Köy & Mahalleler

Sivrihisar Ballıhisar

7- BALLIHİSAR KÖY & MAHALLESİ

Eskişehir ili Sivrihisar ilçesine bağlıdır.

Tarihçe: Köy Romalılar ve Firikyalılar devrinin en muhteşem şehirlerinden Pessinus’un tam üzerinde kuruludur. Mermer yapılı birçok kalıntı bulunmaktadır. Örneğin; Çeşme, mezar taşları ve mermer sütunlar vb. Bunların yanı sıra yapılan kazılarda çıkarılan tarihi eserlerin arasında çeşitli boyutlarda heykeller, oyma ve kabartma işlemeli mermer plakalar ve altın sikkeler de bulunmaktadır. Ayrıca Pessinus kenti, Galatlar’ın Tolistobogi boyunun da M.Ö. 200’lerde başkenti idi.

Buradan geçen Hükümdar caddesi veya Altın caddenin (Şosesinin) izleri mevcuttur. 450 sene evvelki kayıtda burasının Çeltik köyü olduğunu ve halkının öşür olarak çeltik verdiği yazılıdır.

Kültür: Türk islam ahlakının izleri çağa uygun olarak yaşatılmaktadır.

Yemekleri: Kelem dolması, Arabaşı, Höşmerim, Düğünlerde Bamya çorbası, etli pilav, Un helvası

Ballıhisar Köyü, yazar Adalet Ağaoğlu’nun “Fikrimin İnce Gülü” adlı romanının başkahramanı olan Bayramın köyüdür. Romanda Bayram, Almanya’dan yeni aldığı Mercedesi ile Ballıhisar’a varmak ister ve Kapıkule’den girdikten sonra Ballıhisar’a varana kadar başından bir sürü olay geçer. Adalet Ağaoğlu Türkiye’deki 35000 köy arasından romanında neden bu köyün ismini seçmiştir bilemiyorum. Ayrıca roman, İlyas Salman’ın oynadığı Sarı Mersedes filminin de senaryosunun kemiğini oluşturur.

Antik çağlarda Anadolu’daki en meşhur Kibele tanrıçasının tapınağı Ballıhisar’da kurulu idi. Tarihteki meşhur Kartaca savaşlarını bir türlü kazanamayan Romalılar ancak buradaki meteordan yapılmış ana tanrıça Kibele heykelini Roma’ya getirirlerse savaşı kazanabileceklerini kahinlerden öğrenmişler ve bu heykeli Roma’ya götürerek bu sayede savaşı kazanabilmişlerdir.

Coğrafya: Eskişehir iline 105 km, Sivrihisar ilçesine 15 km uzaklıktadır.

Nüfus: Yıllara göre köy nüfus verileri:

2017 – 103

2007 – 182
2000 – 299
1997 – 277

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 – BİROL KILIÇ
2004 – Ahmet Çavdar
1999 – Neşet Faydacı
1994 – Neşet Faydacı
1989 – Ekrem Yılmaz
1984 – Suat Ormanoğlu

Altyapı: Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak öğrenci sayısının yeterli olmayışından taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Köyde frigyalılardan kalma tarihi kalıntılar olması sebebiyle sit alanı uygulaması kapsamındadır. O yüzden alt yapı ve üst yapı çalışmaları yapılamamakta ve köylü mağdur olmaktadır.

***

Pessinus’tan günümüze Ballıhisar

https://ballihisar.webnode.com.tr

Yorum Yaz

Yorum göndermek için buraya tıklayın

Web Site Hakkında

Sivrihisar Web Medya

Sivrihisar Şehrengizi

sivrihisar sehrengizi 1 - Sivrihisar Ballıhisar

Gönül Dağı Dizi Film

dizi