Mesut Akdağ

Ne ve Nasıl isteyeceğiz

Eğer Allah kendisinden istememizi kendisine dua etmemizi istemeseydi istemek hissini bizlere vermezdi ve isteme fiilini yaratmazdı. Allah “isteyin dua edin cevap vereyim” diyor. Demek ki biz isteyeceğiz ne olursa olsun gönlümüzden ne geçerse isteyeceğiz.

Evet, isteyeceğiz de Allah’tan ne ve nasıl isteyeceğiz? Ya da içimizdekini nasıl sunacağız? İnsanı dünyaya bağlayan en büyük bağ isteklerimizdir. Bu istekleri Allah’a arz etmemiz duaya dönüşmüş halidir.

İlk önce içimizden geçiririz bir şeylerin olmasını sonra gerçekleşmesi için isteriz. Bunu Allah’a dua ederek dileğimizin can bulup isteğimizin hayata geçmesini çalışarak yaparız. Tabi ki hep iyiliği isteyeceğiz ki güzellikler versin Cenab-ı Hak.

Peygamberimiz (S.A.S) bir gün çok şiddetli bir hastalığa yakalanmış bir Müslümanın ziyaretine gider ve ona Allah’a bir duada bulundun mu diye sordu.

Adam da Allah’ım ahirette bir cezam varsa onu dünyada iken ver dedim diye cevap verdi. Bunun üzerine peygamberimiz (S.A.S) Suphanallah buna gücün yetmez “Ey Rabbimiz bize dünyada da ahirette de iyilik ver ve bizi cehennem azabından koru” deseydin ya buyurur.

İşte, hadiste görüldüğü üzere Allah’tan hep güzel iyi şeyler isteyeceğiz ki iyiliklere nail olalım. Yani demek istediğimiz dualarımız hep umut yüklü olacak. Dualarımız sadece dilimizde, sözlerimizde kalmayacak yüreğimizde yaşatıp gerçekleşmesi için var gücümüzle gayret edeceğiz.

Peygamberimiz bir başka hadiste “Allah’ın en sevdiği dua Allah’ım bana afiyet ver” duasıdır buyuruyor.

Her ne halde olursak olalım balığın karnında olan Yunus (A.S) gibi umutsuzluk içinde çırpınsak dahi Allah’tan hep bir necat kurtuluş ve güzellik isteyeceğiz. İsteklerimizin peşinden koşarken duçar olduğumuz belalara aldırış etmeden iyilik duasına sarılarak yola devam etmeliyiz. O zaman Allah bizleri isteğimize kavuşturacak. Tabi ki isteklerimiz de iyi olacak.

Şunu unutmayalım her isteğimizin hemen gerçekleşmeyeceğini ve dualarımızın da kabul olmayacağını. Çünkü Allah musibetlerle bizi hem sınar hem de olgunlaştırır. Sınavı geçer ve terbiye olduğumuz yani kulluğumuzu idrak ettiğimiz zaman dualarımız kabul olur.

Evet isteklerimizi ve dualarımızı Allah’a içten yakararak sunmalıyız ve hep umut yüklü güzel şeyler dilemeliyiz. Çünkü Allah güzeldir güzeli sever ve hep neticede kötüyü güzele çevirir.

***

Mesut AKDAĞ

mesut akdag - Ne ve Nasıl isteyeceğiz

Yorum Yaz

Yorum göndermek için buraya tıklayın

Web Site Hakkında

Sivrihisar Web Medya

Sivrihisar Şehrengizi

sivrihisar sehrengizi 1 - Ne ve Nasıl isteyeceğiz

Gönül Dağı Dizi Film

dizi