inanç

Ramazan Bayramı

Ramazan Bayramı

ramazan bayrami - Ramazan Bayramı

Diğer adı ile şükür bayramı. Gerçek bayram sevinci Allah’ın rızasını kazanmak için anne, baba ve akrabaları ziyaret etmek veya aramak, küslüklere son vermektir.

Bayramın en lezzetli yönlerinden biri de oruç ile bir ay boyunca nefsin ve benliğin vehmettiği rububiyete, kendine hakimiyet ve mülke sahiplik duygularına karşı verilen mücadelenin zaferle neticelenmesi sonucunu kutlamaktır.

Ramazan Medeniyeti…

Ramazan, gafletten uyanış ayıdır. Her şeyden önce eşitlik, kardeşlik, cömertlik, misafirperverlik, dayanışma, yardımlaşma, malından, servetinden ihtiyacı olanlara dağıtma, açları, yoksulları doyurma, açıkta kalmışı koruma, fakiri kırmadan sevindirme, kısaca söylemek gerekirse, bütün toplumu tek bir ailenin fertleriymiş gibi görebilme şuurunun adıydı Ramazan medeniyeti.

Gerçek Özgürlük!

Rabbimiz Kuran da bizden gelecek Nesil’in namazı daim kılması için dua ayeti vahiy etmiş. Bu yeryüzünü kaplayan asrın tufanı covit-19 bizi hala uyandırmamışsa ya ne zaman? Rahmet ayı Ramazanı fırsata çevirip hassasiyet göstermekle Oruç ve Namazlara başlayarak GERÇEK ÖZGÜRLÜĞÜ tadacaksınız hayatımızın nasıl değiştiğini göreceksiniz.

İbretli Bir Hikâye:

Derler ki; Osmanlı padişahlarından Sultan Mahmut han, kendisinin padişah olduğunu belirtmeksizin, sık sık halkın arasında dolaşır dururmuş. Halkın dertlerine ve dileklerine böylece daha iyi ve daha yakından vakıf olurmuş. Bir gün çarşıda dolaşıyorlarken, mektepten gelen ve henüz yedi sekiz yaşlarında buluna küçük ve sevimli bir çocuğa rastlamış. Çocuğa, derslerine ait bir takım sualler sormuş. Çocuk sorulan sualleri yerli yerinde cevaplandırmış.

Padişah, bu küçük yavrucağın zekâsına hayran olmuş. Bu sevimli yavrucağa bir altın uzatmış ve:
— Al bunu, mektep harçlığı yaparsın…
Demiş. Ama çocuk:
— Teşekkür ederim bey amca, alamam paranızı…
Diye ret etmiş. Padişah:
— Niçin almıyorsun, yavrucuğum? Al, kendine harçlık edinirsin…
— Babama ve anneme ne söylerim sonra? Bana; bu parayı nereden aldın demezler mi?
— Kolay yavrucuğum, padişahımız verdi bunu dersin…
Çocuk gülümsemiş ve:
— Böyle söylediğim takdirde hiç inanmazlar ve üstelik bana dayak atarlar…
Demiş.
— Neden ama? Padişahımız verdi deyince niçin kızacaklar sana?
— Sen delirdin mi bey amca?
— Bu ne demek oğlum?
— Ne demek olacak? Hiç padişah olan zat bir liracık hediye verir mi insana?
— Neden vermesin?
— Yakışmaz da ondan. Padişah hediye verdiği zaman daha çok verir de onun için..

Sultan Mahmud Han bu zeki çocuğun cevabından o kadar memnun olmuş ki, yavrucağın cüz kesesini altın ile doldurmuş. Bu bir insandır. Ne var ki insanların büyüğüdür. Sultandır, padişahtır. Padişah, kendi büyüklüğü ölçüsünde ihsanda bulunur.

Padişahlar padişahı olan Allah Teâlâ Hazretlerinin ihsanı ise sonsuzdur. Oruçlu kullarını, kıyamet gününde aklın ve tasavvurların kavrayamayacağı şekilde sevindirecektir. Hayal edilenin ve düşüncenin üzerinde olarak mükafatlandıracaktır.

Oruçlu Müslümanın, açlık ve susuzluk sebebi ile ağzında meydana gelen koku; Allah’ın ve meleklerinin yanında miskten daha güzeldir. Bunu; Kâinatın efendisi sallellâhü aleyhi ve sellem, yemin ederek söylüyor. Oruç için hiç bir mükâfat vaat edilmeseydi bile bu müjde yeterdi de artardı bile. Yüce Allah bizi gerçek manası ile oruç tutan kullarından eylesin! Amin.

Bu duygu ve düşüncelerle Ramazan bayramınızı kutlar, sağlık ve afiyetler dileriz.

ramazan oruc - Ramazan Bayramı

Yorum Yaz

Yorum göndermek için buraya tıklayın

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Ramazan Bayramı