >

Son Dakika Güncel Sivrihisar Haberleri ve Basında Sivrihisar

0

2 Yorum

Yorum göndermek için buraya tıklayın

  • Sivrihisarlı olmaktan gurur duyuyoruz ama maalesef Nasrettin hocalı olmaktan gurur duyamıyoruz çünkü köyümüz Nasrettin hoca köyü olarak safdışı kalmıştır, festivalin içinde yeralması gerekirdi. Nasrettin hoca bu festivali düzenleyenlere iyi şeyler düşünmez. Yunus emre nasıl Yunusemre’de kutlanıyorsa Nasrettin hocada köyünde en azında bir anılmalıydı diye düşünüyorum.
    Nihat Özyiğit

  • Sivrihisar Yerel yönetimi başta Belediye başkanı olmak üzere Sivrihisar’ın sosyo-ekonomik kalkınması konusunda olumlu çalışmalar yaptı. Düzenlediği festivaller, islah çalışmaları v.b. kendilerini içtenlikle tebrik ederim. Ancak festivaller eski panayır görüntüsünden kurtarılmalı,turizmin yanı sıra üretime dönük yatırımlara önem verilmeli ve SİT alanı İMAR konusunda çözüm getirilerek, Sivrihisar sokakları yıkık dökük binalardan virane manzaralardan kurtarılmalıdır. Bu konularda kamu yönetimine de görev düşmektedir.

Web Site Hakkında

Sivrihisar Web Medya

Sivrihisar Şehrengizi

sivrihisar sehrengizi 1 - Uluslararası Nasreddin Hoca Kültür ve Sanat Festivali

Gönül Dağı Dizi Film

dizi