Sivrihisar Haberleri

Nefes Almak Hayattır

Nefes almak hayattır, erkenden harekete geçin!

Nefes Almak Hayattir 1 - Nefes Almak Hayattır

Sivrihisar Toplum Sağlığı Merkezi tarafından 15 Kasım Dünya KOAH Günü nedeniyle KOAH hastalığının önemi, hastalıktan korunma yolları, kontrol önlemlerinin alınması ve hastalıkla ilgili farkındalık yaratmak amacı ile konu ile ilgili afişler Eczane, Belediye ve Aile Sağlığı Merkezi gibi halkın yoğun bulunduğu yerlere asıldı. İlçemiz halk pazarında stant açılarak eğitim ve bilgilendirme faaliyeti düzenlendi, vatandaşlara bilgilendirme broşürleri dağıtıldı.

Kronik (müzmin) Obstrüktif (tıkayıcı) Akciğer Hastalığının kısaltılmış ismi olan KOAH, zararlı toz, gaz ve parçacıkların solunması sonucu hava yollarında ve akciğerlerde gelişen mikrobik olmayan iltihabın neden olduğu, hava yollarının daralması ve tıkanması ile sonuçlanan ve ilerleyici özellikte bir hastalıktır.

Tütün dumanı, termik santraller, fabrikalar ve trafikteki arabaların egzozlarından çevreye yaydıkları kirli hava, ısınma ve yemek pişirme amaçlı evlerdeki soba veya ocaklarda yakılan odun, tezek, ağaç kökleri ve kömürün dumanı ve tozlu dumanlı işyerlerinde soluduğumuz kirli hava hastalığa neden olan en önemli sebeplerdir.

KOAH ilerleyici bir hastalık olmasına karşı önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalıktır. Hastalık genellikle 40 yaşından sonra ortaya çıkmakta ve kendini uzun süreli nefes darlığı, öksürük, balgam ile göstermektedir. Bu belirtiler hastalık ilerledikçe artmaktadır. Hastalık spirometri diye adlandırılan basit bir “nefes ölçüm testi” ile kolayca teşhis edilebilmektedir.

KOAH’lı bir hastanın yapması gereken ilk iş sigarayı bırakmak amacıyla hekime başvurmasıdır. Bunun dışında, diğer zararlı toz ve dumandan uzak durulması, ortam havasının temiz tutulması, grip ve zatürre aşılarının yapılması ve nefes yoluyla alınan ilaç tedavisinin yanı sıra fiziksel aktivitenin önerilmesi ve uygulanmasının sağlanması; hem hastalık gelişimi, hem hastalığın ilerlemesi ve kötü sonuçlarının önlenmesinde önemli adımlardır.

Gelecek nesillerimiz için herkesin el birliği içerisinde temiz hava ortamını sağlaması ve koruması gerekmektedir. Solunan ortam havasını temiz tutarak KOAH’ tan korunabiliriz.

Nefes Almak Hayattir 2 - Nefes Almak Hayattır
Nefes Almak Hayattir 3 - Nefes Almak Hayattır
Nefes Almak Hayattir 4 - Nefes Almak Hayattır
Nefes Almak Hayattir 5 - Nefes Almak Hayattır

***

Yorum Yaz

Yorum göndermek için buraya tıklayın

Web Site Hakkında

logo

Sivrihisar Şehrengizi

sivrihisar sehrengizi 1 - Nefes Almak Hayattır

Gönül Dağı Dizi Film

dizi