Köy & Mahalleler

Sivrihisar Dumluca

19- DUMLUCA KÖY & MAHALLESİ

Eskişehir ili Sivrihisar ilçesine bağlıdır.

Tarihçe: Kesin olarak bir bilgiye ulaşılamamakla birlikte, köy halkının yarısından fazlasının 1870′ li yıllardan sonra Aydın ili Nazilli ilçesinden göç ederek Dumluca’ ya yerleştiği ve YÖRÜK Türklerinden olduğu bilinmektedir. Dumlubaba adında Türkmen aşiretlerinden bir zat tarafından kurulmuştur. Dumlu baba, Cebani baba, Musa baba türbeleri buradadır. Sivrihisar’ın manzara itibariyle en güzel köylerindendir.

Kültür: Köyün geneli tarım ve hayvancılıkla uğraşmaktadır. Köyde geniş ovalar mevcuttur av hayvanlarının çokluğu ile meşhurdur. Bulunan av hayvanları geyik, keklik, tavşan, tilki, kurt, domuz vs.

Coğrafya: Eskişehir iline 98 km, Sivrihisar ilçesine 40 km uzaklıkta bulunan Dumluca mahallesi karasal iklim özelliklerini taşır. Bitki örtüsü makidir bir çok uygarlığa sahip olan köyde Likya uygarlığının yaşadığını gösteren tarihi kalıntılar mevcuttur. Köy ‘ün yakınında sıcak su kaynağı vardır. Hamam denilen mevki yaklaşık 45 derecelik ısıya sahiptir.

Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı: Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

YUNAN ZULMÜ

Dumluca Köy halkından iki yiğidin sayesinde, yanmaktan ve hayvanlarının da bir kısmının zorla alınmasından kurtulmuştur. Köyü ateşe vermek ve kalan hayvanları gasp etmek üzere gelen 6 kişilik Yunan postası, iki yiğit tarafından çifte ile öldürülmüşlerdir.

Yunanlıların ileri harekatı esnasında köye verdikleri zarar şöyledir: 1240 koyun ve keçi, 40 sığır ve koşum öküzü, 2 at, 11 merkep, 600 kümes hayvanı, aynı camiden 5 adet değerli kilim ile çok miktarda erzak ve yiyecek.

***

Dumluca Mahallesi

2 Yorum

Yorum göndermek için buraya tıklayın

  • Köyün ulaşımını sağlayan yol topraktır.süleymaniye köyü ile dumluca köyü arasındaki yol toprak olup köye çıkan yolda güvenlik tedbiri yoktur. Yolun bozuk olmasından kaynaklanan sebeblerle ölümle sonuclanan kazalar olmuştur.

    • Köyün ulaşımını sağlayan yol topraktır. Süleymaniye köyü ile dumluca köyü arasındaki yol toprak olup köye çıkan yolda güvenlik tedbiri yoktur. Yolun bozuk olmasından kaynaklanan sebeblerle ölümle sonuclanan kazalar olmuştur. Yetkili kişilere duyurulur

Web Site Hakkında

Sivrihisar Web Medya

Sivrihisar Şehrengizi

sivrihisar sehrengizi 1 - Sivrihisar Dumluca

Gönül Dağı Dizi Film

dizi