Köy & Mahalleler

Sivrihisar Sarıkavak

56- SARIKAVAK KÖY & MAHALLESİ

Eskişehir ili Sivrihisar ilçesine bağlıdır.

Tarihçe: Köyün ismi sulamada kullanılan Akpınarın (Akmar) yanında bulunan, normalden daha büyük ve sarı renkli yaprakları olan kavak ağacından almıştır.

Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden olup, Türkmenlerin Manav boylarının oluşturduğu yerleşim yeridir. Bu köydeki büyük Sarıkavağa izafetle Sarıkavak denildiği söylenir Sarı Dede, Ak Dede türbeleri vardır.

Kültür: Kendine has yemeklerinden en ilginç olanları etli bulgur pilavı, bamya çorbası, hoşmerim, kelem dolması, düğü köftesi, arabaşı’dır. Köy kadınlarının tercih ettiği yöresel kıyafetler sarka, sefayir, bindallıdir.

Eskişehir iline 113 km, Sivrihisar ilçesine 26 km uzaklıktadır. Eskişehir Ankara anayoluna 11 km uzaklıkta olup, keskin virajlarla dolu şirin bir dağ yolundan köye ulaşılır.

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Yıllara göre köy nüfus verileri
2008 150
2007 181
2000 800
1997 192
Büyük kentlere yakınlığı ile ilgili olarak çok fazla dış göç vermektedir.

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Tarımda bağcılık ve haşhaş ön plandadır. Fakat, haşhaş üretiminin yasaklanmasıyla bu üretim yapılmamaktadır. Üretilen üzümden nefis pekmez yapılmaktadır; ama şarap için uygun değildir. Toprak yapısı kuvvetli olmasına rağmen, diğer ürün çeşitlerin ekim şekli bilinmediğinden ekimi yapılamamaktadır.

Altyapı: Köyde, ilköğretim okulu vardır; ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi var; fakat kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur; ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup, köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Yorum Yaz

Yorum göndermek için buraya tıklayın

Web Site Hakkında

Sivrihisar Web Medya

Sivrihisar Şehrengizi

sivrihisar sehrengizi 1 - Sivrihisar Sarıkavak

Gönül Dağı Dizi Film

dizi