Genel

Sivrihisar Kültür Varlıkları Kitabı

Sivrihisar Appearance Of The World Centre

sivrihisar kultur varliklari kitabi - Sivrihisar Kültür Varlıkları Kitabı

 

Eskişehir Valisi Mehmet Kılıçlar, İl Özel İdaresi, Sivrihisar Kaymakamlığı ve İlçe Genel Meclisi üyelerinin destekleriyle hazırlanan kitabın koordinatörlüğünü Serpil Çan, yazarlığını Milli Eğitim Şube Müdürü Bora Kavas, İngilizce çevirmenliğini ise İngilizce öğretmenleri Ayşenur Dizkara, Banu Çakıcı, Aynur Doğan ve Burcu Tuncer yaptı. Kitabın grafik ve tasarımını ise öğretmenler Serdar Erdoğan, Eşref Uludağ, fotoğrafları Reha Durali, Ömer Faruk Tütüncü, Oğuz Ekici, kitabın proje sorumluluğunu dönemin kaymakam vekili Murat Uz üstlenirken, projenin tamamlanmasını İlçe Kaymakamı Hüseyin Çakırtaş ile Milli Eğitim Müdürü Dursun Yavuz sağladı.

Sivrihisar’ın tarihi mekanları ile gelenek ve göreneklerinin anlatıldığı 99 sayfalık kitaptan bin adet basıldığı bildirildi. Ocak 2010 – ESKİŞEHİR (İHA)

***

KİTAP HAKKINDA

Sivrihisar, önemli yollar üzerinde olan, birçok medeniyete ev sahipliği yapmış tarihi birikimini kültürüne ve mimarisine yansıtmış DÜNYANIN MERKEZİ olarak tanımlanan kendisine has yapısıyla ayrıca öneme sahip bir ilçemizdir.

Sivrihisar’da dünya milletlerinin ilgisini çekecek malzeme azımsanacak gibi değildir. Sivrihisar, gerçekten daha iyi anlatılabilirse, turizm bakımından daha iyi bir yerde olacaktır.

Bu çalışmanın sıradan bir çalışma olmadığının da farkında olmak gerekir; kültürel ve mimari birikimlerimizi yabancı ülkelerdeki insanlara ulaştırma gayretinin Sivrihisar için önemli getirileri zaman içinde olacaktır Bu anlamda yapılan çalışmalar gerçekten büyük öneme sahiptir.

Sivrihisar’ın özelliklerini sınır ötesine tanıtma amacı taşıyan böyle bir çalışmada görev alan değerli öğretmenlerimize teşekkür ediyor, bu çalışmaların anarak devam etmesini temenni ediyorum. Böylesine bir çalışmanın projelendirilmesindeki katkılarından dolayı emeği geçenlere teşekkür ederim. -Eylül 2009-

Hüseyin ÇAKIRTAŞ
SİVRİHİSAR KAYMAKAMI

***

Sivrihisar, tarihe şahitlik eden birçok tarihi ve kültürel eserlerle doludur.

Bizde bu eserleri bir araya getirerek; ilçemizdeki tarihi ve kültürel varlıklarımızı ülkemizde tanıtmak için Türkçe bilgileri derledik ayrıca ilçemizi yurtdışında da tanıtabilmek amacıyla İngilizce bilgileri de ilave ettik.

Bu kitabı hazırlamadaki amacımız elimizde bulunan resim, yazı ve bilgileri kullanarak Hızırbey’in, Hoca Nasreddin’in, Yunusemre’nin ve bir çok Türk büyüğünün memleketi olan ilçemiz Sivrihisar’ın tanıtımına katkıda bulunmak.

Uzun araştırma ve çalışmalar sonucunda hazırlanan bu eserde; Türkçe bilgilerde Sivrihisarlı değerli büyüklerimizin yazmış olduğu kitaplardan faydalandık onlara bu katkılarından dolayı ayrıca bu çalışmalar boyunca bizlerden desteklerini ve yardımlarını esirgemeyen Proje sorumlumuz İlçe Kaymakamı Sayın Abdullah ŞAHİN’e, İlçe Kaymakam Vekilimiz Murat UZ’ a ve İlçe Kaymakamımız Hüseyin ÇAKIRTAŞ’a sonsuz teşekkürlerimizi sunarız.

Bora Kavas - Sivrihisar Kültür Varlıkları Kitabı

20.09.2009
Bora KAVAS
Sivrihisar İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü

Yorum Yaz

Yorum göndermek için buraya tıklayın

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Sivrihisar Kültür Varlıkları Kitabı