Köy & Mahalleler

Sivrihisar Sadıkbağı

55- SADIKBAĞI KÖY & MAHALLESİ

Eskişehir ili Sivrihisar ilçesine bağlıdır.

Bu köyün Sâdıkbaba adında bir zat tarafından kurulduğu eski kayıtlarda Şakrağı köyü olarak yazılıdır. Daha sonra hızır beye ait 850 tarihli bir vakfiyede adı Sadık Bağıdır. Bilahare Sadık Baba türbesi tamir edilmiş ve köye bir çekmedi getirilmiştir. 

Eskişehir iline 126 km, Sivrihisar ilçesine 26 km uzaklıktadır.

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 31
2000 44
1997 58

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 – Süleyman Özyaman
1999 –
1994 –
1989 –
1984 –
Altyapı: Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Eylül 2017 – Sivrihisar Sadıkbağı Mahallesi Dayanışma günü coşku içinde kutlandı.

Sivrihisar Sadıkbağı Mahallesi Dayanışma Derneğinin Dayanışma günü geçtiğimiz hafta sonu yapıldı. Çok sayıda katılımcı ile yapılan etkinlikte eski günler yad-edildi. Dernek Başkanı emekli öğretmen İbrahim İpek yaptığı konuşmada; köyde birlik ve beraberliğin devam etmesi için maddi, manevi destek beklediklerini ifade ederek, köye karşı ilginizi ve bağınızı kesmeyin çağrısında bulundu.

Sadıkbağı ile ilgili iki kitap yazdığını söyleyen İpek, köyün tarihsel yapısını anlatarak, gelecek kuşaklara tarihi bir belge sunduğunu anlattı. Tarihi camide Şehitler ve geçmişler için okunan mevlütten sonra yemek ikram edildi. Eskişehir Odunpazarı Halk Eğitim Merkezi Türk Sanat Müziği Korosu Bestekâr Hüseyin Erbay yönetiminde sunucu Ünal Yaman’ın takdimi ve Tülay Türkmen ile Engin Türkoğlu’nun seslendirdiği şarkılarla coşku yaşandı. Ankara Sivrihisarlılar Derneği Başkanı Dr. Kasım Ünalan; bu etkinliği düzenleyen Başkanımız İbrahim İpek Hocama ve emeği geçenlere şükranlarımı sunarım, dedi. Etkinlik, gelecek yıl yeniden buluşma dileğiyle sona erdi.

Yorum Yaz

Yorum göndermek için buraya tıklayın

Web Site Hakkında

Sivrihisar Web Medya

Sivrihisar Şehrengizi

sivrihisar sehrengizi 1 - Sivrihisar Sadıkbağı

Gönül Dağı Dizi Film

dizi