Köy & Mahalleler

Sivrihisar Kaldırım

35- KALDIRIM KÖY & MAHALLESİ

Eskişehir ili Sivrihisar ilçesine bağlıdır.

Tarihçe: Eski yerleşim yerlerinde bulunan kalıntılar İslam öncesi döneme ait yerleşim yeri olduğunu göstermekle beraber resmi bilgi mevcut değildir. Ancak Pessinus (Ballıhisar Köyü) ile Amurium (Hisarköy) arasında bulunması, oldukça büyük bir höyüğe sahip olması bu bölgenin de M.Ö. 1 – 2. yüzyılda Frigya Krallığı yerleşim yeri olduğunu düşündürmektedir. Köye ilk yerleşen halkı 1800’lü yılların ortasında göç eden farklı İç Anadolu göçmen aşiret ve boylarına mensup 3 (üç) ailedir. Daha öncesi ile ilgili resmi bir kayıt mevcut değildir. Sonra Osmanlı-Rus savaşlarında göç etmek zorunda kalan doğu kökenli aileler ve bazı göçmen Kürtler Osmanlı’nın son dönemlerinde yerleşmişlerdir. Türkiye Cumhuriyetinin kurulması ile Konya Akşehir’e bağlı olan köy, Afyon Emirdağ’a bağlanmıştır. O dönemde 20. yüzyılın ortalarına doğru Emirdağ köylerinden göç eden bazı Yörük ve Türkmen aileler köye kabul edilmiştir. Daha sonra Emirdağ adli mercileri ile ihtilaf neticesinde Eskişehir Sivrihisar’a bağlanma kararı alınmıştır. Köy; adını, köyün aşağısındaki kaldırım taşlarından almıştır.

Kültür: Köyün , görenek ve yemekleri BAYMA yemeği ve bükmelisi ile meşhurdur. ayrıca çok ilginçtir ki, bir tatlı olarak bildiğimiz Aşureye kurbandan ayrılmış et katılmaktadır. Arefe günü kadınlar bazen 3-5 kişilik gruplar halinde, bazende tek başlarına BİŞİ denen, bir tür yağda kızartılmış ekmek ya da tandırda pişirilmiş yağlı gözleme benzeri yiyeceği hazırlayıp komşulara dağıtırlar. Kış günlerinin aranılan yiyeceği ARABAŞI da meşhur yemeklerindendir. Düğünlerde genelde taze tarhana ve yaprak sarma pişirilir. Yaprak sarmayı oğlan evinde bir gün önceden mahallenin kadınları toplanıp hazırlarlar.

Eskişehir merkeze 148 Km., Sivrihisar ilçesine 48 Km. uzaklıktadır. Afyon-Emirdağ’a 37 Km. Konya-Çeltik’e 25 km. uzaklıktadır.

Çevre köyler: doğusunda Göktepe ve Aydınlı, güneydoğusunda Doğanyurt (Konya), güneyinde Büyüktuğluk (Afyon), batısında Yeniköy (afyon), kuzeyinde Kurtşeyh ve kuzeybatısında Sığırcık köyü bulunmaktadır. Mera alanı hariç, civar köyler içinde en geniş toprağa sahip köyüdür (67000 dekar).

Köyün iklimi, Türkiye’de Karasal iklim etki alanı içerisindedir. Yazlar sıcak kışlar soğuk geçmektedir. Karasal ikliminin bütün özellikleri görülmektedir.

Nüfus: 2017 Yılı, 306 kişi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Son yıllarda Avrupa ülkeleri başta olmak üzere Eskişehir merkeze verilen göçlerle eski canlılığını yitirmektedir.

Muhtarlık Yapanlar:

– Mehmet Ali Çimen
– Ramazan Aygüneş
– Mehmet Ali Çimen 15 yıl
– Hasan Serkinli 20 yıl
– Abdil Çopur
– Ramazan Söylemez
– Hasan Hüseyin Erdoğdu

2014 – Mehmet Ali ÇİMEN – 0 542 680 9254

Altyapı: Köyde ‘4+4+4’ düzeninde okulun ilk ve orta kısmına tekabül eden 4+4 kısmı vardır. Köyün içme suyu şebekesi, Sağlık ocağı vardır. Aile hekimi Kamber CİRİT 15 günde bir köye muayeneye gelmektedir. Köye ulaşımı sağlayan Sivrihisar-Çeltik arası yol asfalt olup, Ankara-İzmir karayoluna bağlanan sığırcık yolu şose yoldur. köyde elektrik, sabit telefon ve internet vardır.

2 Yorum

Yorum göndermek için buraya tıklayın

Web Site Hakkında

Sivrihisar Web Medya

Sivrihisar Şehrengizi

sivrihisar sehrengizi 1 - Sivrihisar Kaldırım

Gönül Dağı Dizi Film

dizi