Nasrettin Hoca

Nasrettin Hoca Minyatürleri

DÜNYAYI GÜLDÜREN ve DÜŞÜNDÜREN ADAM 

nasreddin hoca minyaturler - Nasrettin Hoca Minyatürleri

Tarihi bir şahsiyet olmanın ötesinde tıpkı Yunus Emre, Köroğlu, Karacaoğlan gibi halk muhayyilesinde efsaneleşmiş bir büyük şahsiyet olan Nasreddin Hoca, gerek memleketimizde gerekse komşu ülkelerde insanlar ona sahip çıkmakta, bir zamanlar aralarında yaşadığını iddia etmektedirler. Özellikle Türk dilinin konuşulduğu ülkelerde Nasreddin Hocayı ve fıkralarını bilmeyen yok gibidir.

Atasözleri gibi faydası ve doğruluğu tartışılmayan fıkralarıyla sadece ulusumuzu değil, bütün dünyayı etkileyen Nasreddin Hoca, araştırmacıların tesbitine göre iyi bir eğitimcidir. İçinde bulunduğu çevreyi ve aralarında yaşadığı insanları gözlemekte, güleryüzü ve alçak gönüllülüğü ile daima hazır cevaplar yetiştirebilmektedir. Uyumlu bir kişiliği vardır. Milletinin değer yargılarına saygılı ve hatta o değer yargılarının hayat haline gelmesi için gayret göstermektedir. Belki bu yüzden şehrin idaresinden sorumlu devlet görevlileri dahil olmak üzere toplumun her kesimi işlerini ona danışmakta, müşküllerini çözmesi için ona başvurmaktadır. Çoğu zaman aykırı ve nükteli bir cümle ile problemin çözümünü sağlayan bu halk filozofu yediden yetmişe herkes tarafından sevilip sayılmaktadır. O, çocukla çocuk olmasını bilen, insanların ferdi farklılıklarını daima göz önünde tutan, kısacası insanların seviyesine inerek onlara nasihat eden bir klavuz gibidir. Bu sebeple fıkraları ev, aile, sokak, cemaat, iş hayatı gibi günlük yaşayışın her safhası ile ilgilidir ve bugün bile her fırsatta akla gelerek anlatılmaktadır.

Minyatür Resimler

Gerek Hocamızın, gerekse yanındaki diğer insan ve hayvanların tiplemeleri değerli arkadaşım Adnan Çınar’a ait olup, bu çalışmayı, yeni kompozisyonlar ve gerçekten iyi bir emekle sizlere takdim ediyorum. Hoca’mızın efsaneleşen kişiliği sebebiyle motiflerimizde Selçuklu, yahut Osmanlı diye bir ayırım gözetmediğimi ama elbette bize ait eşya, cami ve çiçek motiflerini kullandığımı söyleyebilirim. Yararlı olması dileğiyle. Ahmet EFE – Eylül, 2004 / Eskişehir

Nasreddin Hoca Minyatürleri ⇓ (Büyük görmek için minyatüre tıklayın)

nasreddin hoca minyatur helva - Nasrettin Hoca Minyatürleri
NİÇİN HELVA YAPMIYORSUN?
nasreddin hoca minyatur hirsizin sucu - Nasrettin Hoca Minyatürleri
HIRSIZIN HİÇ Mİ SUÇU YOK?
nasreddin hoca minyatur esege yazik olur - Nasrettin Hoca Minyatürleri
EŞEĞE YAZIK OLUR
nasreddin hoca minyatur mum atesi - Nasrettin Hoca Minyatürleri
MUM ATEŞİYLE PİŞEN YEMEK
nasreddin hoca minyatur testiyi kirmadan - Nasrettin Hoca Minyatürleri
TESTİYİ KIRMADAN ÖNCE
nasreddin hoca minyatur balta - Nasrettin Hoca Minyatürleri
KIRK AKÇELİK BALTA
nasreddin hoca minyatur anasini dovmeli - Nasrettin Hoca Minyatürleri
BUZAĞIYI DEĞİL ANASINI DÖVMELİ

DEVAMI >

nasreddin hoca minyatur telif - Nasrettin Hoca Minyatürleri

Yorum Yaz

Yorum göndermek için buraya tıklayın

Web Site Hakkında

Sivrihisar Web Medya

Sivrihisar Şehrengizi

sivrihisar sehrengizi 1 - Nasrettin Hoca Minyatürleri

Gönül Dağı Dizi Film

dizi