Makale ve Yazılar

Kaymakam Konağı

Kaymakam Konağı

1935-1945 yılları arası. O devirde Sivrihisar’da bir Kaymakam bey vardı. 1,5 metre boyunda şişman, Tabir caizse tam duba gibiydi. Adı Rüştü idi ama, Sivrihisarlılar ona yeni bir ad takmışlardı “Atmışebe” Kaymakam. Herkes onu bu takma adı ile tanırlardı.

Bu günkü Kaymakamlık binasının yerinde, iki katlı Bodrumlu Ahşap, arkası hapishane olan, çok güzel ve Muhteşem bir “Hükumet Konağı” vardı.

Kaymakam bu binanın, sağ üst köşesinde otururdu. Adıyla sanıyla KONAK olan bu binayı çatır çatır yıktılar. Tarihi bir Eser daha böylece yok oldu. Yerine kibrit kutusuna benzeyen bu günkü beton yığınını yaptılar.

Kaymakam bey: Mesai bitince, Hükümet Konağından çıkar. Elini arkasına bağlar şöyle bir Sivrihisar çarşısını dolaşırdı. Bu arada sebzeci dükkanlarına da uğrar. Turfanda meyvelerden ne gelmişse, birer ikişer tadına bakar hem kalitesini kontrol eder, hemde karnını doyururdu. O devrin kendine has mülkiye Amiriydi. Samimi insandı da denilebilirdi. “Turfan” Doğu Türkistan’da bir şehrin adıdır. 4 Mevsim sebze ve meyve yetişir. Tam 36 Çeşit kavunu vardır.

***

ESKİ SİVRİHİSAR

“1935-1945 yılları arasındaki Sivrihisar’da gördüklerim ve bildiklerim”den bir parça

Ahmet Kılıçaslan – Sivrihisar Örf ve Adetleri

Yorum Yaz

Yorum göndermek için buraya tıklayın

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Kaymakam Konağı