Köy & Mahalleler

Sivrihisar Nasreddinhoca

51- NASRETTİN HOCA BELDE & MAHALLESİ

sivrihisar hortu - Sivrihisar Nasreddinhoca

Eskişehir ili Sivrihisar ilçesine bağlıdır.

Nasrettinhoca (ya da diğer adıyla Hortu), Eskişehir ilinin Sivrihisar ilçesine bağlı bir belde, mahalledir. Eskişehir iline 116, Sivrihisar ilçesine 26 km uzaklıktadır. Nüfusu, 2000 yılı verilerine göre 1.812 kişidir. 2001 tarihinde belde olmuştur. Beldeye bağlı Yunus Emre adında bir mahalle vardır.

Güncel: Daha önce belde olan Nasrettinhoca, 2012 yılında kabul edilen 6360 sayılı kanun değişikliğine göre mahalle olmuştur.

Anadolu’da Türklerin yerleştiği en eski yerleşim birimlerinden biridir. Yunus Emre’nin doğduğu kabul edilen Sarıköy (Mihallıççık)’e 15–20 km uzaklıkta olduğu, Nasrettin Hoca ile Yunus Emre’nin yaklaşık olarak aynı dönemlerde yaşadığı düşünüldüğünde bu bölgede Türkmen boylarının 1200’lü yıllardan önce yerleşmiş olduğunu göstermektedir. Bugünkü adı Nasrettin Hoca Köyü olan Hortu’nun 1960’lı yılların sonlarına doğru kısa bir süre için resmi adı “Bağbaşı” olmuş, daha sonra “Nasrettin Hoca Köyü” olarak adlandırılmıştır. Köy halkı “manav” olarak adlandırılan bir Türkmen boyundandır.

Anlatılanlara göre civarda, küçük yerleşimde bulunanlar birleşerek köyü oluşturmuştur. Bağbaşı denilen bölgeden doğan küçük bir su kaynağı köyün içme ve sulama ihtiyacını karşılamaktadır. Bu su kaynağı daha sonra Pürtek çayına karışarak Oğlakçı, Mülk, Demirci, Ortaklar yolunu izleyerek Porsuk ve Sakarya’ya karışmaktadır. Hortu (Nasrettin Hoca Köyü) bugün oldukça gelişmiş bir köy durumundadır. Her yıl haziran ayı içerisinde “Nasrettin Hoca Doğum Şenlikleri” düzenlenmektedir. Aşık paşaya ait zaviye olduğu gibi birde maşatlık ve at mezarlığı vardır. 

Yorum Yaz

Yorum göndermek için buraya tıklayın

Web Site Hakkında

Sivrihisar Web Medya

Sivrihisar Şehrengizi

sivrihisar sehrengizi 1 - Sivrihisar Nasreddinhoca

Gönül Dağı Dizi Film

dizi