Ezan Saatleri inanç

Sivrihisar Namaz Vakitleri

Eskişehir – Sivrihisar Haftalık – Aylık Namaz Vakitleri, Ezan saatleri

Vakitlere Diyanet İşleri Web Sitesinden bakılabilir.

https://namazvakitleri.diyanet.gov.tr/tr-TR/9477/sivrihisar-icin-namaz-vakti

İBADET ve NAMAZ

Yaradılış gayemiz her şeyden önce ibadettir. İbadetlerin özü ise namazdır. Namaz, belli vakitlerde özel hareket ve okuyuşlarla yerine getirilen bir ibadettir.

NAMAZ, İslam’ın İmandan sonra gelen en mühim emridir; dinin direği ve Müslümanlığın temel taşıdır. NAMAZ, İmanın göstergelerindendir. NAMAZ, kul ile Allah arasında yüksek bir iletişim, yüce bir bağlantıdır. NAMAZ mahlukatın tüm ibadet şekillerini bir araya toplayan özlü bir ibadettir.

Cenabı Allah Kur’anı Kerimde 80’den fazla ayette Namazı emretmiş, Peygamber Efendimiz (A.S.) ise namazın günde 5 vakit olduğunu bizlere bildirmiştir. Allah kabul etsin.

Vakitler ile ilgili kısa açıklamalar

İmsak Vakti: Sabah namazının vakti bu saatte girer. Tedbiren imsaktan 10-15 dakika sonra, ezanların okunmasını beklemeden sabah namazı kılınabilir.

Sabah Ezanı: Ülkemizde imsak girdikten 40 dakika sonra, vakit çıkmadan da 40 dakika önce okunmaktadır.

Güneşin doğuş saati: Sabah namazı vaktinin sona erdiği vakittir. Kerahet vakti, Güneş doğduğunda ilk 45-50 içinde namaz kılmanın mekruh olduğu vakittir. Bu vakitten sonra işrak vakti girer.

Öğle Ezanı: Öğle namazı vaktinin girdiği saatte okunur. Öğle ezanı vaktinden önceki 40-45 dakikalık zaman kerahat vaktidir. Güneşin yükselip tam tepeye geldiği bu vakit zeval vakti dir.  Bu vakitte namaz kılmak mekruhtur.

İkindi Ezanı: İkindi namazı vaktinin girdiği saatte okunur. Güneşin batmasına yani akşam vaktine yaklaşık 45-50 dakikaya kadar ikindi namazı kılınabilir. Bundan sonra namaz kılmak mekruhtur.

Akşam Ezanı: Akşam namazı vaktinin girdiği saatte okunur.

Yatsı Ezanı: Yatsı namazı vaktinin girdiği saatte okunur. Yatsı namazı imsak vaktine kadar kılınabilir.

Yorum Yaz

Yorum göndermek için buraya tıklayın

Web Site Hakkında

logo

Sivrihisar Şehrengizi

sivrihisar sehrengizi 1 - Sivrihisar Namaz Vakitleri

Gönül Dağı Dizi Film

dizi