Köy & Mahalleler

Sivrihisar Karakaya

41- KARAKAYA KÖY & MAHALLESİ

Eskişehir ili Sivrihisar ilçesine bağlıdır.

Eskişehir iline 79 km, Sivrihisar ilçesine 30 km uzaklıktadır. Mahallenin karayolu üzerinden görünüşü bile farklıdır. Çoban çeşmesinde durup saat 12 yönünde bakarsanız o dehşet kayaları görürsünüz.

Tarihçe: Köyün adı Kırım’dan Rusların soykırımı yüzünden göçe zorlanan tatarlar tarafından konulmuştur. Çevre köyler arasında en huzurlu ve en güvenli köy olarak da anılmaktadır. Kayalarıyla meşhur Karakaya’da birçok tarihi eser niteliğinde yapıtlar vardır. Mahallede her sene dağcılar kamp kurar ve dağlara çıkmak ve yeni şeyler keşfetmek için yol alırlar hele bide demir kapı adında tarihi yapıtı görseniz bu yapıt iki tane olup sırt sırtadırlar.

Karakaya girişinde bulunan tavuk çiftliğine paralel köyün yolu başlamaktadır. İki kilometre sonra sola doğru viraj başlar ve karşınıza top kaya adı verilen ve şimdiki hali altın madeninin hırçın darbelerine maruz kalan kayalıklar başlar ve bu yolu takip etmeye devam ederseniz 500 metre sonra sağda bir tarihi mezar görürsünüz. Bunu görmeniz için etrafınıza iyice incelemeniz gerekmektedir.

Mahallenin kırsal alan olması ve rüzgarında sert olması ile tarihi mezar birazda olsa toprak dolmuş olabilir ama bakmaya değer bu yolu devam ettiğiniz taktirde yol çatallaşır ve sol taraf dağ patika yoluna çıkar sağ taraf ise köye doğru yol alır. Yolun sol tarafında köyün kayalıkları başlar ve ilk karşınıza çıkacak köprü kayadır bu kayanın üstünden köyü seyretmek ve o güzelliği tatmak her şeye değer yola devam edip köyün içine doğru yaklaştığınızda köyün küçük ve yeşilliğin içinde bir ilk okulu vardır ama kullanılmamaktadır ve hemen önünde bir su tulumbası bulunmaktadır. Karakaya’yı gezmek isterseniz hemen kafanızı sağa çevirin ve köy muhtarlığına bir bakın burada size gerçekten yardımcı olurlar.

Kültür: En meşhur yemeği çiğbörek, kalakay, tatar mantısı ve tatar göbetesi ve tatar cantığı olmak üzere damak tadı zengindir.

İklim: karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Fakat köy civarında yapılan tavuk fabrikaları sayesinde yeni iş imkanları doğmuştur. Açılacak olan altın madeni yeni iş imkanları sağlayacaktır

Altyapı: Karakaya da, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. İçme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Ulaşımı sağlayan yol asfalt olup, elektrik ve sabit telefon vardır. Ancak köy içi ara yollar bakımsız ve kötü bir görüntü sergiliyor. Her şeye rağmen Karakaya çevre köylerden daha temizdir. Köyde baz istasyonu olmadığından gsm telefonları kullanım zorluğu yaşanmaktadır. Her sene haziran ayında tepreş olmaktadır. 

Yorum Yaz

Yorum göndermek için buraya tıklayın

Web Site Hakkında

Sivrihisar Web Medya

Sivrihisar Şehrengizi

sivrihisar sehrengizi 1 - Sivrihisar Karakaya

Gönül Dağı Dizi Film

dizi