Duyurular Etkinliklerimiz Sivrihisar Haberleri

Kitap Tanıtım Etkinliği

SİVRİHİSAR BELEDİYESİ KİTAP TANITIMI

mertol tulum kitap tanitim toplanti - Kitap Tanıtım Etkinliği

Sivrihisar Belediyesi tarafından yayınlanan ve Sivrihisar’ın kültür mirası ile ilgili önemli bilgilerin bulunduğu “Türk Dünyasının Ulu çınarı Prof. Dr. Mertol Tulum’a armağan kitabı ile Sivrihisarlı Sinan Paşa ve Nesir Edebiyatı” kitaplarının tanıtımı yapıldı. Sivrihisarlı Sinan Paşa ve nesir edebiyatı kitabı ülkemize ve ilçemize hayırlı olsun…

İlçemizin tarihi ve kültürel yönlerini ve bu topraklarda yetişerek ilçemize, ülkemize ve bilim dünyasına katkı sağlamış şahsiyetlerimizi akademik çalışmalar ile ön plana çıkarmaya devam ediyoruz.

Düşünür, gönül dostu Türk edebiyatının en büyük mizah ustası Nasreddin Hocanın torunlarından, Hızır Bey’in Oğlu Sanatlı Türk Nesrinin kurucusu Sivrihisarlı Sinan Paşayı günümüze ve gelecek nesillere taşıyacak Sivrihisar’ın Kültür mirası ile ilgili önemli bilgilerin de bulunduğu kitap lansmanı gerçekleştirildi.

Nasreddin Hoca ile ilgili bildiklerimiz değişiyor!

Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü, yaptığı konuşmada, düşünür, gönül dostu, Türk edebiyatının büyük mizah ustası Nasreddin Hoca’nın Sivrihisar’da doğup, ilçede vefat ettiğinin bilimsel çalışmalarla ispat edildiğini söyledi.

Çalışmalarda, Nasrettin Hocanın asıl isminin Nasruddin Hoca Nusrat olduğu ve oğlu Şeyh Ömer’in sanılan mezar taşının kendisine ait olduğu beyan edildi.

Sivrihisar’ın büyük değerlerinden olan Nasrettin Hoca ve ailesine dair yeni bulguların gün ışığına çıkacağı ve Hızır Bey’in oğlu, Sinan Paşa’nın Nasrettin Hocamızın torunu olduğunun ispatlandığı bilgilerin yer aldığı kitapların tanıtımı değerli akademisyenlerimizin katılımı ile 12 Nisan 2018 Perşembe günü Saat 13:00’de Sivrihisar Belediyesi Konferans Salonunda gerçekleşti.

Düzenlenen Kitap Lansmanında konuşan çok kıymetli Prof. Dr. Mertol TULUM’a güzel düşünceleri için teşekkürlerimizi sunarız.
mertol tulum kitap tanitimi - Kitap Tanıtım Etkinliği

Sivrihisar Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü, rutin hizmetlerinin yanı sıra ilçenin tarihini ve değerlerini de birer birer ortaya çıkarıyor.

Belediyeler sorumlu oldukları yörenin sadece alt/üst yapı sorunlarını değil; burada yaşayan insanların eğitim, kültür, sanat duyarlılıklarını geliştirmeli ve bu doğrultuda saptanan eksiklikleri de gidermelidir. Bu yüzden belediyeler öncelikle kendi sınırları içerisinde kalan bölgenin tarihi, kültürel değerlerini bilimsel bilgiler ışığında ortaya çıkarılması konusunda yapılacak çalışmalara da katkı sağlamalıdır. Böylelikle somut ve somut olmayan kültürel miras, yöre halkının da bilgilendirilmesiyle, korunacak ve kuşaktan kuşağa sağlıklı olarak aktarılması sağlanacaktır.

Sivrihisar Belediyesi olarak, bu düşünce ve ilkeler doğrultusunda, ilçemizin tüm değerlerini, bunların ortaya çıkmasında emek sarf edenleri akademik çalışmalar ile halkımızın bilgisine sunmaya devam ediyoruz. Bu süreçte, Sivrihisarlı Sinan Paşa ve Nesir Edebiyatı” çalışması ile de Sivrihisar’da yetişen Fatih Sultan Mehmet’e hocalık ve veziriazamlık yapmış büyük bir değer Sinan Paşa ve eserleri hakkında yapılan çalışmalardan bir seçki oluşturduk.

Diğer bir eser, Sinan Paşa konusunda bir ömür harcamış, onun eserlerini günümüz diline kazandırmış, bu konuda yapılacak birçok çalışmaya kaynaklık ve öncülük yapmış, aynı konuda çalışmış ve çalışacak olan birçok öğrenci yetiştirmiş, hocaların hocası sayın Prof. Dr. Mertol Tulum’a armağan kitabı hazırlayarak vefa görevimizi yerine getiriyoruz. “Mertol Tulum Kitabı” 36 akademisyenin katkısıyla iki yıl süren bir çalışma sonucunda ortaya çıkarılmıştır. Kitabın hazırlanmasında yoğun zaman ve emek sarf eden editörler Prof. Dr. Ahmet Kartal ve Prof. Dr. Mehmet Mahur Tulum’a şükranlarımı sunuyorum.

İyi okumalar. Hamid Yüzügüllü – Sivrihisar Belediye Başkanı

kitap lansman - Kitap Tanıtım Etkinliği
mertol tulum kitap tanitim misafirler - Kitap Tanıtım Etkinliği

kitap tanitimi - Kitap Tanıtım Etkinliği

Yorum Yaz

Yorum göndermek için buraya tıklayın

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Kitap Tanıtım Etkinliği