ENGLISH

Sivrihisar Martyrdom

– Sivrihisar’s Martyrdom Monument –

sivrihisar sehitlik - Sivrihisar Martyrdom

When Greek soldiers occupied Sivrihisar, 40-50 Turkish Raiders struggled with Greeks. Although Greek Unity was more crowded than Turkish Unity. Turkish Unity won this straggle After Greek Unity had escaped from Sivrihisar, they went somewhere close to Dümrek.

At that time a Turkish Raider went to district secretly and started struggling with Greek Unity. Then Turkish Raider Detachments also came and they have struggled with Greek Unity for two hours on the hill. When the war ended, local people came here and they saw the bodies of many raiders. Bodies of raiders were buried here. For this reason, people built that monument in the honour of their martyrs. Then, the martyrdom was decorated by Sivrihisar’s municipality in 2000.

Turkish

Sivrihisar Şehitliği (Anıtı)

Yunan askerleri Sivrihisar’ı işgal ettiğinde, 40 veya 50 civarında Türk kuvvetleri Yunanlılarla mücadele etti. Yunan askerleri Türk Birliğinden sayıca çok daha fazlaydılar fakat bu mücadeleyi Türk Birliği kazandı. Daha sonra Yunan Birliği Sivrihisar’dan kaçıp Dümrek kenarlarına gittiler.

O sırada bir akıncımız gizlice o bölgeye gitti ve Yunanlılarla mücadele etmeye başladı Daha sonra Türk Akıncı Birliği de gelerek Yunanlılarla o tepede iki saat boyunca savaştı Savaş bittiğinde yöredeki insanlar savaş bölgesine gelerek birçok akıncının cesetlerini gördüler. Akıncıların cesetleri buraya gömüldü. Bu yüzden, yöre halkı şehitlerin onuruna bu anıtı yaptılar. Daha sonra şehitlik Sivrihisar Belediyesi tarafından 2000 yılında dekore edildi.

***

Derleyen/Editor: Murat Sevimbay

Kaynak:
Sivrihisar Appearance Of The World Centre
Bora KAVAS – 20.09.2009

Yorum Yaz

Yorum göndermek için buraya tıklayın

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Sivrihisar Martyrdom