Arşiv

Kurtuluşunun 100. Yılı Sivrihisar

Kurtuluşunun 100. Yılı Sivrihisar

SİVRİHİSAR’IN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞUNUN 100.YILINI COŞKUYLA KUTLUYORUZ.

sivrihisar 100. yili - Kurtuluşunun 100. Yılı Sivrihisar

sivrihisar 100. yil 5 - Kurtuluşunun 100. Yılı Sivrihisar

sivrihisar 100. yil 4 - Kurtuluşunun 100. Yılı Sivrihisar

sivrihisar 100. yil 3 - Kurtuluşunun 100. Yılı Sivrihisar

sivrihisar 100. yil 2 - Kurtuluşunun 100. Yılı Sivrihisar

sivrihisar 100. yil 1 - Kurtuluşunun 100. Yılı Sivrihisar

İlçemizin düşman işgalinden kurtuluşunun 100. Yılında Sivrihisar Belediyesi tarafından gerçekleştirilecek olan kutlama programına tüm hemşerilerimiz davetlidir. 19 Eylül Pazar günü açık hava heykel müzesi alanında başlayacak olan kutlama etkinlikleri gün boyu sürecektir.

Organik köy ürünleri, yöresel Sivrihisar lezzetleri ve hediyelik eşya stantlarının yer aldığı, çocuklarımızın gönüllerince eğlenebileceği çocuk oyun alanları, uçurtma şenliği, çeşitli sahne gösterileri ve DJ performansları ile dolu günün akşamı ise değerli sanatçılarımızın konserleri ve havai fişek gösterileri ile devam edecektir. 20 Eylül Pazartesi günü Resmi tören, halk oyunları gösterileri, mehteran takımı gösterisi ve Mevlidi şerif ile ilçemizin kurtuluşunun 100. Yıl kutlama programı devam edecektir. Gönül Dağı’nın memleketi Sivrihisar sizleri bekliyor…

20 Eylül 1921 Sivrihisar’ın Düşman işgalinden Kurtuluşunun 100. Yılı Kutlu Olsun!

Kurtuluş günleri şehir ve kasabaların düşman işgalinden kurtarılışının yıl dönümleri olarak kutlanan kendilerine has günlerdir. 1922 yılının zaferlerle dolu Ağustos ayından sonra Eylül ayı ilçemizin de içinde bulunduğu pek çok yerin kurtuluş vakti olmuştur. Sivrihisar açısından önemli bir gün de 20 Eylül’e rastlayan tarih Sivrihisar’ın düşman işgalinden kurtuluşudur.

Tarih süresince, pek çok medeniyetlere ev sahipliği yapan, Tarih ve Kültür Diyarı, ezelden bu yana Eğitime verdiği önemle tanınan, bunu da coğrafyasında yetiştirdiği ünlü isimleriyle ispatlayan şirin ilçemizin düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılını kutlar, tüm Şehit ve Gazilerimizi şükranla anarız.

KURTULUŞ TAKVİMİ

Anadolu’da ilk kurulan “Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti” 17 Ekim 1919 Cuma günü, Ankara Müftüsü Rıfat Börekçi ’nin Sivrihisar Ulu Camide ki hutbe konuşması sonucunda, aynı gün kurulan cemiyet tüm ülke genelinde pek çok hizmetlerde, Türk istiklal tarihine geçmiş ve onur belgesi almayı hak kazanmıştır.

İmkansızı başarmakla ünlü Türk Milletinin Kurtuluş Savaşında ki başarısının sırrı, tüm ülke insanının her alanda ki dayanışması, elindeki, avucundakinin tamamını kendisini kurtaracağına emin olan milletin ordusunun emrine verilmesinin canlı örneği fedakar ve kahraman Sivrihisar halkı aralarında topladıkları 4000 TL ile bir uçak satın alıp 27 Eylül 1921 de, yine aynı Sivrihisar, 35 bin lira karşılığı aldıkları 2’nci uçağı 02 Aralık 1927 de şanlı ordumuza armağan etmişlerdir. Her iki uçağın ismi “Sivrihisar Tayyaresi” olarak tarihteki yerini almıştır.

Sivrihisar 16 Ağustos 1921 de (Kurban Bayramının ilk günü) düşman işgaline maruz kalmış kesilen kurbanlar, Belediye Reisi “Hekimin Osman” tarafından yapılan çağrı ile Sakarya cephesinde ki askerlere seri şekilde ulaştırılmıştır. 35 gün istilada kalan Sivrihisar 20 Eylül 1921 günü düşman istilasından kurtulmuş, aynı günü halk adeta Kurban Bayramını yeniden yaşarcasına, kurbanlar kesip Gazilerimize ikramda bulunmuşlardır.

Ne mutlu böyle bir milletin ve böyle ataların evlatları olarak bizler kendilerine en derin duygularla anarken ruhları şad olsun, deriz. Tüm yokluklara rağmen bizlere bu güzel vatanı canları, kanları pahasına armağan eden ecdadımıza şükranlarımızı sunarız.

***

Yorum Yaz

Yorum göndermek için buraya tıklayın

Web Site Hakkında

Sivrihisar Web Medya

Sivrihisar Şehrengizi

sivrihisar sehrengizi 1 - Kurtuluşunun 100. Yılı Sivrihisar

Gönül Dağı Dizi Film

dizi