Köy & Mahalleler

Sivrihisar Hamamkarahisar

27- HAMAMKARAHİSAR KÖY & MAHALLESİ

Hamamkarahisar, Eskişehir ili Sivrihisar ilçesine bağlıdır.

Koçaş, Kadıncık, Dutlu, Çardaközü, Yazır, Mülk, Oğlakçı köyleri ve Nasrettin Hoca Beldesi ile sınır komşusu olmaktadır.

Köyün geçmişi; Selçuklu devletine kadar dayanır. Selçuklular’dan kalma tarihi eser olarak, Bir cami, köye ismini veren iki hamam ve bir tarihi köprü bulunmaktadır. Tarihi dokusu her ne kadar bilinmese de, her ne kadar zarar görse de köyün geçmişine ışık tutmaktadır. Kurtuluş savasında yunan askerlerinin saldırılarına maruz kalmış, ve ciddi anlamda kayıplar vermiştir.

Kültür: İç anadolunun belli başlı kültürlerini barındırır. Peksimet, arabaşı, höşmelim meşhurdur. Okur yazar oranı % 98 dir.

Süsleme: Kuzey cephede yerinin orta bölümü giriş kısmının sivri kemer üzerindeki alınlıkda tuğla bezemelerin bugün bütün halinde kalmadığı görülmektedir. Bu eser ana mekan ve son cemaat yeri olarak bölümlerin biçimlenmesi ve bütünleşmesi açısından, Osmanlı mimarisine geçiş aşamasında kimliğini bugüne taşımış müstesna bir örnek teşkil etmektedir.

HAMAMKARAHİSAR CAMİ-İ Sivrihisar Hamamkarahisar Köyünde Hicri 657 Miladi 1259 yılında Türkmen Bayındır Boyu Beyi Emir Seyfettin Kızıl tarafından yaptırılmıştır.

Cami-i 12 metre yüksekliğinde bir büyük kubbe dış, iç, üç bölümlü son cemaat yeri, dış, iç boyutlarında ki alanda kare planlı kubbelerle örtülüdür. 11.00 metre çapındaki kubbeye; üçgen konsullara oturan tramplarla geçilmektedir. Nefis tuğla örgüden yapılmış sivri tromp kemerleri ile duvarlarda yer alan ve aydınlık pencereleri altına kadar uzanan sivri takviye kemerleri üzerine oturan sekizgen kasnak kubbe ağırlığını duvarlara aktarmaktadır. Kubbenin ortasında takribi 80 cm çapında; alem için ortası 4 köşe açık bırakılmış; bir kilit taşı vardır. Kubbe ortasında yanlarda iki kat işlenilmiş taşların tek kata düştüğü görülür.

Coğrafya: Eskişehir iline 125 km, Sivrihisar ilçesine 25 km uzaklıktadır. Ayrıca Polatlıya 60 km. Başkent Ankaraya 130 km uzaklıkta olup, eski Ankara yolu köyün içinden geçmektedir.

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Köyün Ekonomisi Tarıma ve Hayvancılığa dayalıdır

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

MUHTAR: Musa KILIÇARSLAN

ÜYELER: Ramazan ÖZDEMİR, Selami YILMAZ, Murat ÇELİK, Hüseyin METİN

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 – Mustafa YILDIZ
1994 – Fikret ÜREYEN
1989 – Kazım ŞİMŞEK
1984 – İbrahim İYİGÜN

Nüfus: Yıllara göre köy nüfus verileri:
2015 – 321
2000 – 597
1997 – 495

Altyapı: Köyde, ilköğretim okulu vardır, yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi, kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi vardır ancak PTT acentesi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

2 Yorum

Yorum göndermek için buraya tıklayın

Web Site Hakkında

Sivrihisar Web Medya

Sivrihisar Şehrengizi

sivrihisar sehrengizi 1 - Sivrihisar Hamamkarahisar

Gönül Dağı Dizi Film

dizi