Köy & Mahalleler

Sivrihisar Babadat

5- BABADAT KÖY & MAHALLESİ

Eskişehir ili Sivrihisar ilçesine bağlıdır.

Tarihçe: Köyün adı Babazaat isimli soydan gelmektedir. Babazaatlar 1071 malazgirt savaşından sonra bu bölgeye yerleştirilmiştir. Sonra bu soy Babazaat ve Karazaat olarak ayrılmış ve aynı bölgede yaşamaya devam etmişlerdir. Yerleşim yeri isimlerinin soy isimlerinden oluşmamasının uygun görülmemesinden sonra Babazaatların yaşadığı köy Babadat, Karazaatların yaşadığı köy ise Karadat olmuştur.

Burada Ahi Ali Baba kabri vardır Ayni zamanda 720 göç yılına ait vakfiyede adı geçen Seyyidülmüderrisin (Müderrislerin büyüğü) diye öğülen Arif Çelebinin oğlu Ahmedin kabride buradadır. Şeyh Baba Yusuf’a ait de vakfiye bu köye aittir.

Kültür: Köyde genel olarak manav kültürü hakimdir.Köyün yemeklerini, bamya çorbası, kelem dolması, arabaşı, bulgur pilavı olarak sıralayabiliriz.

Eskişehir iline 110 km, Sivrihisar ilçesine 17 km uzaklıktadır.

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Yıllara göre köy nüfus verileri:

2011      136

2007      87

2000      192

1997      242

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı: Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Babadat Mahallesi

Yorum Yaz

Yorum göndermek için buraya tıklayın

Web Site Hakkında

Sivrihisar Web Medya

Sivrihisar Şehrengizi

sivrihisar sehrengizi 1 - Sivrihisar Babadat

Gönül Dağı Dizi Film

dizi