Makale ve Yazılar

Sivrihisar inanç Turizmi

Sivrihisar inanç Turizmi

sivrihisar medeniyet - Sivrihisar inanç Turizmi

Türkiye’de inanç turizminde en başlarda olması gereken yerlerden biride Sivrihisar’dır. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın inanç turizmi listesinde dahi bulunmayan Sivrihisar, inanç turizmi açısından ziyaret edilecek en önemli yerlerden biridir.

50 Milyon yaşında magmatik bir dağ tepesinde kökeni Friglere dayanan Yazıcıoğlu Kalesi, Tarihi Saat Kulesi, Alemşah kümbeti, Şeyh Baba Yusuf camisi, Aziz Mahmut Hüdai camisi, Metin Yurdanur Açık Hava Heykel Müzesi, Ermeni Kilisesi, Ermeni Hamamı ve Yurdanur Konak (Metin Yurdanur Kültür ve Sanat Evi). Üzerinde tarih, kültür ve sanat; her şeyi barındıran bir dağ. Yani sadece bu alanı bile görmek için Sivrihisar’a gelmeye değer.

Dört dönemde dünyaya dini başkentlik yapmış. Frigler’de Magna Mater, Roma’da Kybele, Bizans’ta Justianapolis Hristiyanlığın Başkenti, Selçuklular ‘da İslamiyet en parlak dönemini yaşamış, 33 Medrese, tekke, zaviye ve külliye ile ilmin merkezi olmuş ve O kadar çok Kutsal emanet var ki, uzun bir dönem Medine-i Sivrihisar denmesi, 48 sahabe ve Seyyid kabri olması, Yunus Emre ve Nasrettin Hoca dışında da çok önemli Alimler yetiştirmesi gibi pek çok sebepler nedeniyle İlahi anlamda çok önemli bir yerdir.

Ayrıca, Sivrihisar Enlerin ve İlklerin Şehri olması, Dünyanın en büyük Açık Hava Heykel Müzesi, Türkiye’nin En Büyük Ahşap Direkli Ulu Camisi, Anadolu’nun ilk Kabe motifli Camisi, (Hazinedar Camii) Atatürk’ün ilk olarak Ankara dışında Bakanlar Kurulunu topladığı Zaimağa Konağı, Kurtuluş Savaşında Orduya ilk defa Sivrihisar halkının bağışlarıyla Savaş Uçağı alınması, Türkiye’nin En Büyük Kiliselerinden birisi Ortodoks Surp Yerrortutyun Ermeni Kilisesi.1

***

Maalesef yıllardır göz ardı edilen ilçemiz, inanç turizmi konusunda hak ettiği yerde değildir. Manevi değerlerimize vefasızlık yapılan bu konu üzerine acilen adımlar atılması gerekmektedir. Sivrihisar deyince ilk önce manevi değerlerimiz akla gelir. Şeyh Baba Yusuf Dua ve tazarrusunda açıkça buranın Kırklar makamı olduğu, taşı türabı Mekke taşı gibidir diye yer aldığı, ayrıca Sahabenin büyüklerinden Caferi Tayyar ve Abdul-Vahhap Gazi’nin burada yattığı yazmaktadır.

1907 Ankara salnamelerinde 20 medresenin açık olduğu ve Alim, ulema, müderris yetiştiren ilim irfan merkezi olduğu yazmaktadır. Ayrıca Şeyh Baba Yusuf’un Anadolu’ya ilk kutsal emanet Asayı şerifi getirerek şereflendirildiği ilçemizin manevi değerlerinin ne kadar büyük olduğunu göstermekte. Bize düşen bu emanetlere sahip çıkıp tanıtımını yapıp inanç turizmi atağını başlatmaktır.2

***

Sivrihisar inanç turizmi

Sivrihisar, sürdürülebilir turizm açısından, özellikle de inanç turizmi açısından elverişli, bir yerleşim alanıdır. Ankara, Eskişehir ve Afyonkarahisar üçgeninde bulunan, Nasreddin Hoca ile ön plana çıkan Sivrihisar, inanç turizmi ve korunan mimarisi ile sizleri çağırıyor.

Sivrihisar’a mâl-olmuş Osman Afif Efendi, inanç turizmi çerçevesinde Türbesi tüm Anadolu insanımız tarafından devamlı ziyaret edilmektedir. Ayrıca araştırmacı akademisyen ve yazarlarca da türbe içerisindeki bilgilerden faydalanılmaktadır. Türbe içerisinde bilgi köşesi vardır.

tarih kultur medeniyet inanc turizm - Sivrihisar inanç Turizmi

İnanç Turizmi ve Önemi

Tarih boyunca din ve inanç insanların yaşamını etkileyen önemli bir unsur olmuştur. Son yıllarda önemi hızla artan ve ülkelerin tanıtımına önemli katkısı olan turizm çeşitlerinden biri de inanç turizmidir. İnsanların gerek mensubu oldukları dinin kutsal mekanlarını ve gerekse dini liderlerinin yaşadıkları yerleri görmek istemeleri sonucunda ortaya çıkan inanç turizmi, alternatif turizm çeşitleri arasında önemli bir yer tutmaktadır.

Turist profilindeki değişimler ve turistlerin ihtiyaçları turizm faaliyetlerine yön vermektedir. İnsanlar artık sadece kıyı turizmine değil, inanç, kültür, sağlık, spor gibi farklı turizm alanlarına da ilgi göstermektedir. Bilgi ve kültür seviyelerini artırmak, dünya görüşünü geliştirmek için yeni yerler keşfetmek, keşfettikleri bu yerlerin tarihi, kültürü ve dini hakkında bilgi edinmek amacıyla ziyaretler gerçekleşmektedir. Kültürel özellikler önemli bir turizm çekiciliği haline gelmiştir.

Günümüzde özgünlük arayışı turistleri yeni ve farklı yerlere yöneltmektedir. Nitelikli turist olarak tanımlanan eğitimli, gittiği bölgenin doğasına ve tüm turistik değerlerine saygılı turistler, yerel halkın kültürel özelliklerini onlarla birlikte yaşamak istemektedirler. Türkiye, özellikle İslamiyet ve Hristiyanlık bakımından önemli bir mirasa sahiptir. Tarihte çok önemli şahsiyetlerin bulunduğu Sivrihisar ilçesi, inanç turizmi bakımından da önemli bir mirasa sahiptir.3

***

Not: Hangi dinden olursa olsun Sivrihisar’dan kıbleye dönüldüğünde herkes kendi Dini mabedine dönmüş olur. PESSİNUS, KUZEY KIBRISIN TAM ORTASI, -AKDOĞAN MESCİDİ- KUDÜS MESCİDİ AKSA, RAMALLAH, LUT GÖLÜNÜN TAM ORTASI, KABE AYNI ÇİZGİ ÜZERİNDE YANİ bütün dinler aynı çizgi üzerinde sadece Sivrihisar’dan dönüldüğünde.1

sivrihisar kible - Sivrihisar inanç Turizmi

Kaynaklar:
1- Koray Faydacı
2- Sadık Anılır
3- Eskişehir İli Turizm Kaynakları – BEBKA ISBN: 978-605-74887-1-8

Sivrihisar İnanç Turizmi Haberleri

Yorum Yaz

Yorum göndermek için buraya tıklayın

Web Site Hakkında

Sivrihisar Web Medya

Sivrihisar Şehrengizi

sivrihisar sehrengizi 1 - Sivrihisar inanç Turizmi

Gönül Dağı Dizi Film

dizi