Köy & Mahalleler

Sivrihisar Karadat

40- KARADAT KÖY & MAHALLESİ

Eskişehir ili Sivrihisar ilçesine bağlıdır.

Tarihçe: Karadat köyünün tarihi hakkında sınırlı bilgi mevcuttur. Ne yazık ki bunların çoğu rivayetten ileri gidememektedir. Şu anki yerleşme merkezinde çok fazla tarihi yapı veya kalıntı bulunamamıştır. Köyün en eski çeşmesinin üzerindeki kitabede çeşmenin 1834 yılında yapıldığı yazılıdır.

Köyün kurucusu olarak bilinen Karazaat’ın türbesinde yaşadığı yıl olarak 720 yazılmıştır. Bu rakam miladi takvimde 1320 yılına denk gelmektedir. Karadat köyüne yakın Babadat ve Mülk köylerinin kurulmasında karazaat ve akrabalığı olan şahısların etkisi olduğu da söylenmektedir. Karadat köyüne yakın mesafede Yayla ve Eskibiçer adlı eski yerleşme kalıntıları bulunuyor.

Coğrafya: Eskişehir iline 125 km, Sivrihisar ilçesine 30 km, Ankara yoluna 10 km, Polatlı’ya 55 km, Ankara’ya 130 km uzaklıktadır. Biçer Köyüne 7 km dir, Biçer köyünden kalkan trenlerle Eskişehir’e ve Ankara’ya ulaşım çok kolaydır. Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri Sivrihisar’a otobüs gitmektedir.

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 170
2000 264
1997 243

Altyapı: Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi 2000 yılında yapılmıştır fakat kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik sabit telefon ve İnternet vardır. Cep telefonları kısmen kullanılmaktadır. Cami lojmanı yeni yapılmıştır.

Yorum Yaz

Yorum göndermek için buraya tıklayın

Web Site Hakkında

Sivrihisar Web Medya

Sivrihisar Şehrengizi

sivrihisar sehrengizi 1 - Sivrihisar Karadat

Gönül Dağı Dizi Film

dizi