Köy & Mahalleler

Sivrihisar Bahçecik

6- BAHÇECİK KÖY & MAHALLESİ

Eskişehir ili Sivrihisar ilçesine bağlıdır.

Tarihçe: Köy halkı 93 harbinde Bulgaristan ve Romanya’dan göç etmiştir.

Kültür: Köyün yemekleri arasında sütlü tarhana, sütlü biber, yoğurt tatlısı, kaymaklı kırma, dızmana, arabaşı

Coğrafya: Eskişehir iline 90 km, Sivrihisar ilçesine 20 km uzaklıktadır. Eskişehir – Ankara karayoluna 5300 metre mesafededir.

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Geçmiş yıllara göre nüfus verileri
2000 – 288
1997 – 242

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı: Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Köyün camisi ve kuran kursu bulunmaktadır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kırk göz mevkinde bulunan kaynak suyumuzu plastik borularla depo içerisinde toplayıp bir kısmını mezarlığa diğer kısmını da köyün güneyine hayvanlar için çeşme yapılmıştır. köyümüzün Eskişehir yolu 5500 metresi asfaltlanmıştır. Beyyazı köyü arasındaki 3000 metre side asfaltlanmıştır. Köyün köy konağı, toplantı salonu, muhtarlık odası, misafirhanesi ve düğün salonu bulunmaktadır. Selektör ve sellektör binası bulunmaktadır.

Köye sulama amacı ile gölet bulunmaktadır. Ayrıca sulama kooperatifinin sulama faaliyetleri 2007 yılında başlamıştır.

16 metre boyunda 60 tonluk kantar kuruldu. Cami badanası ve cami etrafı ile köy konağı etrafına kilitli taş döşendi. Bahçecik Mahallesi

YUNAN ZULMÜ

Sarı Zadelerin çiftliği olarak bilinirdi. Kadınları düşman gelmeden evvel kaçmış olduğundan kurtulmuştur. Yalnız çiftlik tamamen soyulmuş ve iki evi yanmıştır.

Bu Köyün Zayiatı ;
2000 koyun, 28 sığır, 6 at, 200 tavuk, 300 okka yağ, 136 000 okka arpa ve buğday, yakılmış ve alınmış. Sarı Zadelerin evini ararken; iki takım altınları ve 30 lira para alınmıştır.

Yorum Yaz

Yorum göndermek için buraya tıklayın

Web Site Hakkında

Sivrihisar Web Medya

Sivrihisar Şehrengizi

sivrihisar sehrengizi 1 - Sivrihisar Bahçecik

Gönül Dağı Dizi Film

dizi