Köy & Mahalleler

Sivrihisar Aşağıkepen

4- AŞAĞIKEPEN KÖY & MAHALLESİ

Eskişehir ili Sivrihisar ilçesine bağlıdır.

Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği hakkında bilgi yoktur. Ancak köyün içinden geçen suyun Yukarı Kepen’de birkaç kaynaktan çıktığı bilinmektedir. Bu kaynaklara halk arasında Keban başı adı verilir. Keban ismi değişikliğe uğrayarak Kepen olarak söylenmektedir. Osmanlı mezar taşları incelendiğinde Keban ismini görmek mümkündür.

Köy halkının Malazgirt savaşından önce Anadolu’ya ilk yerleşen Manav boylarından olduğu tahmin edilmektedir. Köy yerleşim merkezi olarak Galatlılara kadar dayanır. Yakınındaki Ballıhisar ayrıca Kepen çayı (Keban başı) gibi akar suyun bulunması Frig, Roma Bizans, Selçuklu ve Osmanlılar zamanında önemli bir yerleşim merkezi olarak bilinmektedir. Köyde bulunan üç ayrı mezarlık çeşitli höyükler çevreden çıkan mezar ve lahit kalıntıları bunu bize ispat etmektedir. Ahi Rüstem, Ahi Paşa. Şeyh Baba Yusuf vakfiyeleri vardır. Aynı zamanda efsanevî bir şekil alan Sarıkız kabrinin mevcudiyeti köyün çok eski bir Türk köyü olduğunu andırır. Eski kayıtlarda adı Kebandır. Birde  Kepenekli Baba kabri vardır ki bu köy bunun namına kurulsa gerektir. Etiler hükümdarlığının hududunu teşkil eden ‘Höyük de bu köydedir. 

Köy camii yaklaşık 1856 yıllarında köy eşrafından Memişağa (Hacı Menaiş ağa) tarafından tamir ettirildiği cami kapısındaki kitabede yazılıdır.

Kültür: Köy Türklerin Manav boyundandır. Köyde eski Türklere ait gelenekler mevcuttur. Hıdırıllez zamanında çocuklar için kırmızı soğan kabuğuyla yumurta haşlanması, köyün iki tarafındaki tepelerde bulunan yatırlar ve bunlara çeşitli zamanlarda dilek için çaput bağlanması gibi adetler hala mevcuttur. Düğünlerinde, kilim motiflerinde, oyunlarında İçanadolu kültürü hakimdir. Düğünlerde damat evine bayrak dikilmesi, güvey hamamı, damadın köy imamı tarafından ceketinin giydirilip topluca dua edilmesi, tüm köye yemek daveti verilmesi, gelin için kullanılan yöresel takılar vardır. Düğünler Cuma sabahtan başlar pazar ikindi namazını müteakip sona erer.

Köy halkı birbirinin iyi ve kötü gününde yardımında bulunur. Asker olacak kişiler askere gitmeden önce köydeki her hane evlerine davet edip birer akşam yemek verirler. Herhangi bir ailenin cenazesi olduğunda 15 gün süreyle komşular o eve her gün yemek götürürler. Anadolu insanına has kuvvetli dayanışma duygusu hala mevcuttur.

Köyde bölgenin en güzel beyaz lahanası ve pırasası yetişir. Lahana dolması, bamya çorbası, etli pilav, ev baklavası, hoşmelim tatlısı, arabaşı, bumbar dolması, keşkek bilinen yemeklerindendir.

Coğrafya: Eskişehir iline 109 km, Sivrihisar ilçesine 9 km uzaklıktadır. Köy Ankara İzmir yolu üzerinde olup ulaşım fevkalade kolaydır. Köyün ilk yeri şu anki konumunun yaklaşık 7 km doğu bölgesinde adayüzü isimli mevkide olup yaklaşık 100 yıl önce şu anki yerine taşınmıştır.

Nüfus: Yıllara göre köy nüfus verileri

2000      732

1997      691

Altyapı: Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

***

akepen mezartasi - Sivrihisar Aşağıkepen
Aşağı kepen mahallesi (keban karyesin) de mezar taşı

Hüvel’hayyu’l Baki
Kabrimi Zair Ziyaretle İyle Beni Yâd
Fatiha Kurra’i İyle Ruhumu İyle Şad
Keban Karyesinden Hacı Ahmed Ağa
Azm-i Cennet Ruhi Oldi Şad
Hicri sene 1327.

*************

O (Allah C.C) Diri, Ebedidir
Ziyaretçiler Kabrimi Ziyaret Etmekle Beni Hatırlasın
Fatiha Okuyanlar İle Ruhumu Eyle Huzur
Keban Köyünden Hacı Ahmet Ağa
Cennet Niyeti, Ruhu Oldu Huzur
Hicri sene 1327.(miladi 1906)

Okuyan Ve Sadeleştiren
Yusuf Mesut Kilci
Eğitimci -Yazar

Yorum Yaz

Yorum göndermek için buraya tıklayın

Web Site Hakkında

Sivrihisar Web Medya

Sivrihisar Şehrengizi

sivrihisar sehrengizi 1 - Sivrihisar Aşağıkepen

Gönül Dağı Dizi Film

dizi