Köy & Mahalleler

Sivrihisar İğdecik

30- İĞDECİK KÖY & MAHALLESİ

Eskişehir ili Sivrihisar ilçesine bağlıdır.

Tarihçe: İğdecik köyünde yaşayan halkın %90’ı Türkmen soylu Manavlardan gelmektedir. Soyu Türkic Türklerine kadar dayanmaktadır. İğdecik köyünün kuruluş tarihi 910 tarihi sanılmaktadır. Göçebe hayatı yaşayan Türkler Anadolu ya gelerek yerleşik düzene geçmişlerdir. İğdeli aşireti tarafından kurulan köy daha sonra İğdecik ismini almıştır.

Birinci Dünya savaşı sonucunda Osmanlı’nın gittikçe toprak kaybetmesiyle, eski Osmanlı topraklarından Boşnak, Arnavut, Çerkez, Laz, Gürcü gibi anadili Türkçe olmayan göçmenler ile Muhacir diye adlandırılan ve Balkanlar’dan gelen Türk kökenli gruplar Anadolu’ya göçmüşlerdir. Bu dönemde yerli köyler kendilerini göçmenlerden ayırmak anlamında Manav olduklarını belirtmeye başlamışlardır.

Bu köyde İğdeli denilen Türkmen aşireti oturmuştur. Hızırbeyin yaptırdığı Kubbeli mescidine bu köyle Sadıkbağı köyü geliri vakfedilmiştir. Eski kayıtlar­da adı (İğicik) köyüdür.

Kültür: Etli bamyası meşhurdur.

Eskişehir iline 130 km, Sivrihisar ilçesine 30 km uzaklıktadır.

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus: Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 263
2000 292
1997 367

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2014- Osman Has

2009- Osman Has

2004 -Osman Has

1999 – Ahmet Tombak

YUNAN ZULMÜ

Yakıp yıkmayı adeta zevk haline getiren düşman askerleri bu köyün 25 hanesiyle birlikte mektep ve camisini de yıkarak enkazı ile yemek pişirmişler. Bundan başka, bütün tarla ve harmanları yakarak tahrip etmişlerdir. Bir çok masum insan para almak için döverek eziyet ettiler. Yusuf oğlu İbrahim’i on lira para almak için, birçok kimseyi de silah aramak bahanesi ile dövmüşler. Bunlar halen ağır yaralı olarak yatmaktadır. Köyün kadınları evvelce Karadat köyüne kaçmış oldukları için eza ve cefaya uğramamışlardır.

Düşman bu köyden kılavuzluk bahanesi ile cebren Hacı Osman oğlu Mustafa ve Osman, Köy Hocası Mehmet Efendi, Hamdi Hasan oğlu Bekir, Minel Ahmet oğlu Mustafa, Hacı Hüseyin oğlu Ali ile kardeşi Hasan, Bekir oğlu Mehmet Ali, Hasan oğlu Mehmet, Nasuh oğlu Hüseyin, Koca oğlu Ahmet, Tombak oğlu Ali, Ali oğlu Yusuf, Mustafa oğlu Süleyman, Çıtak oğlu Halil İbrahim, Kara Mustafa ve oğlu Mustafa, Mustafa oğlu Süleyman, Kabak oğlu Süleyman, Hasan oğlu Halil, Kürt Mehmet oğlu Yusuf, Kürt Mehmet oğlu Mustafa ile oğlu Osman, Ali oğlu Hasan ve kardeşi Hüseyin, İbiş oğlu Ali ve oğlu Ali, Ali Onbaşı ve kardeşi Mehmet, Süleyman oğlu Hüseyin ile oğlu İbrahim, İmam oğlu Mehmet, İbrahim oğlu İbrahim götürülmüş olup hayatlarından bir haber alınamamıştır.

Bu Köyün Zayiatı :
3200 koyun ve keçi, 300 sığır, 140 öküz (arabaları ile beraber), 60 eşek, 4 at ve kısrak, 6000 okka peynir ve yağ, 4500 okka un ve ekmek, 10000 okka üzüm, 5000 okka fasulye, 200 okka soğan, 2000 okka nohut ve mercimek, 40000 okka arpa ve buğday, caminin 25 parça kilimi ile tarladaki bir kısım saplar yakılmıştır.

Yorum Yaz

Yorum göndermek için buraya tıklayın

Web Site Hakkında

Sivrihisar Web Medya

Sivrihisar Şehrengizi

sivrihisar sehrengizi 1 - Sivrihisar İğdecik

Gönül Dağı Dizi Film

dizi