Ülke Haberleri

Mehmet Akif Ersoy

Mehmet Akif Ersoy ‘un 87. ölüm yıldönümü münasebetiyle kendisini hayırla yad ediyoruz.

Mehmet Akif Ersoy - Mehmet Akif Ersoy

Bezenmiş sarılmış tüm bedeni zekası arif
Asla bir kötülük sadır olmaz çok zarif
Züht takva onun en büyük özelliği naif
Gönüllerin sultanı arif, zarif Mehmet Akif

20 Aralık 1873 tarihinde İstanbul’un Fatih ilçesinde doğan Mehmet Akif Ersoy, İstiklal Marşı’nın yazarıdır. Arnavut asıllı Molla Tahir Hoca ile Şerife Hanımın oğlu olan Mehmet Akif Ersoy’un asıl mesleği veteriner hekimdir.

27 Aralık 1936 tarihinde, 63 yaşında İstanbul’da vefat etmiş ve o dönem devletin kasten ilgilenmediği cenazesi, bir kısım üniversite öğrencileri tarafından defnedilmiştir. Kabri Edirnekapı Mezarlığındadır.

Mehmet Akif Ersoy aynı zamanda Türk şair, Kur’an mütercimi, vaiz, hafız ve siyasetçidir. 1920 yılında Burdur milletvekili seçilmiştir. İyi derecede Arapça, Farsça ve Fransızca bilmektedir. Allah mekanını cennet eylesin.

12 Mart 1921 İstiklal Marşımızın kabulü.

Kurtuluş Savaşı başlamış olup, askerin moralini yüksek tutmak, şehit ve gazileri yüceltmek için bir milli marş yazılması gerekiyordu. Ancak daha önce yazılan 724 şiir beğenilmez. Mehmet Akif Ersoy yazmak istemez çünkü şiir için para ödülü vardır. Dostları araya girer ve ikna edilir. Şiiri 48 saatte tamamlar.

Büyük bir heyecan uyandıran ve millet meclisinde vekiller tarafından coşkuyla karşılanan şiir, art arda 3 defa okunduktan sonra kabul edilmiştir. Tahsis edilen ve çıkışı yapılan 500 bin lira artık mecburen alınmış, şehit ve gazi ailelerine verilmek üzere dar’ül-mesai adlı hayır kurumuna verilmiştir.

12 Mart 2023 İstiklal Marşı’nın mecliste kabul edilişinin 102. yıldönümü. Millet olarak her zaman coşkuyla seslendirdiğimiz, dünyanın en güzel marşı. Allah bir daha bu millete istiklal marşı yazdırmasın. Milli mücadelenin manevi kahramanları ve bütün şehitlerimizin ruhları şad olsun.

***

Yorum Yaz

Yorum göndermek için buraya tıklayın

Web Site Hakkında

Sivrihisar Web Medya

Sivrihisar Şehrengizi

sivrihisar sehrengizi 1 - Mehmet Akif Ersoy

Gönül Dağı Dizi Film

dizi