Köy & Mahalleler

Sivrihisar Biçer

11- BİÇER KÖY & MAHALLESİ

Eskişehir ili Sivrihisar ilçesine bağlıdır.

Tarihçe: Köy 1800’lü yılların ortalarında “Mütevellizadeler” namı ile bilinen ailenin (şimdi soy adları “Biçerli”dir) çiftliği idi. Kurucusu Mütevellizade Kamil Ağadır. Eski tapu kayıtlarından Mütevellizadeler satın almadan önce köyüne ermeni azınlığa ait bir çiftlik olduğu anlaşılmaktadır. Biçer Köyü Cumhuriyet tarihimizde önemli yeri olan bir köydür. Kurtuluş Savaşı döneminde Gazi Mustafa Kemal sık sık tren yolu ile Ankara ile Sivrihisar arasındaki son istasyon olan Biçer’e gelerek oradan otomobille Sivrihisar’a, sonra da denetimlerde bulunmak üzere Karakaya, Aziziye, Aktaş, Akşehir ve diğer karargahlara gitmiştir. Atatürk’ün Başyaveri Salih Bozok ölümünden bir yıl önce Ulus Gazetesi’ne yazmış olduğu makalede şu kısa hatırayı anlatmıştır. “Atatürk Dumlupınar’a taarruzundan on beş gün evvel cepheyi teftiş etmek ve taarruz hazırlığı yapmak üzere Ankara’dan Akşehir’e hareket etmişti. O zaman tren BİÇER istasyonuna kadar işlediği için biz de orada inerek Sivrihisar üzerinden Akşehir’e gidiyorduk. Trenden inip otomobile bindiğimiz vakit Atatürk derin bir nefes almıştı. Kendilerine “Rahatsız mısınız paşam?” diye sordum. “Hayır” dedi. “O halde mühim bir şey düşünüyorsunuz galiba” dedim. Şu cevabı verdi: “Evet bir şey düşünüyorum. Ve eğer düşündüğümü tatbik edecek zamana malik olursam ki olacağımı tahmin ediyorum cihanın gözlerini kamaştıracak bir manzara husule gelecektir”. Nitekim on beş gün sonra hakikaten cihanın gözlerini kamaştıran manzara (Dumlupınar Zaferi) husule geldi.

Çiftlik sonradan çalışan işçilerin yerleşmeleri ile köye dönüşmüştür. Bir gün köyden trenle geçmekte olan dönemin cumhurbaşkanı İsmet İNÖNÜ trenin bozulması nedeni ile köyü ziyaret etmiş, köylülerin toprak isteği üzerine Türkiye de ilk Toprak reformu bu köyden başlatılmıştır. Bu yönü ile Biçer köyü KANUNİNİN ‘in Köylü Milletin efendisidir sözüne en güzel örnektir. Köy Demokrat Parti’nin kuruluşuna da tanıklık etmiş, Celal Bayar parti kurma aşamalarında ilk toplantılarından birini köyde Hasan Biçerli’nin evinde yapmıştır.

Ankara ve İstanbul demiryolu hattın­da durak yeridir. Köy eski değildir. Yalnız 1232 göç yılı ta­rihini taşıyan vakfiyede gelirinin Sivrihisar kalesi dizdarına vakfedildiğine dair vakfiye vardır.

Kültür: Köy halkı acı günde de tatlı günde de bir bütün halindedir. Düğünler iki gece iki gün sürmekte olup gençlerin düzenlediği etkinliklerle (Cezayir oyunu, kılık değiştirme, köçek oyunu, kız kaçırma) daha eğlenceli bir hal alır. Acı günleri de omuz omuza atlatırlar.

Yemek: Köyün düğün yemekleri düğün evinin bahçesinde yakılan yer ocaklarında büyük kazanlarda Köy kadınlarının en başta MERAL KABAN’ın eskiden ŞÜKRAN ORHAN ‘ın ellerinin değmesi ile pişirdikleri o güzel Bamya çorbası Pirinç pilavı etli yemekleri ve un kavurması ile yapılan helvadır. Cumartesi akşamları ise yapılan soğuk ve sıcak mezeler misafirlere ikram edilir..

Biçer köyünün en sevilen yemekleri arasında acem pilavı gelmektedir. Arabaşı da kış ayının vaz geçilmez aile toplantılarını süslendiren yemeğidir. Biçer köyünün Tavşan etinden yapılan güveci de meşhurdur. 

Eskişehir iline 140 km, Sivrihisar ilçesine 40 km uzaklıktadır.

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Demiryolunun köyden geçmesi köyün ekonomisine önemli katkı sağlamaktadır. Köyde ayrıca toprak mahsulleri ofisine ait çelik silolar da bulunmaktadır. Hızlı Tren Projesi kapsamında oluşturulan daimi bakım merkezlerinden birisi Biçer Köyüne kurulmuştur.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları: 2009 Mehmet Özcan

2009 – Mehmet Özcan

2004 – Mesut Ayan

1999 – Mesut Ayan

1994 – Mustafa Bayrı

1989 – Zeki Özcan

Altyapı: Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılmasının yanı sıra (ilkokul 3, sınıfa kadar köy okulunda diğer sınıflar için) taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Ayrıca demiryolu ulaşımı da vardır. (hızlı tren dahil) Köy ulaşımını köy otobüsü haftada üç gün Sivrihisar bir gün Polatlı olmak üzere köy halkının ihtiyaçlarına cevap vermektedir.

Biçer Mahallesi

Yorum Yaz

Yorum göndermek için buraya tıklayın

Web Site Hakkında

Sivrihisar Web Medya

Sivrihisar Şehrengizi

sivrihisar sehrengizi 1 - Sivrihisar Biçer

Gönül Dağı Dizi Film

dizi