Köy & Mahalleler

Sivrihisar Gerenli

23- GERENLİ KÖY & MAHALLESİ

Eskişehir ili Sivrihisar ilçesine bağlıdır.

Not: Gönül Dağı filminde geçen Gedelli ile karıştırmamak gerekir.

Köye Sivrihisar’ın Batı yönünden direk gidildiğinde 32,6 km. uzaklıktadır. Eskişehir il merkezinden Sivrihisar’a uğramadan gidildiğinde ise 78,4 km. uzaklıktadır. 

Tarihçe: Köyün tarihi Bulgaristan’ın Şumnu kasabasındaki (Karamanoğulları) Geren köyü Türklerinin bölgeye göçünden sonra Gerenlilerin isimlerini vermeleri ile başlar.

Engin Yılmaz ve Şafiye Çınar’ın beyanlarına göre: “GEVEN” öküzlere yedirilen bir bitkidir. Halen kırlarda bu ot var. Eğer kökü hayvanlara yedirilirse sütü arttırıcı özelliği var. Bundan dolayı Köye önceleri GEVENLİ denmiş, ağızdan ağza dolaşırken GERENLİ olmuş.

Coğrafya: Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Konumu:
Enlem: 39.4005556
Boylam: 31.2491667
Telefon kodu: 222
Posta kodu: 26640

Kültürü: Köyün gelenek ve görenekleri geçmişten geldiği gibi devam etmektedir.

Nüfus: 2000 yılında köy nüfusu 487’dir

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2014 – Recep Çakır

2004 – Behzat Öner

1999 – Behzat Öner

1994 – İsmail Ünal

Altyapı: Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur ama okula her hafta doktor gelmektedir. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Ayrıca Köyde iki tane kahve, iki tane cami, iki tane bakkal, bir tane marangoz, bir tane selektör, bir tane değirmen, bir tane kasap, bir tane süt toplama merkezi ve köy konağı bulunmaktadır.

YUNAN ZULMÜ

70 haneli olan bu köye düşman ileri harekatı esnasında uğramıştır. Bu sırada bir müfreze üç gün köyde kalmıştır. Diğer zamanlarda da başka müfrezeler köye gelip gitmişlerdir. Her ne kadar evleri yakılmamışsa da, köylü Yunan vahşet ve zulmüne tanık olmuştur. Köyün bütün eşyası ve erzakı yağma ve gasp edilmiştir. Aldıkları erzak, eşya ve hayvanları taşıtmak için arabalan ile beraber yanlarında manav oğlu Mehmet’i, Osman oğlu Tevfik’i, Osman oğlu Osman’ı götürmüşlerdir. Ayrıca, Haşim oğlu Ahmet Ağa’dan 200 lira, Ali oğlu Mustafa’dan 2725 kuruş ve Süleyman oğlu Ferhat’tan da 70 lira dövülmek suretiyle almışlardır.

Köyün Zayiatı: 50 sığır, 80 öküz (arabaları ile), 52 beygir (koşundan İle), 8500 tavuk ve kaz, 1000 arı kovanı (söndürülmüş), çok miktarda erzak, hububat ve eşya.

Eskişehir’de kurulan Gerenliler Derneği Binasının açılışı 2018 yılı Kasım ayında gerçekleşmiştir.

gerenliler dernek bina - Sivrihisar Gerenli

Yorum Yaz

Yorum göndermek için buraya tıklayın

Web Site Hakkında

Sivrihisar Web Medya

Sivrihisar Şehrengizi

sivrihisar sehrengizi 1 - Sivrihisar Gerenli

Gönül Dağı Dizi Film

dizi