Ülke Haberleri

Seçim Sonuçlarını Değerlendirme

31 Mart 2024 Mahalli seçimlerinde emeklilerin ve muhafazakâr insanlarımızın büyük bir kısmının sandığa gitmedikleri, gidenlerin de, bugüne kadar oy verdikleri AK Parti’ye ve Cumhur İttifakına oy vermeyerek tavır almalarının, başta ekonomik olmak üzere pek çok sebebi var.

Ak Parti 22 yılın sonunda tabanı görmüştür. Bu tabana vuruş herkesin gözü önünde bağıra bağıra gelmiştir. Bu sonuçlardan iktidarın alması gereken dersler olacaktır. Ben yaptım oldu demekle olmadığının görülmesi lâzım.

– Siyasetteki kirlenmenin her geçen gün artmasına rağmen üzerine gidileceğine, üzerinin örtülmesi. Bu iktidar zamanında doğan ve bu iktidar zamanında büyüyen gençlerin kazanılamaması.

– Özellikle genel seçim öncesi verilen zamlarda, adaletsizlik yapıldığı konusunun hakim olması, muhalefetin haksızlığa uğradığını düşünen kitleyi manipüle ederek örgütlemesi ve iktidarın bu süreci yönetememesi.

– İktidarın, masaya yumruğu vurarak market terörünü ve hal terörünü bitirememesi. Etiket ile kasadaki fiyatları karşılaştırarak market terörünü bitireceğini sanması ve sorunun kaynağına inmemesi ve mücadele etmemesi.

– Bürokraside göreve getirilen kifayetsiz muhterislerin başarısızlıkları belki de sabotajlarının vatandaşı yıldırması ve siyasetin bu kifayetsiz muhterisleri dizginlememesi.

Şunu da anladık ki, bir tarafta iktidarın gerçekleştirdiği dev yatırımlar, dev hizmetler ve dev atılımlar vatandaşın çoğunluğu için pek bir şey ifade etmiyormuş.

***

Seçim sonuçlarını doğru okumak…

Seçim kaybını ne emeklilere yıkmak ne de ipi muhalefetin göğüslediğine inanmak doğru bir tahlil olmaz. Görünen o ki Devletin kasası yeni hizmetler getirecek kadar güçlü değil.

Depremler, seller, afetler, pandemi ve dünya çapındaki ekonomik çalkantılar falan derken kasa boşaldı. Ülke dışındaki egemen güçlere boyun eğmediğimiz içinde musluklar kapandı.

Eğer ki yeniden Türkiye genelini ve büyük şehirleri AK parti kazanmış olsaydı, hizmetler devam etmek zorunda kalacaktı. Türkiye kapı kapı dolaşıp, borç aramak zorunda kalacaktı. Çünkü yeni hizmetler için yüklüce bütçe gerekliydi. Dolayısıyla devlet hizmetlerine dört yıl arayla bir es koymak zorunda kaldı.

DEVLET AKLI DEVREDE

Bunun için de emekli maaşlarının düşük olması hikayesini kullandı ve belediyeleri muhalefetin omuzlarına yıktı. Böylece halktan gelecek olan çatlak sesleri de kesmiş oldu.

Bundan sonraki süreçte hizmetler ya yavaşlayacak ya da duracak. Belediyeler devletin elinde olmadığı için de, kimsenin hizmet beklemek gibi bir lüksü olmayacak. Herkes kaderine razı gelecek ve kimsenin aklına devlet gelmeyecek.

Böylece devlet, bu zor süreçte daha fazla yıpranmamış olacak. Bu zor dönemde dünyadaki çalkantılar artarak devam edecek gibi görünüyor. Böyle dönemlerde içine kapanmak iyidir.

Biz çadır devleti değiliz. 2000 yıllık bir devlet bakiyesiyiz. Yeryüzünde yeni kurulacak olan düzenin lokomotifiyiz. Devlet yönetimi farklıdır. Devlet kendi bekası için bazen sağ elini bazen sol elini kullanır. Mevla görelim neyler neylerse güzel eyler…

***

2024 Belediye secimleri - Seçim Sonuçlarını Değerlendirme

2024 Belediye seçimleri

Yorum Yaz

Yorum göndermek için buraya tıklayın

Web Site Hakkında

Sivrihisar Web Medya

Sivrihisar Şehrengizi

sivrihisar sehrengizi 1 - Seçim Sonuçlarını Değerlendirme

Gönül Dağı Dizi Film

dizi