Yazarlar

Prof. Dr. Mehmet Kaplan

Prof. Dr. Mehmet Kaplan

18 Mart 1915 yılında Sivrihisar’da doğdu. Birinci Dünya Savaşının zor günlerinde gözlerini dünyaya açan Kaplan Hocanın babası Halil İbrahim Bey; annesi Fatma Hanım’dır. Kaplan ilk tahsilini 1923-1928 yılları arasında bu güzel Anadolu kasabasında yaptı. Çocukluğunda fırıncı çıraklığı ve kunduracılıkla da uğraşan Kaplan’ın babasının burada işinin bozulması üzerine ailesiyle birlikte Eskişehir’e göç etti. 1928-1935 yıllarında orta ve lise tahsilini bu şehirde sürdüren Kaplan Hoca, bu şehrin köklü liselerinden birisi olan Eskişehir Lisesinde okudu. Lise yıllarında istasyonda ekmek sattı.

Onun özellikle deneme ve mektuplarında Sivrihisar ve Eskişehir çok önemli bir yer tutar. Hoca yazdığı yazıların çoğunda bir vesileyle konuyu mutlaka çocukluğuna/Sivrihisar’a; gençliğine/Eskişehir’e getirir. Özellikle Eskişehir’deki eğitimi sırasında evi dışında en çok zaman geçirdiği yer Eskişehir Halk Kütüphanesi’dir. Bu kitap merakı önce onu felsefeye, fakat daha sonra elinde olmayan nedenler yüzünden edebiyata yöneltti.

1935 yılında başladığı İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünü 1939 yılında bitiren Kaplan, daha sonra bu bölümün Yeni Türk Edebiyatı Anabilim Dalında profesörlüğe kadar yükseldi. 1939’dan ölüm tarihi olan 1986 yılına kadar birçok nesle hocalık ve kılavuzluk yaptı. Başta edebiyat alanındaki bilimsel çalışmaları olmak üzere; deneme, şiir, çeviri gibi edebî türlerle de ilgilenen Mehmet Kaplan bugün hâlâ fikirleri ve kitapları eskimeyen önemli ve ender edebiyatçılarımızdandır. Kaplan Hoca, Eskişehir’in yetiştirdiği önemli bir kültür insanıdır.

Yorum Yaz

Yorum göndermek için buraya tıklayın

Web Site Hakkında

Sivrihisar Web Medya

Sivrihisar Şehrengizi

sivrihisar sehrengizi 1 - Prof. Dr. Mehmet Kaplan

Gönül Dağı Dizi Film

dizi