Köy & Mahalleler

Sivrihisar Sığırcık

58- SIĞIRCIK KÖY & MAHALLESİ

sigircik - Sivrihisar Sığırcık

Eskişehir ili Sivrihisar ilçesine bağlıdır.

Köyün adı köyde fazlaca bulunan sığırcık kuşlarından gelmektedir. Köy çok farklı yerleşim birimlerinden yıllar önce bir araya gelen farklı topluluklardan oluşmaktadır. Halkın büyük bölümü Kürttür. Tüm bu farklılık ve kaynak çeşitliliğine rağmen; halkının ortak özelliği sayesinde (hoşgörü ve farklı kültürlere saygı) hep birlikte kardeşçe yaşamanın en güzel örneklerindendir. Köy, Malatya göçmenidir.

Bu köyler Türkmenlerle meskûn iken sonradan Eminekinin de oturan Cihan beyli Vovyoda Alişan bey tarafından Kürt aşiretlerinin buraya yerleştirildiği anlaşılmıştır. Alişah bey Eminekini Vov yodası iken Vovyoda Kumarcı ile gittiği muharebede yaralanmış ve 1216 göç yılında Uzunbey köyünde ölerek defne­dildiği o zaman Akköprü denilen köyde şeyh Bizinli, Mikâilli, Zırkanlı, Bedranlı ve birçok Kürt aşiretlerini Sığırcık, Buzluca, Göktebe köylerine yerleştirdiği ve Buzluca denilen yerdeki bir kabir taşınm 1250 tarihini taşıdığı bu kayıtlarla da sabittir. 400 sene evvelki kayıtlarda Akköprü köyü varsa da halen harap olduğundan buradaki halkın bu 3 köye yerleştirildiği anlaşılıyor. Akköprü harabesi oldukça büyüktür.

Eskişehir iline 142, Sivrihisar ilçesine 47 km uzaklıktadır.

Türkiye’de karasal iklim etki alanı içerisindedir. Yazlar sıcak kışlar soğuk geçmektedir. Karasal ikliminin bütün özellikleri görülmektedir. Çevre köylere nazaran daha yeşillik olan köy yaylasında doğan çay köye ayrı bir güzellik katmaktadır.

2000 yılında köy nüfusu – 573

2016 yılında köy nüfusu – 297

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı: Köyde ilköğretim okulu, içme suyu şebekesi, elektrik ve telefon mevcuttur, ADSL (internet) kullanılabilmektedir. Ptt şubesi bulunmayıp, PTT Acentesi faliyet göstermektedir. Sağlık ocağı ve sağlık evi bulunmamaktadır. Akköprü ve Kapaklıkaya mahallelerinden oluşmaktadır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalttır. Alt yapı mevcut değildir. Gölbaşı mahallesi yolu ve Afyon ili ile bağlantı yolları asfalt değildir.

Yorum Yaz

Yorum göndermek için buraya tıklayın

Web Site Hakkında

Sivrihisar Web Medya

Sivrihisar Şehrengizi

sivrihisar sehrengizi 1 - Sivrihisar Sığırcık

Gönül Dağı Dizi Film

dizi