Blogspot

Irak’ta Ne İşimiz Var

Irak’ta Ne İşimiz Var ?

turkiye neden irakta - Irak'ta Ne İşimiz Var

TPAO ve Genel Enerji ile birlikte Türkiye olarak, Irak’ın Kuzeyi Sincar, Dohuk, Telafer ve Musul üçgeninde bulunan petrol ve doğal gaz alanlarından;
Tag Tag bölgesinin % 44 üne
Dohuk Petrol bölgesinin % 40 na
Tawke bölgesinin % 25 ne
Ber Bahr bölgesinin % 40 na
Bina Bawi bölgesinin % 44 ne
Chia Surkh bölgesinin % 60 na
Türkiye’ye 300 yıl yetecek rezerve sahip
Miran doğal gaz bölgesinin % 75 ne sahibiz.

(Bölgesel Kürt Yönetiminde kalan % 25 inde opsiyonlu kullanım hakkı bize ait)

Irak Bölgesel Kürt yönetimi ile yaptığımız 50 yıllık petrol anlaşması ve Irak Merkezi Yönetimi ile yapılan anlaşmalar gereği boru hatları ile gelen günlük petrol akışı 600 bin varildir. 1 Varil 70 dolar, günlük 42 milyon dolar. Yıllık karşılığı ise 15 milyar 330 milyon dolar. Bu petrol bedelinin % 75 i bize kalıyor. Kalan % 25 in, % 8 i bölgesel Kürt yönetimine % 7 si ise Irak Merkezi yönetimine ödüyoruz.

Tankerlerle yapılan taşımalar ile birlikte toplamda Irak dan yılda 20 milyar dolar civarında petrol çekiyoruz. 100 ün üstünde Türk Şirketi bölgede İnşaattan Yola, İçme Suyundan, Parke taşına kadar bütün işleri yürütüyor. Bölge de 30 milyar dolar civarı bir iş hacmine sahibiz.

2011 de yapılan görüşmelerde, ABD Kuzey Irak dan çok petrol çekiyorsunuz sizin hakkınız % 5 şi geçmemeli diyordu. Biz bunu kabul etmeyip, % 21 pay isteriz deyip, ayrıca kiraladığımız alanlardan çıkartacağımız petrol ve doğal gazın bu yüzdenin dışında tutulmasında ısrar edince ip kopmuş görüşmeler kesilmişti.

ABD elinin altında ki PKK / PYD terör örgütlerini eğitip silahlandırarak üstümüze saldı. Niyeti bağımsız bir Kürt devleti kurarak hem Türkiye’yi parçalamak hem de petrol boru hatlarında bizi devre dışı bırakarak, petrolü Kürt koridoru üzerinden Ak denize indirmekti.

ABD nin oyununa gelip, 25 Eylül 2017 de bağımsızlık referandumu yapan Mesut Barzani dersini aldı. Her ay düzenli olarak hesabına yatan % 8 lik pay olan 25 – 30 milyon dolar bir süre yatmayınca, Türkiye’den giden Gıda ve diğer ihtiyaçlar gitmeyince, Bölgeden çıkan Tırlar Türkiye ye giremeyince, Türkiye ye rest çekmenin neye mal olduğunu öğrendi.

Ve, ”Referandum sonucunu süresiz yok sayıyoruz, Türkiye ile yaptığımız anlaşmaya sadık kalacağız” diye açıklama yapmak zorunda kalmıştı…

Türkiye önce yurt içindeki PKK yuvalarını dağıtıp etkisiz hale getirerek iç barışı sağladı. Sonra sınırlarımızı tehdit eden PYD / YPG ye yönelerek Afrin den başlayan İdlib, Azez, El Bab, Mecidabık, Tel Abyad, Resulayn, Suluk, Derbesiye ve Mebruke ye, Irak sınırına kadar 911 km boyunda 30 – 40 km genişliğinde 50 milyon 400 bin dönüm, 14 tane Kocaeli büyüklüğünde toprak kontrolümüze geçmiş oldu.

Artık Urfa da, Antep de Hatay da ve sınır şehirlerimizde bombalar patlatmıyor bölücü örgütler. Kuzey Irak da, bilinen Başika üssümüzün dışında 17 ayrı noktada seçkin birliklerden oluşan askeri üslerimiz var. % 75 şi Türkmenlerden ve Sünni Araplardan oluşan 20 bin milis kuvveti eğitip savaşa hazır hale getirdik…

Bir kaç ay sonra, ABD destekli terör grupları Münbiç den kendiliğinden çekilecek. ABD nin Irak dan çekilmesinin beklendiği bu günlerde, ABD ile yeniden başlayan görüşmelerde ki asıl konu, Zaho Dohuk, Musul Telafer üçgenine Irak Merkezi Yönetiminin de rızası alınarak, ordularımızın girecek olmasıdır. Öyle görünüyor ki yakın gelecek hareketli olacak.

Plan var Proje var, ABD var İsrail var, Rusya var İran var tamam ama, bir de Türkiye var. Türkiye olmadan, bölgede kalıcı hiç bir projenin uygulanmasının mümkün olmadığını gördü dünya güçleri. Bölgede yürümek isteyen ya bizim şartlarımıza göre bizimle yürüyecek veya bölgeyi terk edecek…

Çünkü biz, dünyanın en iyi 5 ordusundan birine sahibiz. SAVAŞSA SAVAŞMAYA HAZIRIZ, Kimse bize bulaşmasın, bulaşan 100 yıl iflah olmaz. Böyle biline.

***

Dursun Yılmaz

Yorum Yaz

Yorum göndermek için buraya tıklayın

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Irak'ta Ne İşimiz Var