Köy & Mahalleler

Sivrihisar Karkın

42- KARKIN KÖY & MAHALLESİ

Eskişehir ili Sivrihisar ilçesine bağlıdır.

Köyün adı, Oğuz-Türkmen Karkın boyundan gelmektedir. Tarihi olarak Romalılardan kalma akki-kilise (akkaya) köyde bulunmaktadır. hatta tarihinin eski olma sebebiyle bu mevkide definecilerin uğrak yeri akkaya görülebilir ayrıca beyduran denilen tarihi konak köyden geçmektedir. Ayrıca bu akkaya denilen mevkide hala Rum mezarları bulunmaktadır.ve ayrıca Osmanlıya şehirlik yapmış inzan köy arazileri içindedir. Burada da ev yıkıntıları ve Türk mezarları hala mevcuttur.

Arabaşı, bamya, pirinç pilavı yemekleri meşhurdur. Düğünler çok güzel olur.

Eskişehir iline 100 km, Sivrihisar ilçesine 34 km uzaklıktadır. Beylikova’ya 30 km uzaklıkta ayrıca Mihallıçık’a 52 km uzaklıktadır. Polatlıya 55 km. uzaklıktadır.

Çok uzun sureli kış ve serin bir yazı vardır. Yüksek olması sebebiyle çok ağır bir iklimi vardır.

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 …258
2000 257
1997 247
Altyapı: Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak su yazın yetişmemekte olup köyün üst kesiminde oturanlar yazın şebeke suyu kullanamamaktadır.kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık evi var faal değil, ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Yorum Yaz

Yorum göndermek için buraya tıklayın

Web Site Hakkında

Sivrihisar Web Medya

Sivrihisar Şehrengizi

sivrihisar sehrengizi 1 - Sivrihisar Karkın

Gönül Dağı Dizi Film

dizi