Sivrihisar Haberleri

Keremcan Koca

Güzel İlçemiz Sivrihisar’dan Güzel Bir Başarı!

Keremcan Koca odul - Keremcan Koca

6 – 8 Ağustos 2021 tarihlerinde Türkiye Satranç Federasyonunun düzenlemiş olduğu Ankara Küçükler İl Birinciliği Satranç Turnuvasında, ilçemiz okullarından Hasan Karacalar İlkokulu 2-A sınıf öğrencisi Keremcan Koca dereceye girip il 2.’si olarak bizleri gururlandırmıştır.

keremcan koca - Keremcan Koca

27 Ağustos – 3 Eylül tarihlerinde düzenlenecek olan Türkiye küçükler ve yıldızlar şampiyonasına hazırlanan minik satranççımız Keremcan Koca ‘ya başarılar diler kendisini ve ailesini kutlarız.

keremcan koca madalyalar - Keremcan Koca

SATRANÇ HAKKINDA

Satrancın doğuşu uzun zaman efsanelere dayandırıldı. Biri Ana­dolu (Truva Savaşları’nda askerlerini eğlendirmeye çalışan Palamedes), diğerleri Hint kökenli 12 kadar efsaneden söz edilir.

Sat­ranç tahtasındaki her kareye konulan buğday tanelerini her defa­sında iki defa çoğaltan ve sonunda 64’üncü kareye ulaşıldığında yeryüzündeki buğdayların yetmeyeceğini kanıtlayan Brahman Sissa efsanesi bunların en yaygınıdır.

Tarihçiler tarafından Mısır, Mezopotam­ya, Çin, Pakistan, Yunanistan, Roma ve başka yerlerde bulunan re­simler, oyun taşları ve bunların hangi kurala göre oynandığı hak­kında bir açıklama yapılamadığından, Murray’in bugünkü satrancın M.S. 570 yıllarında Hindistan’da görülen Çaturanga’dan geldiğini belirten tezini kabul etmektedir.

Bununla birlikte, yeni çalışmalar sonucunda, satrancın Çin’de doğduğunu ve buradan Hindistan’a geçtiğini ileri sürerek bu teze karşı çıkanlar da vardır.

Satrancın bütün dünyada gelişmesinin FIDE’nin koruyucu ve özendirici önderliğinde hız kazanması 1950 yıllarında başlıyor.

Üç yılda bir yapılan dünya birinciliği maçları, dünya birincisi ile kar­şılaşacak adayın ülkeler düzeyinden başlayarak üç yıl süren çetin karşılaşmalardan sonra seçilmesi, çok sayıda uluslararası turnuva­ların düzenlenmesi, satranççılara büyük ustalığa kadar yükselen unvanların verilmesi.

Ayrıca, satranççıların ulusal ve uluslararası düzeyde kuvvet derecelerinin hesaplanarak sınıflandırılmaları, yarışma ku­rallarının zenginleştirilmesi, gençler arasındaki turnuvaların dünya ve Avrupa birinciliklerinden başlayarak yaygınlaştırılması, satranç kitaplarının ve dergilerinin sayısındaki olağanüstü artışlar bu dö­nemin belirgin özellikleridir.

Satranç tarihini incelediğimiz zaman aynı dönemde yaşamış satranççılar arasında meşhur olan üç kişinin adını görürüz. Lasker, Capablanca ve Alekhine. Bu üç satranç ustası arasında seçim yapmak kişilere göre değişir.

Satranç sadece kazanmak için oynanmaz. Oyunları birbiri ardınca kazanmayı garantilemek için sizden daha zayıf rakipler bulabilmeniz her zaman mümkündür. Peki, bunun ne anlamı var? Canınız sıkılır, oyununuz gelişmez ve satrançla ilgili sürekli yeni şeyler öğrenmek fırsatından mahrum kalırsınız.

Daima denginiz olan ya da sizden daha iyi rakipler aramalısınız. Bu durumda elbette kaybettiğimiz oyunlar olacaktır, ama zafer daha tatlı olacak ve yenilgilerden aldığınız dersler de oyununuzu güçlendirecektir.

***

1-Satrancın Esasları
2-Satranç – Ustalık Yolunda İlk Adımlar
3-Satranç Kazandıran Oyun Felsefesi

Yorum Yaz

Yorum göndermek için buraya tıklayın

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Keremcan Koca