Nasreddin Hoca

Nasreddin Hoca Patenti

Nasreddin Hoca Patenti
nasreddin hoca patent - Nasreddin Hoca Patenti

Akşehir, “Nasreddin hocanın patentini alacağız” dedi. Sivrihisar durur mu, yapıştırdı cevabı: “Dünyaya mal olmuş kişilerin patenti alınmaz.”

KONYA’DAKİ HEYKELLER ALAY KONUSU OLDU

Konya’da yapılan şaka gibi Nasreddin Hoca heykelleri tartışmasında Akşehir Belediye Başkanı, “Nasreddin Hocanın patentini alacağız” çıkışında bulundu. Sivrihisar Belediye Başkanı Yüzügüllü durur mu, yapıştırdı cevabı: “Dünyaya mal olmuş kişilerin patenti alınmaz. Sivrihisarlı Nasreddin Hocanın figürü için biz Bakanlıkta zaten çalışma yapıyoruz” dedi.

Murat Atikel – 18 Temmuz 2017

Konya’daki iki dinlenme tesisi önüne yapılan çirkin Nasreddin Hoca heykellerinin fotoğraflarının internette yayılması ile sosyal medyada bu duruma büyük bir tepki oluşurken, birçok vatandaş da yaptıkları yorumlarda heykelleri yapanları “Böyle Nasreddin Hoca heykeli mi olur” diye eleştirdi.

Gazeteci Ahmet Hakan da Hürriyet gazetesindeki dünkü köşesinde Konya’da yapılan heykeller ile dalga geçen bir yazı kaleme aldı.

PATENTİNİ ALACAKLARMIŞ!

Heykeller Konya ve Akşehir’de de tartışma konusu oldu. Öte yandan heykellerin kendi bilgileri dışında yapıldığını savunan Akşehir Belediye Başkanı Salih Akyaka’nın “Nasreddin Hocanın patentini alacağız” açıklaması farklı bir tartışmayı gündeme getirdi ve tepki çekti. Akkaya, “Nasreddin Hoca figürünün ve isminin izinsiz kullanımının önüne geçmek için patent alacağız. Kültür ve Turizm Bakanlığına başvuracağız, çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

YÜZÜGÜLLÜ: PATENTİNİ ALAMAZSINIZ Kİ

Konuyla ilgili görüştüğümüz Sivrihisar Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü, 2Eylül’e yaptığı açıklamada, “Konya’daki heykeller gerçekten çok çirkin. Sırf yapılmış olmak için yapılmışlar. Nasreddin Hocanın asıl memleketi Sivrihisar’da ona yakışır heykelleri yer alıyor” dedi. Yüzügüllü, Akşehir Belediye Başkanı Akkaya’nın “patent” sözleri konusunda da, “Dünyaya mal olmuş kişilerin patentini alamazsınız. Böyle bir şeyin örneği yok. Bunun bilinmesi gerekir. Hele de Sivrihisarlı Nasreddin Hocanın patentini kimse alamaz” dedi.

BİZ ZATEN BAKANLIK İLE ÇALIŞIYORUZ

Yüzügüllü, “Nasreddin Hocanın figürü ve tanıtımı için biz zaten Kültür ve Turizm Bakanlığı ile ortak çalışma yapıyoruz. Nasreddin Hocanın Sivrihisarlı olduğu, burada doğduğu ve vefat ettiği bilimsel delillerle de kanıtlandı. Kimse Nasreddin Hocanın patentini alamaz. Daha önce de dediğim gibi başka yerlerde de sahiplenilmesi Nasreddin Hocanın büyüklüğünü gösterir. Ama kimse patentini almaya kalkamaz” dedi.

Kaynak:http://www.2eylul.com.tr

***

Hoca Sivrihisarlıdır

Can Hacıoğlu – 18.07.2017

Bu yıl Sivrihisar’da düzenlenen Uluslararası Nasreddin Hoca Festivalinin yankıları yeni duyuluyor. Akşehir-Konya arasındaki bir akaryakıt istasyonunda gelişi güzel yapılan Nasreddin Hoca heykeli Akşehirlilerin Nasreddin Hoca konusundaki stresli durumlarını ortaya çıkardı.

Son beş yıla kadar Akşehir İlçesi Nasreddin Hocayı anma konusunda önemli bir merkezdi. Ancak, beş yıldır ilçede Nasreddin Hoca ile ilgili hiçbir şey yapılmıyor. Eskiden Akşehir’de yapılan Nasreddin Hoca şenlikleri Türkiye’nin gündemine girer. Karikatür sergisi dünya çapında yapılan bir etkinlik olarak kaydedilirdi.

GÖREVİMİZİ YERİNE GETİRDİK

Akşehir yıllar önce Nasreddin Hocayı anmaktan vazgeçti. Nasreddin Hoca’ya sahip çıkma ve onu layığı ile anmak onun doğduğu topraklara yani Sivrihisarlılara geri döndü. Anadolu Üniversitesinin değerli araştırmacıları da Nasreddin Hocamızın aslında Akşehir’de hiç yaşamadığını doğum yerinin Sivrihisar olması gibi, ölümün de Sivrihisar’da olduğunu ortaya belgeleri ile koydular.

Nasreddin Hocanın her şeyi ile Sivrihisarlı lığını ortaya koyan bilim insanları araştırmanın sonunda kendileri ile yaptığım sohbette şunu söylediler:” Nasreddin Hocanın mezarının da Sivrihisar da olduğunu bulmamıza sevindik. Çünkü bizim dışımızda bir bilim insanı veya bilim insanları gelir mezarı bulur, bizde rezil olurduk. Eskişehirli olarak bizlerin bulması aynı anda görevimizi de yerimize getirdiğimizin belgesidir” dediler.

AKŞEHİR’DE SIKINTI BÜYÜK

Yıllardır Nasreddin Hoca konusunda herhangi bir çalışma yapmayan Akşehir, bu yıl Sivrihisar Belediye Başkanımız Hamid Yüzügüllü’nün Kültür ve Turizm Bakanlığının katkıları ile yaptığı Uluslararası Nasreddin Hoca Festivalini gördükten sonra ‘strese ‘ girdi. Aslında strese girmelerine gerek yok. Onlarda Sivrihisar’ın yaptığı Uluslararası düzeydeki festivale katkı verebilirler.

Akşehir’de yayın yapan ‘İstasyon’ isimli haber sitesindeki köşesinde Nasreddin Hoca konusunu işleyen Kadriye Küçükafacan Yayla, Akşehir’in Nasreddin Hoca konusunda Konya tarafından desteklenmediğini belirterek, Nasreddin Hoca heykellerinin bile estetik açıdan çok kötü olduğunun altını çiziyor. Yayla ayrıca, haber sitesindeki köşesinde Eskişehir merkez ile Sivrihisar ilçesinde standart kalitesi yüksek Nasreddin Hoca heykelleri, onun adına okullar bulunduğunu söylüyor.

BELÇİKA’YA HEYKEL YOLLADIK

Nasreddin Hocanın estetik ve heykel standartlarını taşıyan heykelleri onun hemşerisi Metin Yurdanur tarafından yapılıyor. Belçika’nın Brüksel şehrinin önemli bir caddesinde yer alan ve zarar gören Nasreddin Hoca heykeli yenisi ile değiştirilecek. Bu heykeli de Nasreddin Hocanın hemşerisi Metin Yurdanur yaptı.

Heykelin yapımına Kültür ve Turizm Bakanlığı katkı verirken, heykel Sivrihisar Belediyesinin Belçika’ya hediyesi olarak belki biz bu yazıyı yazarken yola çıktı. Şimdi, bizim yaptığımız heykeller dünyanın önemli kentlerin orta yerine dikiliyor. Akşehir’de ise reklam amaçlı ve estetik kaygı taşımayan heykeller eleştiri konusu oluyor. Elbette Nasreddin Hoca’ya ilk önce onun torunları olan Sivrihisarlılar sahip çıkacaktır.

HOCAMIZ SINIRLARI ÇOKTAN AŞTI

Türk ve yabancı pek çok yazar, düşün adamı Nasreddin Hoca konusunda yorumlarda bulunmuştur. Ünlü yazarlarımızdan Adnan Binyazar onla ilgili şunları yazmıştır: “Nasreddin Hoca, her kesim halkın, köylünün kentlinin, varsılın, yoksulun çelişkilerini, düşüncelerini, eleştirilerini dile getirir. Fıkralarda yerellik, sınıfsallık özelliği önemli bir ayrılık yaratmakla birlikte, Nasreddin Hoca’da bu görülmez. Başta komşu ülkeler olmak üzere, bütün dünyada tanınmasının, yaygınlaşmasının nedenini, onun bu evrensel yönünde aramak gerekir.”

Sivrihisarlılar, bu yıl uluslar arası çapta Nasreddin Hoca festivalini yaptı. Etkinlikler bilimsel açıdan Eylül ayından itibaren de devam edecek. Brüksel’e bile Nasreddin Hoca heykeli diktiklerine göre, Sivrihisar Belediyesi öncülüğünde gelecek yıllarda daha görkemli uluslararası Nasreddin Hoca Festivalleri yapılacaktır. Öbürleri estetik olmayan heykeller üzerine kafa yormaya devam etsinler.

***

Yorum Yaz

Yorum göndermek için buraya tıklayın

Web Site Hakkında

Sivrihisar Web Medya

Sivrihisar Şehrengizi

sivrihisar sehrengizi 1 - Nasreddin Hoca Patenti

Gönül Dağı Dizi Film

dizi