Köy & Mahalleler

Sivrihisar Kurtşeyh

48- KURTŞEYH KÖYÜ & MAHALLESİ

Eskişehir ili Sivrihisar ilçesine bağlıdır.

Hititler zamanında kurulmuştur. Köyde zamanla çeşitli kavimler hüküm sürmüştür. Bunların en uzun süreli hüküm süreni köyü kuran Hititlerdir. Sonra Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlılar’dır. Sakarya kenarındadır, bu köyde Karaca Ahmet sultan vakfiyesi olduğu gibi Kurtşeyh ve Karaca Ahmet Sultanın kızının kabirleri de buradadır.

Köyde genellikle Yörük, Kıpçak ,manav ve muhacir halk bir bütünlük içerisinde yaşar. Ayrıca eski şaman adetleri bilinmeden yaşatılmaktadır.

Köyün yakınında eski yerleşimlere ait bir köy daha bulunmaktadır. Hâlâ günümüzde eski mezarlar bulunmaktadır. Sakarya Irmağı burayı üç taraftan da çevirdiği için ada denilmiştir. Sivrihisar çevresinde burayı pek az kişi Kurtşeyh olarak bilir.

Köyün adı, köy civarındaki eski yerleşimlerin birinde yaşamış bir şeyhden gelmektedir. Şeyhin taştan yaptığı yalaklarla kurtları beslediği bilinmektedir. Eski cami mevkisindeki ören yerlerinde hala kurt yalağı ismini taşıyan bir bölge vardır.

Kültür: Köyün kelem dolması, bamya çorbası, arabaşı, kapaması, bazlaması, sık sık et ve sebze tüketilir. Düğünlerde ise Cuma çıkışı yaşlılar Allah rast getirsin demeye düğün evine giderler. Burada yaşlılara yemek ikram edilir. Akşam köy halkı düğün evine toplanır çalgı çalınır oynanır, gece 11-12’ye kadar düğün devam eder. Bundan sonra çalgı kahveye iner orada çalar. Cumartesi günü çalgı, sabah 11’de çalmaya başlar.

12-13 arası köye yemek ikram edilir. Düğün yemekleri; bamya çorbası, pilav (pirinç pilavı), et, üzüm hoşafı, helva gibi yemekler verilir. Yemekten sonra kız evine nişan kurmaya köy halkı ile gidilir. Burada bir iki saat eğlenildikten sonra tekrar eve dönülür.

Gece şenlikler başlar. İlk olarak sakal tıraşı yapılır. Bu, damadın akrabalarından seçilerek yapılır. Gece 10 gibi, dede ve ekibi çıkar. Dede şöyle olur: 1 kişi seçilir. Tenha bir yerde bu adama çarşaf giydirilir. Dede oynatılır. Dedenin yanında iki efe ve iki kadın vardır. (kadın görünümünde erkek) Bundan sonra kına merasimi düzenlenir. Bu gece de sona erer.

Pazar sabah 11 de gelin almaya gidilir. Gelin geldikten sonra içeri girmeden kurban kesilir, daha sonra arabadan inmemek için naz yapan gelin kıza, oğlan babası hediye vererek gelini indirir dua edilir. Daha sonra çocuklara para saçılır. Misafirlere yemek ikram edilir. Düğün böylece sona erer.

Ertesi gün güvey kaldırımı denilen akrabalara yemek verilir. Böylece düğün tam anlamıyla sona erer. Köyün giysileri ise; kadınlarda yazmanın üstüne çar denilen beyaz örtü örtülür, şalvar yöresel giysidir. Düğünlerde genç kızlar sarka giyerler, erkekler ise bildiğimiz kıyafetleri giyerler.

Eskişehir iline 138 km, Sivrihisar ilçesine 38 km uzaklıktadır. Köyün yanından Sakarya nehri geçmektedir.

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.yazın sıcak ve kurak kışın ise soğuk ve kar yağışlıdır.

Yıllara göre köy nüfus verileri 2007

2000 160 1997 443

Ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Tarımda yetiştirilen şeker pancarı, arpa, buğday, yulaf azda olsa soğan, ayçiçeği. Ayrıca kota çıkması ile haşhaşta ekilmektedir. Hayvancılıkta ise koyun, inek, yetiştiriciliğinin yanında balıkçılıkta yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 – HAMDİ DEMİR
2004 – HARUN DAMLACA
1999 – HARUN DAMLACA
1994 – HARUN DAMLACA
1989 – HAMDİ DEMİR
1984 – HAKKI AKBAŞ (Paşa)
MUZAFFER AKBAŞ

Altyapı: Köyde, ilköğretim okulu vardır köyün ilk öğretim okulu kullanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ama kullanılmamaktadır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. ilk öğretim okulu ancak şimdilerde eğitim öğretime devam etmektedir.Okul ilköğretime 2002-2003 eğitim öğretime yeniden başlamıştır bu zamanda okulumuz 9 mezun vermiştir.

Köyün komşu köyleri: (batısında) Sığırcık , (Doğusunda) Ahiler, (Güneyinde) Göktepe ve Kaldırım vardır.

1 Comment

Yorum göndermek için buraya tıklayın

Web Site Hakkında

Sivrihisar Web Medya

Sivrihisar Şehrengizi

sivrihisar sehrengizi 1 - Sivrihisar Kurtşeyh

Gönül Dağı Dizi Film

dizi