Köy & Mahalleler

Sivrihisar Böğürtlen

12- BÖĞÜRTLEN KÖY & MAHALLESİ

Eskişehir ili Sivrihisar ilçesine bağlıdır.

Tarihçe: Çiftlik de denir. 720 göç yılını taşıyan Babadat köyüne ait vakfiyede Babadat köyünün Kızıl Börekli veya Kızıl Börekli nahiyesine tâbi olduğu sarihtir. Bu köy olması tarihi esasa istinat etmektedir. Köyün tarihi bayağı eskilere dayanmaktadır. Sivrihisar kayalıklarından geçen ve köyü Sivrihisar’a bağlayan kağnı yolu bu köyle Sivrihisar’ın arasında önceden güçlü bir iletişimin olduğunu göstermektedir. kağnı yolunun geçtiği yerlerde şimdilerde nüfus barındırmayan fakat daha önceleri hayli aktif olduğu düşünülen küçük yayla evi tarzı yerleşim birimleri Sivrihisar kayalıklarının eteklerinde halen harabe halde mevcuttur.

Ankara Eskişehir yolunun 100. km sin de alabalık tesislerinin karşısında 1 adet Lidya mezarı defineciler tarafından tarihi belli olmayan bir zamanda ortaya çıkarılmıştır. buda bize köyün tarihinin zannedilenden çok daha eski olduğunu göstermektedir. köy civarında ve özellikle Sivrihisar dağlarında kaçak defineciler halen cirit atmaktadır. 1.dünya savaşı sırasında Yunanlar tarafından köy Sivrihisar’la birlikte işgal edilmiş. köylünün ürünü Yunanlar tarafından yazpınarı mevkiinde toplanıp ateşe verilmek suretiyle imha edilmiş, yerli halka türlü işkence ve eziyet edilmiştir. (bu konudaki bilgiler yaşlı yerlilerin anlattıklarından ibarettir). köye cami 1960 yılından sonra yeni bir cami yapılmıştır.

Kültür: Köyde genel olarak Sivrihisar ve çevresinin kültürel anlayışı hakimdir. Bununla birlikte köye dışarıdan göç etmiş insanlar kendi gelenek ve göreneklerini yaşatmaya çalışmaktadırlar. düğünler klasik kır düğünü şeklinde yapılmaktadır. Yörenin halk oyunları oynanmakla birlikte horonda oynanan oyunlar arasındadır. çocuk oyunları ise yakan-top, ortada sıçan, dokuz taş, misket, çivi oyunudur.

Eskişehir iline 108 km, Sivrihisar ilçesine 6 km uzaklıktadır.

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalı olmakla beraber köy halkının büyük bir kesimi taş ocaklarında çalışmaktadır. Zaten dışarıdan iş bulma ümidiyle buraya göç etmiş insanların büyük bir kısmı dışarıya göç etmektedir. köyde bakkal, kahve, cafe tarzı mekanlar yoktur.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 – Nurettin ÖZEN

2004 – İbrahim ÖZEN

Altyapı: Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köyde içme suyu şebekesi vardır. köyün köy odası bakımsızlıktan yıkılmıştır. Bunun yerine yenisi yapılmıştır.

Böğürtlen Mahallesi

Yorum Yaz

Yorum göndermek için buraya tıklayın

Web Site Hakkında

Sivrihisar Web Medya

Sivrihisar Şehrengizi

sivrihisar sehrengizi 1 - Sivrihisar Böğürtlen

Gönül Dağı Dizi Film

dizi