Mesut Akdağ

Ramazan Hoş Geldi mi

Ramazan Hoş Geldi mi? Evet, Ramazan geldi ve yarısını geçirmek üzereyiz. Ramazan’ı çok güzel karşıladık. Çarşı, pazar dolaştık buzdolabımızı tıka basa doldurduk. Sofralarımızı envaı çeşit yemek, tatlı ve meyvelerle doldurduk. Şahane dillere destan iftarlar hazırladık. Teravihlere koşa koşa gittik. Fakat Ramazan’ı yarılarken iftarlar aynı şekilde devam etti, hatta daha ihtişamlı açılırken teravihlerdeki saflar bir, iki, üç, beş azaldı.

Şu an yarıyı devirmek üzereyiz ve Ramazan’ı uğurlama telaşına girdik. Ramazan’ın ilk günleri müezzinler teravih namazlarında “Hoş geldin ya Ramazan” diye ilahiler, kasideler okumuş, minarelerimizdeki mahyalarda “Hoş geldin” ışıl ışıl parladı. Birbirimizi aradık, mesajlar yolladık. “Ramazan geldi. Hoş geldi. Mübarek olsun.” temennilerinde, dileklerinle bulunduk.

Bunların hepsini bir kenara bırakalım. Evet, bu Ramazan acaba hoş geldi mi? Biz Ramazan’ı sevinçle, coşkuyla karşıladık. Önce çarşılarda, pazarlarda, marketlerde ayaklarımız şişinceye kadar dolaştık. Kollarımızı koparcasına ağır poşetler taşıdık. Bu taşıdığımız poşetlerle mükemmel sofralar kurarak iftarlar hazırladık. Davetler verdik, davetlere gittik.

Evet, görünüyor ki, Ramazan sadece sofralarımıza gelmiş. Tabii ramazan sadece bizim sevincimize ve sofralarımıza gelmedi. Tüm dünyaya geldi. Gelirken de şöyle geldi: Bir tarafta, hüzün, acı, keder yani burukluk. Diğer tarafta, sevinç, coşku, özlem.

Bir tarafta, bir kuru lokma dahi olmayan iftar sofraları, yokluktan sahura kalkılamayıp yine bir damla suyla açılan iftar sofraları. Bir tarafta, mükemmel, şaşalı, gösterişli, israf kokan iftarlar.

Bir tarafta, iftarlardan sonra çocukların açlıktan ağlamalarıyla bin parçaya bölünen hüzünlü kalpler, ağlamaktan kurumuş gözler, çaresizliğin en dip noktasına inmiş gönüller. Bir tarafta, o mükemmel sofralarda açılan iftarların verdiği rehavetle eğlenceye, kahkahalara, cümbüşlere dalınan Ramazan eğlenceleri geceleri.

Bir tarafta, her tüylü acı ve çaresizliğe rağmen dillerde elhamdülillah, gönüllerde şükür, teslimiyet ama mideler bomboş, zulüm, acı olduğu halde oruç tutmanın ve Ramazan’ın manevi sevinci, mutluluğu. Bir tarafta, tıka basa dolmuş midelerin gafletiyle sadece iftarın ve sahurun konuşulduğu diller, tamamen ruhsuz ve gaye gütmeyen, hayattan bezmiş gönüller, Ramazan’ın rahmetini, merhametini hissetmeyen kalpler, bundan dolayı orucun huzuru değil cefasını düşünen akıllar.

Bir tarafta, yokluktan sahura kalkıp kalkamayacağını, gelecek iftarda bir lokma ekmek bulup bulamayacağını, kendisin ya da ailesinin veya bir yakının iftara canlı olarak çıkıp çıkamayacağını düşünen insanlar. Bir tarafta, iftarı açtıktan sonra sahurda ne yiyeceğini, iftar sofrasında kaç çeşit yemeğinin olacağını düşünen, doymak bilmeyen insanlar.

Evet, Ramazan geldi. Hatta geçiyor bile. Geldi gelmesine ama iki ayrı tarafa ve bu iki tarafın arasında büyük bir uçurum olarak geldi. Şimdi soruyorum. Biz hangi taraftayız? Tabii ki sevinç, ihtişamlı, gösterişli, israf boyutunda iftarların olduğu, eğlencelerin yaşandığı, sadece mideye gelen tarafındayız. Bu tarafta olmak normaldir. Bu tarafta olmamız bir suç değil.

Ama biz böyle rahat bir şekilde Ramazan’ı yaşayıp iftarlarımızı lüks içinde açarken zulüm içinde aç olarak iftarlarını açan Filistinli kardeşlerimizi ya da diğer bütün bölgelerdeki aç kardeşlerimizi düşünebiliyor muyuz? Onlar için bir şeyler yapabiliyor muyuz? Onlara dua edebiliyor muyuz? Onların acılarını ta kalbimizin derinliklerinde hissedip empati kurabiliyor muyuz? Açlıklarını, dertlerini manevi olarak dualarımızla paylaşabiliyor muyuz? İftarımızı açarken onların da aynı şekilde iftarı açmaları için dua edebiliyor muyuz?

Şu an Filistin, Doğu Türkistan, Sudan ve diğer bölgelerde zalimlerin zulümleriyle inim inim inleyen Müslüman kardeşlerimiz. Bu zulümlerin bir an önce son bulması için bir şeyler yapmanın gayreti içinde olmamız gerektiğini düşünüyor muyuz? İşte bu gayret için de olmuyor, düşünmüyor, dua etmiyor ve hissetmiyorsak Ramazan bize hoş gelmemiştir.

***

Mesut AKDAĞ

mesut akdag - Ramazan Hoş Geldi mi

Yorum Yaz

Yorum göndermek için buraya tıklayın

Web Site Hakkında

Sivrihisar Web Medya

Sivrihisar Şehrengizi

sivrihisar sehrengizi 1 - Ramazan Hoş Geldi mi

Gönül Dağı Dizi Film

dizi