Köy & Mahalleler

Sivrihisar İbikseydi

29- İBİKSEYDİ KÖY & MAHALLESİ

Eskişehir ili Sivrihisar ilçesine bağlıdır.

Tarihçe: Bu köy Seydi Baba yatırıyla anılmaktadır. Rivayete göre köyün yerleşimi şimdiki yerleşiminin biraz daha kuzeyinde Gargeydi isminde bir köydü.

“İPEK” Mİ “İBİK” Mİ?

Asırladır “İpek Seydi” olarak anılan ve zâviye/dergâhı olan bir Hak Erimizin diyarı “İbikseydi” olarak anılmaktadır. Halen resmi kayıtlarda ve bizden önce yayınlanan yayınlarda “İbik Seydi” olarak geçmektedir. Köy Camii kitabesinde, Osmanlı Arşiv ve vakıf kayıtlarında ise “İpek Seydi” olarak yazılıdır.

Timurlenkle Beyazıt arasında yapılan Ankara savaşı sırasında Timurlenk ve askerleri bu köyde konaklamıştır. Köy halkı Seydi babadan hoşlanmazmış, ve Seydi babayı Timurlenk’e kötülemişler. bunun üzerine Timurlenk askerlerine Seydi babayı huzuruna getirmelerini emretmiş. askerler gidip Seydi babaya durumu anlatmışlar. Seydi baba hırkasını yamıyormuş. Seydi babada “şimdi namaz vaktidir söyleyin akşama gelirim” demiş. Askerler Timurlenk’e haber vermiş. Akşam Timurlenk huzurunda otururken çadırının direğine bir baykuş konmuş. Askerlerine baykuşu def etmelerini emretmiş. Akşam Seydi baba gelmemiş. Ertesi gün askerlerini tekrar göndermiş. Seydi babada:” geldim ama beni huzuruna kabul etmedi” diye söylemiş. Timurlenk’in huzuruna çıktığında da “huzurunuza geldim ama kabul etmediniz direğe konan baykuş bendim” demiş. Timurlenk buna inanmaz “madem keramet sahibisin göster bakalım” demiş. Seydi baba yanında bir çömlek biraz un su ve bir avuç arpa ve ateş yakmak için 3 adet odun getirmiş. Askerlere bulamaç aşı pişirmiş hırkasını da arpanın üzerine koymuş ve askerlere yemeğin hazır olduğunu yiyebileceklerini atlarında yeminin hazır olduğunu söylemiş. Timurlenk ve askerleri bu kadar askere yemeğin nasıl yeteceğini sormuş ve gülmüşler. Seydi baba yemeği askerlere, arpayı da atlara dağıtmaya başlamış yemekler bütün askerlere yetmiş hatta çömleğin dibinde yemek kalmış hırkasını kaldırıp baktıklarında arpada duruyormuş. Timurlenk Seydi babanın kerametine inanmış ve ne isterse yapacağını söylemiş, Seydi babada yemek pişirdiği odunları almış ve bu 3 odunu atacağını ve odunlar arasında kalan yerin köyün sınırı olmasını istediğini söylemiş Timurlenk’te kabul etmiş. Seydi babanın attığı bu üç odun parçası halen köyde bulunmaktadır. Birisi Sarıkavak köyü ile İbikseydi arasında bulunan yanık bir ağaç şeklindedir. Ağacın altından geçenlerin bel ve sırt ağrılarının kalmadığına inanılır…

Kültür: arabaşı, suböğreği, kelem dolması, bamya çorbası, höşmerim. gelenekleri ise Eskişehir halk oyunudur.

Eskişehir iline 138 km, Sivrihisar ilçesine 36 km uzaklıktadır.

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus: Yıllara göre köy nüfus verileri

2007 kışın 20 kişi yazın yaklaşık 40-50 kişi
2000 34
1997 27

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2008 – Eyüp Kurt
2004 – Necmettin Demir
1999 – Ali Musluk
1994 – Ali Musluk
1989 – Ali Musluk
1984 – Ali Musluk

Altyapı: Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. 

Yorum Yaz

Yorum göndermek için buraya tıklayın

Web Site Hakkında

Sivrihisar Web Medya

Sivrihisar Şehrengizi

sivrihisar sehrengizi 1 - Sivrihisar İbikseydi

Gönül Dağı Dizi Film

dizi